Мистецтво навчати

Мистецтво навчати

30.09.2020
302

Вчити – значить вселяти надію.
Луї Арагон

  Освіта – основа інтелектуального, культурного, духовного, соціального, економічного розвитку суспільства та держави.
  Освіта ХХІ століття – це освіта для людини. Її стрижень – розвивальна, культуротворча домінанта, виховання відповідальної особистості, яка здатна до самоосвіти і саморозвитку, уміє використовувати набуті знання й уміння для творчого розв'язання проблем, критично мислити, опрацьовувати різноманітну інформацію, прагне змінити на краще своє життя й життя своєї країни.
  Надто складно передбачити майбутнє наших дітей, покладаючи лише на школу завдання забезпечити їх знаннями на все життя. Нестабільність світу, інтенсивність соціально-економічних і технологічних змін зумовлюють потребу вчитися впродовж життя. Тому в сучасній школі на перший план ставиться не накопичення дитиною інформації, а засвоєння нею інтелектуальних технік, які є складовими культури і невід'ємною частиною змісту освіти. Епіцентром у навчанні має бути інтерес, розвиток пізнавальної активності школярів, формування в них позитивного ставлення до процесу і результатів своєї праці.
  Сучасний учитель постійно вдосконалює свою професійну майстерність, розуміє нові моделі навчальної програми, оновлює предметні й тематичні знання, опановує нові підходи до навчання і викладання. Завдання педагогів – розширити психолого-педагогічні знання та вдосконалити професійні вміння в побудові навчально-виховного процесу, створити інноваційний простір для формування інтелектуальної, соціально активної, творчої особистості, що володіє необхідними для самовизначення та успішної самореалізації ключовими та предметними компетентностями.
  Напередодні Дня працівників освіти, або Дня вчителя, яке відзначається у першу неділю жовтня, відділ документів із гуманітарних наук Чернігівської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. В. Г. Короленка презентує віртуальну виставку "Мистецтво навчати". До вашої уваги пропонуються книги, присвячені розвитку освіти в Україні: актуальним проблемам теорії та практики, досвіду освітніх ініціатив Фінляндії, Великої Британії, Німеччини, США та ін.
  Видання адресовані широкому колу читачів: педагогам, студентам педагогічних спеціальностей вишів, батькам.

373
В 12
  Вагнер Т. Мистецтво навчати: як підготувати дитину до реального життя / Тоні Вагнер, Тед Дінтерсміт ; пер. з англ. Надія Борис. – Київ : Наш формат, 2017. – 311 с.

  Піклуючись про майбутнє наших дітей, ми вимагаємо від них найвищих оцінок у школі, змушуємо їх вступати до найпрестижніших вишів і показувати найкращі результати з усіх дисциплін. Та чи дає статус відмінника гарантії, що дитина матиме всі потрібні навички, щоб стати гармонійно розвиненою особистістю, активним громадянином і побудувати успішну кар'єру.
  Усталена система освіти давно застаріла й не відповідає вимогам сьогодення. Більшість занять не мають нічого спільного зі справжнім навчанням. Викривлене оцінювання успішності не мотивує до отримання знань, а в гонитві за дипломом студенти не набувають досвіду та життєво важливих навичок.
  "Мистецтво навчати" презентує варіант альтернативної освіти, яка розвивала б креативні навички, ініціативність і допомагала б підготувати нові покоління до вимог сучасної економіки.
  Книжку варто читати вчителям, викладачам, методистам, освітнім чиновникам, а також студентам, учням і всім батькам, які піклуються про освіченість своїх дітей.


37
В 25
  Вдовенко І. С. Економіка освіти: навч. посіб. / І. С. Вдовенко ; Нац. ун-т "Черніг. Колегіум" ім. Т. Г. Шевченка. – Чернігів : Десна, 2018. – 242 с. : табл.

  У навчальному посібнику досліджуються економічні засади розвитку української освіти, досвід світової та європейської освітянської діяльності та його використання органами влади, закладами освіти та громадським сектором України.
  Детально розглядаються понятійний апарат економіки освіти, роль та місце освіти в системі гуманітарної політики держави.
  Акцентується на принципах, методах та механізмах діяльності влади в горизонтальних мережах та взаємовідносинах на умовах публічності, участі громадянського суспільства в управлінні освітою.
  Видання розраховане на студентів, які вивчають педагогічні науки, науково-педагогічних працівників, державних службовців та працівників органів місцевого самоврядування.


373
В 66
  Вокер Т. Д. Як навчають у Фінляндії. Найкраща шкільна освіта / Тімоті Д. Вокер. – Київ : КМ-БУКС, 2018. – 230 с.

  Фінляндія неабияк здивувала світ, коли у 2001 році її п'ятнадцятирічні школярі, які взяли участь у Міжнародній програмі з оцінювання освітніх досягнень учнів (PISA), отримали найбільшу кількість балів під час тестувань з математики, природничих наук і читання. І сьогодні ця невелика північна країна продовжує лідирувати за якістю шкільного навчання.
  Тімоті Вокер, американський вчитель, що кілька років працював у Гельсінкі, докладно розповідає, яким чином побудовано систему освіти в Фінляндії (це, зокрема, нетривалі уроки, невеликі за обсягом домашні завдання, стандартизовані тестування), чому фінські школярі досягають найкращих результатів, і радить якомога ширше впроваджувати напрацьовані фінами методики та засоби навчального процесу.
  Це видання буде корисним усім, хто прагне змін у шкільній освіті.


37
З-17
  Зайченко І. В. Педагогіка : підручник / І. В. Зайченко ; Нац. ун-т біоресурсів і природокористування України. – 3-тє вид., перероб. та допов. – Київ : Ліра-К, 2016. – 607 с.

  Підручник відповідає Державному стандарту вищої освіти для студентів педагогічних спеціальностей вищих навчальних закладів і спрямований на забезпечення теоретичних основ і практичної підготовки майбутніх педагогів до науково обґрунтованого й творчого здійснення педагогічного процесу в навчальних закладах різного рівня акредитації.
  Для студентів ВНЗ. Книга буде корисною докторантам, аспірантам у галузі загальної педагогіки та історії педагогіки, вчителям, всім, хто цікавиться проблемами освіти, школи й педагогіки.


37
К 58
  Кожевніков В. Дітям України правдиву національну освіту / Валентин Кожевніков. – Київ : Юстон, 2017. – 56 с.

  Сфера виховання й освіти в кожній самостійній державі є найважливішою, бо саме від неї залежить все інше: політика, економіка, виробництво, культура. А для українського народу, який відновив свою незалежність після майже 800 років бездержавності, вона є визначальною. Допоки не відновимо українські національні цінності: давню народну мову, правдиву історію, стародавні звичаї, обряди та взагалі притаманну нам культуру й не налагодимо національну освіту й виховання, доти не матимемо ані розвиненої економіки, ані сучасного виробництва, ані пристойного рівня життя. Сьогодні денаціоналізовані депутати ВР, міністри, президенти, якщо не виконують завдання спецслужб інших держав, то зайняті самозбагаченням, а не розв'язанням проблем народу, який їх обрав. Тому українська інтелігенція разом з націоналістичними партіями та організаціями самі (всупереч бажанням влади) мають докладати всіх зусиль, аби змінити ситуацію у сфері виховання й освіти на краще.


37
М 15
  Маклін А. Мотивуюча школа / Алан Маклін ; пер. з англ., передм. та заг. ред. Тетяни Тадеєвої. – Тернопіль : Навчальна книга – Богдан, 2019. – 479 с. : рис., табл.

  У книзі представлена оригінальна авторська модель навчальної мотивації для сучасної загальноосвітньої школи, яка має численних прихильників і послідовників серед педагогічної спільноти Великої Британії, особливо у Шотландії. Основними підвалинами цієї моделі є широковідомі у Західній психології теорії самодетермінації та когнітивного налаштування. Однак це не наукова монографія, як і не тривіальна добірка підказок та порад для роботи в класі (хоча елементи того й іншого у ній теж є). Читачеві пропонується ґрунтовний аналіз усіх аспектів функціонування сучасної школи з метою пошуку відповіді на три головні запитання: чому одні учні мотивовані для навчання в школі, а інші з аналогічними інтелектуальними здібностями – ні, чому одні й ті самі учні мотивовані для навчання в одних класах та школах і не мотивовані в інших, а найголовніше – як зробити так, щоб діти в школі хотіли вчитися?
  Автор ретельно описує свою "мотиваційну матрицю", окремі шари якої уподібнює системі лінз для "наведення на різкість" при огляді різних горизонтів "мотиваційної" школи.
  Книга буде корисною для всіх теоретиків і практиків з психологічної підтримки Нової української школи, для керівників шкіл, шкільних психологів, учителів і вихователів, а також для студентів вищих навчальних закладів з відповідних напрямків підготовки.


37(477)
Н 34
  Наукове забезпечення розвитку освіти в Україні: актуальні проблеми теорії і практики : [зб. наук. пр.] / Нац. акад. пед. наук України ; [редкол.: В. Г. Кремень (голова) та ін.]. – Київ : Сам, 2017. – 399 с.

  Книга містить праці провідних учених НАПН України з пріоритетних питань методології, теорії, історії освіти, педагогіки, психології, соціальної роботи. Особливу увагу приділено практичному впровадженню результатів фундаментальних і прикладних досліджень та експериментальних розробок з метою модернізації вітчизняної системи освіти в контексті глобалізації, європейської інтеграції та національної самоідентифікації.
  Видання присвячується 25-річчю Національної академії педагогічних наук України.


373.5
О-58
  Онишків З. М. Основи управління закладом загальної середньої освіти : навч. посіб. для вищ. пед.навч. закл. / З. М. Онишків. – Тернопіль : Навчальна книга – Богдан, 2018. – 190 с.

  У посібнику розкрито основні питання управління закладом загальної середньої освіти: принципи, методи, функції, структура органів управління освітою, планування та облік роботи, зміст, види і методи внутрішньошкільного контролю, система державного контролю за діяльністю закладу освіти, а також питання організації методичної роботи з педагогічними працівниками, вивчення та впровадження у практику досягнень педагогічної науки і передового педагогічного досвіду.
  Особливу увагу приділено висвітленню специфіки організації методичної роботи, керівництва освітнім процесом в умовах малочисельної початкової школи.
  Для студентів педагогічних вищих навчальних закладів, слухачів інститутів післядипломної педагогічної освіти, керівників закладів загальної середньої освіти, працівників рай(міськ)методкабінетів.


37
П 24
  Педагогічна риторика: історія, теорія, практика : монографія / [О. А. Кучерук [та ін.] ; за ред. О. А. Кучерук] ; Житомир. держ. ун-т ім. І. Франка. – Київ : КНТ, 2019. – 257 с.

  Монографію присвячено педагогічній риториці, інтерес до якої стрімко зростає з боку сучасних учених і освітян. У книзі виділено історичні аспекти риторики крізь призму розвивального педагогічного впливу, розглянуто найбільш актуальні теоретичні та практичні питання риторизації діяльності педагога, зокрема вчителя-словесника.
  Видання адресоване насамперед фахівцям із дидактичної філології, педагогам, а також усім тим, хто цікавиться риторичними аспектами педагогічного мовлення.


37(477)
П 86
  Психолого-педагогічні технології формування позитивної громадської думки щодо освітніх реформ : метод. рек. / С. В. Баранова [та ін.] ; Нац. акад. пед. наук України, Ін-т соціал. та політ. психології. – Кропивницький : Імекс-ЛТД, 2019. – 53 с.

  Рекомендації розроблено з урахуванням особливостей сучасних психолого-педагогічних технологій супроводу освітніх реформ, які відбуваються в Україні. До уваги також взято результати здійсненого у 2017–2018 роках моніторингу ставлення до освітніх інновацій пересічних громадян та освітян як учасників упровадження освітніх реформ.
  Видання розраховане на фахівців органів управління освітою, викладачів системи післядипломної педагогічної освіти, вчителів, працівників психологічної служби системи освіти, а також наукових співробітників, студентів, представників громадських організацій.


37(430)
Р 24
  Расфельд М. Школа на старті. Мотивація до дії / Маргрет Расфельд, Штефан Брайденбах ; пер. з нім. Романа Чорнюка. – Львів : Літопис, 2018. – 134 с.

  Перед вами – книга про сучасну освітню ініціативу, яка бурхливо розвивається в Німеччині. Діячі цієї ініціативи, які є авторами книги, розповідають, як припинити гонитву за успішністю і почати вчитися із задоволенням, цифри і тести замінити людяними стосунками, чіткий навчальний план – цікавим експромтом, а замість нудних виконавців виховати геніїв.
  Для широкого кола читачів.


373
Р 58
  Робінсон К. Ви, Ваша дитина і школа: як прокласти шлях до найкращої освіти / Кен Робінсон, Лу Ароніка ; пер. з англ. Ганна Лелів. – Львів : Літопис, 2018. – 239 с.

  У Ваших руках – третя книжка відомого фахівця з освіти Кена Робінсона, яка вийшла українською мовою. На її сторінках автор окреслює важливі принципи й дає практичні поради, як організувати і скерувати навчання дитини в школі чи за її межами. Автор розвіює численні міфи, описує різні варіанти сучасних шкіл і висловлює свою позицію щодо суперечливих питань.
  Батьки по всьому світу переймаються освітою своїх дітей, надто тепер, коли в освітній галузі багато політиканства й суперечок. Кен Робінсон мав багато розмов з батьками про дилеми, з якими вони стикаються. На яку освіту заслуговують ваші діти? Як визначити, чи ваш син або донька навчається в хорошій школі? А якщо школа погана, що робити?
  Кен Робінсон – автор бестселерів "Школа майбутнього" й "Освіта проти таланту", учасник конференції TED, чий виступ зібрав понад 50 мільйонів переглядів.
  "Ви, Ваша дитина і школа" – настільна книжка для батьків, які хочуть дізнатися, якої освіти насправді потребують їхні діти і як їм цю освіту забезпечити.
  Для широкого кола читачів.


37
Р 58
  Робінсон К. Освіта проти таланту: сила творчості / Кен Робінсон ; пер. з англ. Ганна Лелів. – Львів : Літопис, 2017. – 255 с.

  У Ваших руках – друга книжка відомого експерта з освіти Кена Робінсона, яка вийшла українською мовою. На її сторінках автор легендарного бестселера "Школа майбутнього", учасник конференції TED, чий виступ зібрав понад 50 мільйонів переглядів, розповідає про творчість та її значення у нашому житті.
  Робінсон захопливо й доступно описує, як інтелект і креативність працюють на біологічному рівні, й аргументує, чому творчість треба повернути не лише до шкільних класів, а й до організацій. У цій книжці безліч цікавих розповідей про те, як відомі компанії на зразок анімаційної корпорації Pixar досягнули успіху, наповнивши повсякденну діяльність творчістю. А ще приклади з історії, оповіді з життя знаменитостей, які реалізували себе всупереч обставинам, і практичні рецепти, як змінити шкільну систему, компанію чи навіть особисте життя, додавши до них дрібку творчості.
  "Освіта проти таланту" призначена не лише освітянам, а й широкому колу читачів, зокрема керівникам компаній, політикам, батькам, які прагнуть змінити власне життя – а може, й цілий світ.


37
П 24
  Педагогічна риторика: історія, теорія, практика : монографія / [О. А. Кучерук [та ін.] ; за ред. О. А. Кучерук] ; Житомир. держ. ун-т ім. І. Франка. – Київ : КНТ, 2019. – 257 с.

  Монографію присвячено педагогічній риториці, інтерес до якої стрімко зростає з боку сучасних учених і освітян. У книзі виділено історичні аспекти риторики крізь призму розвивального педагогічного впливу, розглянуто найбільш актуальні теоретичні та практичні питання риторизації діяльності педагога, зокрема вчителя-словесника.
  Видання адресоване насамперед фахівцям із дидактичної філології, педагогам, а також усім тим, хто цікавиться риторичними аспектами педагогічного мовлення.


37
Ч-19
  Чапідзе Г. Педагогічні діалоги [Т. 38] / Гарі Чапідзе. – Харків : Колорит, 2017. – 139 с. + 1 ел. опт. диск (CD-PROM).

  Зі шкільного стільця, знову до школи – вчителем! Так почалось його педагогічне хрещення, спочатку був завучем, незабаром зовсім молодому було довірено стати директором, який ніколи не зупинявся на досягнутому і перейшов до великих аудиторій, в інститутах і університетах поглиблював знання майбутніх поколінь. Потім став деканом. . Проректор і ось уже понад два десятки років професор Гарі Чапідзе є керівником різних навчальних закладів. Висока ерудиція, найвища дисципліна, порядок і нове слово у педагогіці – таке його життєве кредо, для ілюстрації цього достатньо і цієї книги.


Виставку підготувала Олена Журман,
бібліотекар відділу документів із гуманітарних наук

Повернутись
Поділитись: