Читай українське

Читай українське

23.09.2020
327

  Сучасний світ неможливо уявити без гарної книги. Можна довго сперечатися про смаки та уподобання, але очевидно, що українська книга набирає нових обертів, стає популярною.
  Українська література водночас поєднує в собі вікові традиції і є якісно новим продуктом сучасного глобалізованого світу. Сучасні письменники спираються на українське слово, на українську ідентичність, намагаються подолати "провінційність", зосереджуються на різних проблемах людського життя. Сергій Жадан, Ліна Костенко, Оксана Забужко, Мирослав Дочинець та багато інших відомих авторів можна з гідністю назвати "совістю" нації. Чесність, спроможність хоробро дивитися в очі дійсності, відкрито говорити правду – це ті постулати, які відображають сутність справжнього письменника. Книги сучасних авторів не затримуються на полицях. Приємно бачити багато шанувальників українських творів серед молоді. Сучасна людина повинна читати, щоб бути серед тих, хто мислить та розвивається.
  Завдання бібліотеки – сприяти популяризації читання українською, підвищити престиж української книги в суспільстві. Бібліотечні фахівці нікому не нав'язують свою думку, але завжди рекомендують кращі твори української та зарубіжної літератури, готові допомогти зорієнтуватись у бурхливому потоці нових книг.
  Віртуальна книжкова виставка "Читай українське" допоможе ознайомитися з творчістю найбільш популярних авторів України, які стали культовими та мають неабиякий попит серед користувачів.

  Андрухович Ю. І. Коханці Юстиції : параісторичний роман у восьми з половиною серіях / Юрій Андрухович. – Чернівці : Meridian Czernowitz, 2018. – 301 с.

  "Коханці Юстиції" – паранормальний роман, в якому окремі життєписи з притаманною автору композиційно-стилістичною майстерністю об'єднуються в художню цілість і аж волають про восьми-з-половиною-серійну кінематографічну реалізацію. Родинно-побутові і політичні вбивства, зґвалтування і грабунки, розбещення малолітніх і загадкове відокремлення голови, ідейні зради і зради заради ідеї, закладені різним дияволам душі й не завжди справедливі, але часто жахливі покарання. Чого ще треба, щоб читач відчув себе благим і з насолодою усвідомив свою моральну перевагу над нещасними коханцями примхливої Юстиції? Та вже – за старою доброю традицією – й над автором, якому спало на думку увічнити таких пропащих істот.
  Говорячи про цю книгу, головна редакторка BBC News Україна Ніна Кур'ята зазначила: "Роман Юрія Андруховича – про людей у неймовірно складних, часто трагічних ситуаціях. Ці бунтівники та ідеалісти хочуть по-своєму усправедливити недосконалий світ. Особлива принадність тексту в поєднанні історичного антуражу, навіть документальних свідчень – з містикою й легендою. Історія й сучасність нагадують про відносність істини, але й про необхідність її шукати".
  Писати "Коханців Юстиції" Юрій Андрухович почав 27 років тому, навіть не знаючи про те, що це буде роман і що він матиме таку назву: "І щоб він мені врешті написався, – каже автор, – я мусив кілька разів ставати іншою людиною. Я не вигадував цих історій: вони самі мене знаходили, а я лише доповнював їх вірогідними деталями. Хотілося створити густо-насичений і водночас абсолютно захопливий текст, від якого читачеві дуже нелегко відірватися".


  Дашвар Л. Ініціація : роман / Люко Дашвар. – Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2018. – 413 с.

  Стара Костомарова не пам'ятає, як опинилася на тому забутому богом хуторі. "Чорні рієлтори" відібрали її квартиру, а жінку спровадили подалі від Києва. Селянин Перегуда дав їй притулок, він навіть вийшов на нотаріуса Германа, який обдурив стару. А коли повернувся на хутір, то вже ні хати, ні Костомарової не було… Тим часом у Києві дівчина Меланія потрапляє у вир дивних подій. Усе починається зі снів про мерців, далі – зустріч із нотаріусом Германом та його зникнення. І Блейк, у якого Меланія закохується до нестями і який зраджує її. Від того часу дівчині сниться вже інший сон: про розлючений натовп, стару жінку, Блейка, який прохає про допомогу… От-от шляхи всіх героїв перетнуться. І тоді кожен з них – хоче він того чи ні – пройде свою ініціацію. Ініціацію на право вважати себе людиною…


  Дочинець М. І. Криничар : діяріюш найбагатшого чоловіка Мукачівської домінії : роман / Мирослав Дочинець ; [післямова П. Сороки]. – Ужгород : Карпати, 2012. – 326 с.

  "Читаєш цю книжку – і наче заживаєш вітаміни для розуму і душі, зауважив відомий письменник-дисидент Ігор Калинець. Вона – по людську Гідність, про Віру, Надію і Любов, про необхідність "прямостояння і прямоходіння", як для тіла, так і для душі. Це не тільки своєрідний посібник життєвого успіху, але й проникливий інструмент народження самосвідомості. В основі роману – хвилююча сповідь бентежної, шляхетної, муштрованої життям душі, сповнена аромату Часу, Духу і Любові, дивовижна одіссея знегод і поневірянь простого закарпатського хлопця, поки він став першим у краї багачем, з яким рахувалися в Будапешті і Відні. Криничар узяв від землі силу, а від Неба духовність і навчає цьому людей, рішуче міняє їх, а з ними й довколишній світ. Своїм життям він відкриває читачеві дві найголовніші принади – свободу від страху і свободу від злиднів. Ділиться секретами "робити" гроші і мудро розпоряджатися ними. Просто і навдивовижу переконливо. І без містики. Авторитетні критики вже встигли назвати роман "духовним братом "Вічника".


  Жадан С. В. Антена : [поезії] / Сергій Жадан. – Чернівці : Меридіан Черновіц, 2018. – 302 с.

  Невідомо, на чому тримається чутливість "Антени", але це 80 спроб упіймати коливання повітря, вловити перетікання в просторі невидимих радіохвиль, відчути на дотик час, у якому ми живемо, яким ми дихаємо, який ми проговорюємо. Час, кожен доторк до якого лишає опік. Час, у якому приватні щоденникові записи можуть виявитися воєнною хронікою, а біблійні історії – ранковими новинами. За словами Сергія Жадана, "Антена" – це поетичний звіт за останні два роки. Фактично складається так, що цими роками вірші пишуться як своєрідний поетичний щоденник. І "Антена" в такому контексті є органічною складовою трилогії, двома попередніми частинами якої є "Життя Марії" та "Тамплієри". Ці книги краще й читати в такій послідовності – вони одна одну доповнюють та розвивають.


  Забужко О. С. Планета Полин : вибрані есеї / Оксана Забужко. – Київ : КОМОРА, 2020. – 378 с.

  У цьому томі зібрано найважливіші есеї Оксани Забужко останніх двох десятиліть, присвячені постатям і подіям, які авторка вважає культурно знаковими для сьогоднішньої епохи кризи гуманізму. "Жіночі", "чоловічі" й "колективні", всі ці "портрети" об'єднує глибоко особисте переживання авторкою біжучої історії, в яку вона вписує своїх героїв — і цим виявляє в ній, хоч якій на позір катастрофічній, невидимий раніше життєствердний смисл.


  Іздрик Ю. Р. Меланхолії : [поезія] / Юрій Іздрик ; [іл. М. Сака]. – Львів : Видавництво Старого Лева, 2019. – 310 с.

  "Меланхолії" – книжка Юрка Іздрика, яка пульсує живими емоціями. Це поезія, що не ховається в холодні слова і загадкові метафори, а ловить моменти життя й оголює його найпотаємніші сенси. Тут стільки любові, скільки може вмістити серце чоловіка, яке вміє відчувати біль і красу однаково гостро. Чуттєві жінки і квіти в акварельних аплікаціях Мар'яни Савки – ніби прагнення наблизити прекрасне, вклеїти собі у щоденник, притулити до серця, відправити у конверті до запитання.


  Кокотюха А. А. Червоний : [роман] / Андрій Кокотюха ; [передм. В. Кіпіані]. – Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2012. – 315 с.

  Їм закидають масові вбивства вчителів. Бандерівцям місце в ГУЛАГу, де вони можуть бути корисними. Замість скніти в таборах, ватажок повстанців Данило Червоний наводить там лад! І нехай він планує втечу, йому єдиному до снаги приборкати ув'язнених злодіїв. Як це було, розкажуть три свідки: міліціонер, чекіст і ворог народу. Не шукайте Червоного ані серед мертвих, ані серед живих, шукайте – серед овіяних легендою!


  Корній Д. Зірка для тебе : поетичне оздоблення Люби Долик / Дара Корній, Люба Долик. – Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2014. – 300 с.

  Вона – Зоряна, Зірка. Він – Сергій, Лічозір. Ці двоє дивні, і вони не могли не зустрітися, хай навіть ця зустріч принесла обом страждання. історія їхнього кохання почалась як чудесне визволення зі світу самотності, страху та гріха. Ці двоє пізнали божественну радість і єднання душ. Але невдовзі настануть часи туги, і вони мають подолати їх любов'ю, якої ще не було: ось вона, беріть, володійте, ця зірка – для вас.


  Курков А. Ю. Шенгенська історія / Андрей Курков. – Харків : Фоліо, 2017. – 714 с.

  21 грудня 2007 року опівночі Литва приєдналася до Шенгенського простору. У цю ніч три молоді пари, які подружилися на рок-фестивалі, зібралися на хуторі Пієнагаліс, щоб відсвяткувати "Шенгенську ніч" і поділитися одне з одним планами на майбутнє. Інґрида і Клаудіюс говорили про свій переїзд до Лондона, Андрюс і Барбора збиралися до Парижа, а Рената і Вітас – до Італії. Вони не знали і навіть припустити не могли, чим їм доведеться там займатися. Вони довіряли Європі і були впевнені, що вона їх не підведе. Вони були молоді й самовпевнені. І поки вони сиділи за столом і очікували на "шенгенську північ", далеко від Пієнагаліса до шлагбаума, який перекриває дорогу на литовсько-польському кордоні, підійшов старий з дерев'яною ногою, який знав Європу як свої п'ять пальців. Він дочекався півночі і, як тільки прикордонники підняли назавжди смугастий шлагбаум, став першим литовцем, який перейшов кордон без пред'явлення паспорта. Перед ним теж лежала далека дорога, а в схованці його дерев'яної ноги вирушили в подорож разом зі своїм власником шість його паспортів. І всі на одне ім'я – Кукутіс...


  Лис В. С. Обітниця : роман / Володимир Лис. – Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2019. – 347 с.

  Хтось дізнався про давній гріх старого Антона Личака, надіслав листа з єдиним реченням: "Час повертати борг" – і збурив його спокій. А в сусідки Ольги своя драма: її син закохується в дочку бізнесмена Єгора, і та відповідає взаємністю, – але юна пара не знає, що насправді вони брат і сестра. Повертається з колонії Богдан, засуджений за вбивство, якого не чинив. Його дружина обрала щастя з іншим, а донька й не підозрює, що в неї є тато. А ще поруч сестра дружини Віка і дивачка сусідка Алевтина, про яку в Старому місті ходять моторошні чутки… Долі мешканців вулички з символічною назвою Обітниця переплітаються в тугий вузол, де свої драми і щемливі стосунки, давні й теперішні почуття. Кожен з них давав свою обітницю. Та чи кожен дотримався її крізь час?


  Малярчук Т. В. Божественна комедія : [збірка творів] / Таня Малярчук. – Харків : Фоліо, 2009. – 823 с.

  Під однією обкладинкою зібрані – "Згори вниз", "Як я стала святою", "Говорити", "Звірослов". Жанр своєї прози сама авторка визначає як "щось середнє між сюром та реалізмом". В її текстах достатньо і того, й другого: втеча і захоплення чужих помешкань і таємниць, зворушлива і неправдива історія любові, перевертні, чортівня, люди, що мовчать, і коти, що говорять. Герої пересуваються багатоповерхівками на каное, їхні серця розбиваються, як кокосові горіхи, а від падіння з вікна рятує борода бога…


  Матіос М. Черевички Божої Матері : вирвана сторінка з буковинської саги : [повість] / Марія Матіос. – Львів : Піраміда, 2018. – 206 с.

  Іванка Борсук – головна героїня книжки, що перекочувала зі сторінок повісті "Москалиця", у свої дванадцять рочків розуміє найголовніше: що є Добро і що є Зло. Бездоганне знання народних традицій і гуцульських вірувань, людської психології та історичних фактів і на цей раз дозволили Марії Матіос відтворити особливу драму людини ХХ століття на території, яку історик Тімоті Снайдер назвав "кривавими землями".


  Роздобудько І. В. Прилетіла ластівочка : роман / Ірен Роздобудько. – Київ : Нора-Друк, 2018. – 299 c.

  Наприкінці ХХ століття в США, у будинку для літніх людей, помирає дивний пацієнт з прізвищем, яке американцям важко вимовити – Леонтович. Хто ця людина? Він називав себе братом відомого українського композитора – справжнього автора різдвяної пісні, відомої у світі під назвою Carol of the Bells. Чому авторство цієї чудової мелодії приписують іншій людині? Вперше твір, який називається "Щедрик", написаний українським композитором Миколою Леонтовичем, був виконаний у 1916 році в Києві. Після російської революції 1917 року Україна заявила про свою незалежність, але зазнала поразки у війні з більшовицькою Росією, і в Україні надовго запанувала радянська влада. У 1921 році композитора Леонтовича вбили чекісти у будинку його батька за загадкових обставин. Авторка роману "Прилетіла ластівочка" запрошує читача дізнатися правду про знамениту мелодію і висуває свою версію загадкового вбивства геніального українського композитора.


  Талан С. О. Де живе свобода : роман / Світлана Талан. – [Б. м.] : Клуб Сімейного Дозвілля, 2020. – 203 с.

  Кохання, що спалахнуло між Віталією та Родіоном було приречене. Вчителька та учень – що тепер люди скажуть? Але ані осуд близьких, ані зневага чужих не спинили почуттів. Та залишатися в цих лабетах було не сила. Закохані наважуються на божевілля – тікати до зони відчуження. Якнайдалі від людей, туди, де вони зможуть збудувати власний химерний рай, відмежований від світу. Але втеча не завжди означає свободу. Бо найстрашніша в'язниця, з якої не можливо втекти – у нас самих…


  Чех А. Район "Д" : [зб. історій] / Артем Чех. – Чернівці : Meridian Czernowit, 2019. – 317 с.

  "Район "Д" – збірка об'єднаних спільним часом і простором історій, з яких поступово вимальовується портрет автора на тлі "інших берегів", де минули його дитинство, отроцтво і юність. Самокритичний портрет, у якому можна розгледіти риси хуторянства і космополітизму, дріб'язковості й великодушності та ще багато чого. Водночас це груповий портрет кількох десятків більш або менш прописаних мешканців згаданого черкаського району з їхніми більш або менш успішними спробами пережити несподіваний перехід від пізньорадянської до ранньонезалежної України.


  Шкляр В. М. Характерник : роман / Василь Шкляр. – Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2020. – 300 с.

  У другій половині ХVІІ століття в Запорозькій Січі сталася неймовірна подія, яку зафіксовано в архівах тодішньої Московії і яку не оминув увагою жоден доскіпливий хроніст козаччини. Та особливого чару ця пригода набуває під пером письменника, що на основі документальних джерел творить яскраву історичну реальність з життя "лицарів списа і шаблі". Кошовий Сірко, кинувши виклик самому цареві, розпочинає велику, вкрай небезпечну гру з Москвою. І треба зробити неможливе, аби в цьому поєдинку зберегти козацьку честь і гідність матері Січі. Хто просуне голову в пащу скаженого звіра?


Підготувала Наталія Лаврентьєва,
бібліотекар відділу абонемента

Повернутись
Поділитись: