Захисники рідної землі: від козацьких часів до сьогодення

Захисники рідної землі: від козацьких часів до сьогодення

12.10.2020
321

  14 жовтня українці святкують одразу три свята: Покрови Божої Матері, День українського козацтва та День захисника України. Всі ці свята виникли послідовно і пов'язані одне з одним. Здавна Божа Матір вважалася покровителькою українського козацтва. На Січі запорозькі козаки збудували церкву на честь Покрови Богородиці.
  Мабуть, в Україні не знайдеться людини, яка б не знала про козаків. Про козацький рід співається й у нашому державному гімні. Козак в українській культурі – звитяжний воїн, що боронить віру, гідність та звичаї нашого народу. Традиції українського козацтва продовжують наші сучасники – воїни Збройних сил України, які покликані охороняти рідну землю, вірою та правдою служити українському народу.
  В Україні святкування Дня захисника України почалось відносно недавно, з 2014 року. Цим святом започатковано продовження традицій Українського народу, сприяння подальшому зміцненню патріотичного духу в суспільстві.
  До цієї дати відділ абонемента підготував книжкову виставку "Захисники рідної землі: від козацьких часів до сьогодення". Читачам представлені наукові й науково-популярні праці, художні твори, присвячені добі козацьких звершень, історії Гетьманщини, її керманичам, книги про історію війська України. Матеріали виставки допоможуть ознайомитися з поглядами різних дослідників епохи козацтва, дізнатися про історію мужніх воїнів, які боронять рідну землю від ворогів. Запрошуємо переглянути виставку онлайн.

  Воронський Д. О. Козак Байда, або Хортицька Січ : іст. роман / Дмитро Воронський. – Харків : Фоліо, 2018. – 218 c.

  "Козак Байда, або Хортицька Січ" – це історичний роман про заснування першої Запорозької Січі на острові Мала Хортиця та її загибель. У творі відображена самовіддана боротьба українського козацтва з турецько-татарською навалою. Червоною стрічкою через увесь твір проходить героїчне життя князя Дмитра Вишневецького (Байди), чиє трагічне кохання спонукало його стати на захист українських земель. У романі описуються такі малодосліджені історичні події, як Очаківські походи, перші битви раннього козацтва з ворогами, осада Хортицької Січі, яскраво змальовано життя, побут та вірування українського народу середини XVI століття.


  Коваль М. Невідома Україна: історія фортифікації XX ст. : міфи та реалії / Михайло Коваль. – Київ : Фенікс, 2013. – 367 с.

  Україна – унікальна не тільки своїм геополітичним розташуванням держава. Її терени багаторазово ставали ареною кровопролитних бойовищ. У жодній іншій країні світу не зібрано на такій незначній за площею території такої величезної кількості різнорідних за формою та будовою фортифікаційних об'єктів, за якими можливо прослідкувати розвиток фортифікаційних форм.
  Видання присвячене Володимир-Волинському, Струмилівському, Рава-Руському, Перемишльському і Ковельському укріпленим районам, які існували на теренах України.


  Карпов В. В. Українська військова символіка / В. В. Карпов, Д. В. Табачник. – Київ : Либідь, 2006. – 256 с. : іл.

  Цією книгою автор зробив вагомий внесок у продовження славетної історії українських військових моряків. Її громадянський, патріотичний пафос може бути використаний у справі виховання наступних поколінь героїчної української молоді.
  Розрахована на широкий читацький загал.


  Крип'якевич І. Історія українського війська. Т. 1 / [І. Крип'якевич та ін.]. – Вид. 5-те, змін. і допов. – Київ : Варта, 1994. – 377 с. : іл.

  Перше видання "Історії українського війська" вийшло в 1936 р. у Львові накладом 12 000 примірників за редакцією І. Крип'якевича та Б. Гнатевича у співпраці з З. Стефановим, О. Думіним та С. Шрамченком. Фундаментальна колективна праця являє собою огляд розвитку українського війська від найдавніших часів. Книга складається з трьох частин: "Військо княжих часів", "Запорозьке військо", "Збройні сили сучасної доби". Остання частина охоплює часи Українських січових стрільців, Центральної Ради та Гетьманщини.


  Куровський Д. М. Недосвіт : cолдат. роман / Д. М. Куровський ; [передм. О. Олійника]. – Чернігів : Чернігівські обереги, 2003. – 302 с.

  Дмитро Куровський відомий в Україні і за її межами як автор численних поетичних збірок для дорослих і дітей.
  Роман "Недосвіт" – перший прозовий твір письменника-фронтовика, в якому йдеться про життя авіаційного полку, що базується в Польщі у квітні-травні 1945 року та у перші повоєнні місяці. Автор розповідає про драматичну молодість своїх однолітків, про щире, проте безнадійне кохання радянського авіатора до польської дівчини, про гіркі роздуми про воїна-переможця, що асоціює себе із "втраченим поколінням" в умовах сталінської інквізиції.


  Кушнір Б. І. На лінії зіткнення. Любов і ненависть : роман / Богдан Кушнір. – Харків : Фоліо, 2018. – 281 c.

  Окрім свого доброго імені, Семен Вергун втратив усе: здоров'я, роботу, сім'ю, квартиру, – й залишився на роздоріжжі спустошеного життя. Успішний мисливець на таємниці, офіцер стратегічної розвідки, який працював під дипломатичним прикриттям, він опинився в епіцентрі гучного скандалу. Противники із російської контррозвідки намагалися знищити його фізично, але він дивом вижив після подвійної дози невідомого психотропного препарату. Відгородившись від світу, Семен оселився на занедбаній лісовій дачі й прагнув помсти. Людині, яка все втратила, вже ніщо не страшне. Офіцер-розвідник Вергун знаходить відраду на фронті, де зашкалює адреналін і життя наповнюється зовсім іншим змістом. Він таки зустрівся зі своїм особистим ворогом віч-на-віч під час боїв на Сході України, та полювання на нього закінчується несподіваною розв'язкою: у цьому божевільному світі війни любов долає ненависть. . Роман створено на основі реальних подій.


  Кралюк П. М. Богдан Хмельницький: легенда і людина / Петро Кралюк. – Харків : Фоліо, 2017. – 282 с.

  Петро Кралюк (нар. 1958 р.) – доктор філософських наук, професор, перший проректор Національного університету "Острозька академія". Є автором численних робіт з історії культури України, зокрема її філософської думки. Створив власну концепцію історії філософії України, яка різниться від загальноприйнятої. Відомий також своєю історичною публіцистикою на шпальтах газет "День", "Дзеркало тижня" та сайті радіо "Свобода". Його перу належить низка книг ("Шестиднев", "Лицар і смерть", "Діоптра", "Віднайдення раю", "Козацька міфологія України: творці та епігони"), де він подає дещо незвичний погляд на роль елітарних верств та козацтва в історії України. У цій книзі йдеться про гетьмана Богдана-Зіновія Хмельницького. Але це не є традиційна біографія. Автор у першій частині говорить про те, як образ цього козацького ватажка трактувався в українській, польській, російській, єврейській, турецькій і татарській культурах. Показано, як відбувалася міфологізація цього історичного діяча. Друга частина книги – спроба подати неміфологізовану біографію Хмельницького, відобразити його діяльність як у широкому геополітичному контексті, так і в контексті подій на українських землях першої половини й середини XVII ст. Також розглядається питання про те, які реальні наслідки мала Хмельниччина для українських земель і для Європи загалом.


  Кралюк П. М. Козацтво в контексті українсько-польських стосунків: літературні інтерпретації ранньомодерного періоду : монографія / Петро Кралюк. – Київ : КНТ, 2018. – 280 с.

  У монографії розглянуто еволюцію українського козацтва протягом ранньомодерного періоду, показано, яку роль воно відіграло у розвитку українсько-польських стосунків. Основна увага зосереджена на тому, як ці стосунки відобразилися в тогочасній літературі, передусім творах, що вийшли з козацького середовища. Видання орієнтоване на науковців, викладачів, студентів, а також усіх, хто цікавиться історією української суспільної думки.


  Кралюк П. М. Петро Конашевич-Сагайдачний – творець української нації? / Петро Кралюк. – Харків : Фоліо, 2019. – 170 с.

  Нова книга Петра Кралюка присвячена видатному полководцю, гетьману Петру Конашевичу-Сагайдачному. Автор приділяє увагу творенню образу цього персонажа як в історичній, так і художній літературі. Розглянуто його діяльність у контексті історичних подій на початку XVII ст. Провідною є думка, що Петро Конашевич-Сагайдачний часто опинявся в "точках біфуркації" і від його дій залежав подальший розвиток українських земель, зокрема це стосується чорноморських походів гетьмана, походу на Московію, а також участі в Хотинській битві. У цьому сенсі Петро Конашевич-Сагайдачний визначив низку векторів становлення новочасної української нації.


  Крупа Т. М. Мандри в історію України / Т. М. Крупа, О. В. Астахова. – Харків : Книжковий Клуб "Клуб Сімейного Дозвілля", 2004. – 76 с.

  Якими були люди, що жили на території сучасної України тисячі років тому? Хто створив могутню державу Київська Русь? Як виникла Запорозька Січ? Відповіді на ці запитання та ще багато чого цікавого ви дізнаєтесь, мандруючи Україною у просторі та часі. Книга призначена для тих, хто тільки починає вивчати історію України, а також для допитливих школярів, які цікавляться історією та звичаями рідної країни.


  Михайлова О. Ю. Павло Скоропадський: "Крім негідників, усі підуть за мною" / Ольга Михайлова ; НАН України, Ін-т політ. і етнонац. дослідж. ім. І. Ф. Кураса. – Київ : Парламентське видавництво, 2018. – 365 с.

  Книга Ольги Михайлової "Павло Скоропадський: "Крім негідників, усі підуть за мною" присвячена політичному, військовому і державному діячеві, Гетьману Української Держави Павлу Скоропадському (1873–1945). Становлення політичного світогляду цього державника доби Української революції та його перетворення на лідера українського консервативного руху показано у світлі сучасної політичної теорії, на матеріалі історичних досліджень та автентичних відгуків сучасників.
  Для широкого кола читачів, усіх, хто цікавиться історією України.


  Мицик Ю. А. (о. Юрій Мицик). Іван Сірко / Юрій Мицик. – Київ : Кліо, 2019. – 157 с.

  Дослідження постаті легендарного кошового отамана Запорозької Січі Івана Сірка (1605(?)–1680), видатного борця проти іноземних загарбників, слава про якого ширилася далеко за межі України, замовчували, фальсифікували, забороняли і за царських, і за вождівських часів. У цьому виданні автор, спираючись на широке коло джерел, знайдених протягом понад 30 років у архівах України, Росії, Польщі, Німеччини, наукові праці та статті інших істориків, намагається заповнити лакуну в українській історіографії, змальовуючи якомога повніше життя й діяльність Івана Сірка.
  Книгу розраховано на науковців, політиків, викладачів і студентів, а також на всіх, хто цікавиться історією України.


  Степаненко Д. А. Фронтовий щоденник : окопні історії / Дмитро Степаненко. – Кропивницький : Імекс-ЛТД, 2016. – 207 с.

  "Фронтовий щоденник" – збірка польових історій, зразок "окопної" літератури, спрямованої на відображення української дійсності, збереження її для сучасників і нащадків через призму світобачення людини, яка "пройшла" цю дійсність не відстороненим глядачем, а безпосереднім активним учасником. Яскраво й невимушено оживають перед читачем справжні персонажі й ситуації, що могли б здатися нереальними для звичайної людини, проте саме такими постають будні українських героїв, так колоритно й іронічно описані Дмитром Степаненком в оригінальних оповідках.


  Таїрова-Яковлева Т. Г. Повсякдення, дозвілля і традиції козацької еліти Гетьманщини / Тетяна Таїрова-Яковлева ; пер. з рос. Тетяни Кришталовської. – Київ : Кліо, 2017.

  У виданні в захопливій і легкій для сприймання формі на основі численних джерел описано домашній побут, зовнішній вигляд, одяг козацької старшини Гетьманщини (XVII – початок XVIII ст.). Приділено увагу ролі жінок тієї доби, які не соромилися втручатися у серйозні політичні справи, нерідко керуючи своїми чоловіками й синами та демонструючи норовливу вдачу. Окремі розділи присвячено культурі, освіті, дозвіллю, нормам поведінки, уявленням про людські чесноти української еліти, яка хоч і запозичила багато зі Сходу, а ще більше і із Заходу, проте не йшла шляхом простого копіювання, а зберігала і примножувала власні звичаї та традиції, витворивши неповторне й колоритне суспільство. Книжка адресована науковцям, викладачам, студентам, а також усім, хто цікавиться історією України.


  Трофимович В. М. Любов на лінії вогню / Васіліса Трофимович. – Харків : Фоліо, 2016. – 152 с.

  У збірці Васіліси Трофимович, чарівної дівчини зі сталевим характером бійця, сплелися разом реальні події, документальні факти і справжні почуття. Почуття на лінію вогню, які увібрали і високу любов – до жінки, родини, країни, і зраду, і розпач, і тугу за загиблим щастям. У кожному оповіданні книжки "Любов на лінії вогню" дніпропетровської письменниці, журналістки, колишнього пресофіцера добровольчих формувань, яка понад півтора року провела в АТО разом зі своїми героями, читачі знайдуть щирість, реальний патріотизм і прагнення до кращого майбутнього нашої України.


Підготувала бібліотекар  відділу абонемента
Наталія Лаврентьєва

Повернутись
Поділитись: