Пам'яті мільйонів… (до Дня пам'яті жертв політичних репресій)

Пам'яті мільйонів… (до Дня пам'яті жертв політичних репресій)

20.05.2021
316

 "За ними був лише один гріх –
  вони любили Україну..."

  Згідно з Указом Президента України від 21 травня 2007 року № 431 "Про заходи у зв'язку з 70-ми роковинами Великого терору – масових політичних репресій 1937–1938 років", щороку у третю неділю травня в Україні відзначається День пам'яті жертв політичних репресій, з метою належного вшанування пам'яті жертв політичних репресій, привернення уваги суспільства до трагічних подій в історії України, викликаних насильницьким упровадженням комуністичної ідеології. Цей день 2021року припадає на 16 травня.
  Фізичне знищення власних громадян, чий світогляд відрізнявся від комуністичного, було розпочато відразу після більшовицького жовтневого перевороту 1917 року. Воно зачепило середовища видатних діячів і певні категорії населення та періодично сягало своїх піків. Нечуваних масштабів масові репресії досягли після штучного голодомору 1932–1933 років. Упродовж 1937–1938 років вони охопили всю країну. Тривали репресії і після Другої Світової війни, і за часів так званої побудови комуністичного суспільства…
  Кількість жертв, які постраждали від репресій, надзвичайно велика. За підрахунками фахівців, у період від початку 1920-х і до кінця 1980-х років в Україні заарештували майже півтора мільйона осіб, половина з яких – українці. Велику частину громадян було розстріляно, інші потрапляли в тюрми, на заслання, вислання, деякі проходили каторгу, табори та примусово побували у психіатричних закладах.
  Політичний терор та репресії торкнулися науковців, політиків, військових, священників, представників культури й селянства.
  До Дня пам'яті жертв політичних репресій працівники відділу документів із гуманітарних наук Чернігівської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. В. Г. Короленка пропонують до вашої уваги віртуальну книжкову виставку "Пам'яті мільйонів…". На ній представлені книги, архівні документи, присвячені хронології, причинам та наслідкам розвитку репресивного апарату Радянського Союзу. Ці видання повинні стати одним із чинників формування суспільної думки, яка нарешті зуміє подолати радянський спосіб мислення і дії в новій українській державі та українському суспільстві.

  Вшануймо пам'ять жертв політичних репресій!
  Запали вогник у своєму серці!

  323
  В 19
  Васильєв В. Радянські карателі. Співробітники НКВС – виконавці "Великого терору" на Поділлі / В. Васильєв, Р. Подкур ; НАН України, Ін-т історії України. – Київ : Захаренко В. О., 2017. – 239 с. : табл. – Бібліогр. в підрядк. прим.

  У монографії досліджуються передумови та механізми здійснення політичних репресій на прикордонному Поділлі у період між двома світовими війнами, аналізуються процеси покарання співробітників НКВС УРСР, які виконували злочинні накази політичного керівництва СРСР у роки "Великого терору", пропонуються шляхи використання набутих знань для впливу на формування історичної пам'яті, громадської думки стосовно подій радянської доби й поглиблення процесу декомунізації в Україні.


  94(47+57)
  В 82
  Вронська Т. Повторники: приречені бранці ГУЛАГу (1948–1953 рр.) / Тамара Вронська. – Київ : Темпора, 2019. – 423 с. : фот.

  Книжка присвячена маловідомій сторінці радянського державного терору, яка раніше не була в полі зору істориків. Ідеться про повторне покарання політичних бранців ГУЛАГу, яких прирекли на довічну ізоляцію згідно з протиправним Указом Президії Верховної Ради СРСР від 21.02.1948 р. У побутовому мовленні їх об'єднали визначенням "повторники". Значний корпус архівних джерел, уперше введених до наукового обігу, дає змогу ознайомитись із залаштунковими перипетіями процедури виявлення та стигматування цих людей, зрозуміти реальний зміст маловідомих визначень: "мінусник", "пересидчик" тощо. Через спогади, документи, епістолярій повторників читач може пройти разом із ними весь хресний шлях від арешту до реабілітації, відчути морально-психологічний стан людей, змушених навіть після чергового спокутування не вчинених злочинів до самої смерті жити озираючись.
  Видання розраховане на фахівців-істориків, правників, усіх, хто цікавиться історією України та СРСР ХХ століття.


  94(477)
  Г 68
  Горе переможеним : репресовані міністри Української революції / Андрій Когут [та ін.] ; упоряд. А. Когут ; Галуз. держ. архів Служби безпеки України [та ін.]. – Київ : К. І. С., 2018. – 239 с. : іл. – Бібліогр.: с. 239 та в тексті.

  Архівні документи комуністичних репресивних органів та Української революції 1917–1921 років висвітлюють ціну поразки для двадцяти трьох міністрів періоду першої Української Незалежності. Усі вони були репресовані комуністичним тоталітарним режимом насамперед за їхню державницьку діяльність.
  Книга буде корисна всім, хто цікавиться історією становлення української держави, а особливо громадським і політичним діячам.


  63.3(2)63 / 9(С)29
  Г 85
  Грицяк Є. Короткий запис спогадів. Ч. 1. Норильське повстання. Ч. 2. Після повстання / Євген Грицяк. – Київ : Смолоскип, 2013. – 238 с. : іл.

  Пропонуємо до уваги читачів спогади Євгена Грицяка. Видання складається з двох частин: "Норильське повстання" (ця частина друкована "Смолоскипом" іще 1980 року, а згодом неодноразово перевидавалася в незалежній Україні) і "Після повстання" (абсолютно новий текст), а також містить документальні додатки.
  Книжка відкриває маловідомі героїчні сторінки історії Норильського повстання 1953 року. Доведені до відчаю нелюдськими умовами життя, виснажливою працею, садистськими знущаннями та смертельними розправами, в'язні повстали і не тільки зажадали пом'якшення табірного режиму, а й висунули політичні вимоги стосовно демократизації радянського режиму загалом. Повстання було жорстоко придушене, але відвага, самопожертва його організаторів, серед яких провідну роль відігравав автор, засвідчили, що людську гідність перемогти неможливо. Вона сильніша від тортур і самої смерті.
  Видання матиме великий моральний вплив на виховання молодого покоління українців як громадян-патріотів.


  94(477.51)
  Д 64
  Долі репресованих земляків. Чернігівський район / Черніг. район. центр. бібл. система, Черніг. центр. район. б-ка, Черніг. район. осередок Нац. спілки краєзнавців ; упоряд. Н. С. Коса. – Чернігів : Десна Поліграф, 2018. – 711 с. : фот. – Бібліогр. в підрядк. прим., бібліогр. в кінці ст.

  Ця книга – перша спроба звести в один список долі репресованих земляків на основі архівних документів, списків комісії з питань поновлення прав реабілітованих та книги "Реабілітованих історією", спогадів живих свідків і їхніх рідних. Мета цієї роботи – систематизація даних про жертв політичних репресій в Україні 1918–1952 років, людей, які були безпідставно засуджені чи зазнали обмеження своїх громадянських прав та свобод, і представити цю інформацію широкому загалу читачів. Із великої маси архівних документів опрацьовано невеликий відсоток справ, над якими працювало понад 30 дослідників – історики, краєзнавці, вчителі, бібліотекарі, дослідники-аматори, небайдужі жителі Чернігівського району. Багато матеріалів оприлюднюється цим виданням уперше.
  Книга стане у пригоді музейним і бібліотечним працівникам, краєзнавцям, журналістам, учителям, студентам, викладачам вишів.


  63.3(2)6 / 9(С)2
  Е 68
  Епплбом Е. Історія ГУЛАГу / Енн Епплбом ; пер. з англ. Андрія Іщенка. – 2-ге вид. – Київ : Києво-Могилянська академія, 2010. – 511 с. : іл. – Бібліогр.: с. 496–511.

  "Історія ГУЛАГу" (Пулітцерівська премія 2004 р.) – перша систематична праця, присвячена хронології, причинам та наслідкам розвитку репресивного апарату Радянського Союзу і системи концентраційних таборів як його складової. На основі фактів автор доводить, що система радянських карально-трудових таборів була небаченим за своїми масштабами та жорстокістю інструментом експлуатації, гноблення й винищення комуністичною владою народів Радянського Союзу. Енн Епплбом спирається як на вже відомі опубліковані свідчення, так і на результати власної дослідницької праці в архівах колишнього Радянського Союзу.
  Ця книжка може й повинна стати одним із чинників формування суспільної думки, яка нарешті зуміє подолати радянський спосіб мислення і дії в новій українській державі та українському суспільстві.


  351
  З-11
  З архівів ВУЧК, ГПУ, НКВД, КГБ : наук. і докум. журн. № 1 (49), 2018 / [редкол.: О. Рубльов (голов. ред.) та ін.]. – Київ ; Харків : [б. в.], 2018. – 351 с.

  У журналі публікуються документальні матеріали архівів спецслужб, правоохоронних органів, біографічні нариси про діячів дисидентських (опозиційних) рухів в Україні, які стали жертвами політичних репресій в СРСР, мартиролог імен загиблих у тюрмах і таборах НКВС.


  63.3(4УКР)6 / 9(С2)
  І-67
  Іноземці про українських політв'язнів / Музей-архів і документац. центр укр. самвидаву при видавництві "Смолоскип" ; голов. ред. Осип Зінкевич ; упоряд. Олена Голуб. – Київ : Смолоскип, 2013. – 733 с. : іл.

  Пропонуємо до уваги читачів унікальну добірку спогадів 25 іноземців (росіян, євреїв, вірмен, естонців, австрійця, литовця, італійця та інших) про українських політв'язнів, разом з якими протягом 1950–1980-х рр. вони відбували покарання на неозорих теренах колишнього Радянського Союзу (в Омських, Мордовських і Пермських концтаборах, у Владимирській тюрмі, на Печорі, в ГУЛАГу та ще багатьох сумнозвісних місцях). Як зауважує в передмові до видання Євген Сверстюк, ці тексти засвідчують непересічну особливість табірного життя, коли "на першому плані стоїть людська порядність, що перекриває міжнаціональні бар'єри". Книжка просякнута не лише багатим фактографічним матеріалом, а й інтимними спостереженнями очевидців, завдяки яким можемо краще усвідомити всю палітру тогочасних трагічних реалій, попри які люди вистояли в боротьбі за свободу нашого народу.
  Видання адресоване дослідникам, викладачам, студентам, широкому колу читачів, які цікавляться новітньою історією боротьби українського народу за Незалежність.


  84(4УКР)
  П 32
  Підгайний С. [О.] Українська інтелігенція на Соловках ; Недостріляні / С. [О.] Підгайний. – Київ : Києво-Могилянська академія, 2008. – 325, [1] с.

  Семен Підгайний (1907–1965) – відомий публіцист, історик, громадсько-політичний діяч української діяспори. Колишній в'язень Соловецьких концтаборів, у боротьбі проти геноциду рідного народу він був сподвижником Івана Багряного, одним з організаторів УРДП. До книжки ввійшли його твори "Українська інтеліґенція на Соловках" та "Недостріляні" (у двох частинах). Написані правдиво й майстерно, ці твори викривають злочинну політику кремлівських авантюристів у побудові "комуністичного раю", що обернулося справжнім пеклом для багатьох націй. У книзі подано імена і прізвища реальних людей, які загинули від рук узурпаторів.
  Видання в Україні розраховане на всіх, кому небайдужа доля рідного народу.


  63.3(4УКР)6 / 9(С2)
  Р 31
  Реабілітовані історією : у 27 т. Чернігівська область. Кн. 1 / НАН України ; головна редкол.: П. Т. Тронько, В. М. Хоменко. – Чернігів : Деснянська правда, 2008. – 798, [1] с. – (Реабілітовані історією).

  Це видання – складова частина всеукраїнської науково-документальної серії книг, покликаної розповісти про політичні репресії радянської доби в Україні. У першій книзі "Реабілітовані історією. Чернігівська область" на основі архівних документів аналізуються причини репресій 1918–1939 років, їх перебіг, специфіка і наслідки для регіону.
  Книга вміщує спогади очевидців тих трагічних подій, історичні й документально-публіцистичні нариси про репресованих мешканців області, фотодокументи.
  Видання розраховане на істориків, краєзнавців, усіх, хто цікавиться історією рідного краю.


  821(477)
  С 60
  Соловецький етап : антологія / уклад. Юрій Винничук. – Харків : Фоліо, 2018. – 489, [1] с. : іл. – (Великий науковий проект).

  Горезвісна Соловецька каторга прийняла до себе майже всіх представників народів СРСР і навіть Європи та Америки. Можна вважати, що совєтська табірна система почалася, коли 13 жовтня 1923 року було створено Соловецький табір особливого призначення з двома пересильно-розподільчими пунктами в Архангельську та Кемі. Каторга проіснувала до 2 листопада 1939 року.
  "Соловецькі табори – країна мук і відчаю. Переважну більшість з тих, хто туди потрапляв, чекала загибель. У запліснявілих мурах монастиря, де колись ченці кадили фіміам покори Всевишньому, тепер фабрикували романтичну брехню про любов-ненависть і царство Боже на землі", – писав письменник І. Гришин-Грищук, який пережив сибірські табори.
  Ця антологія присвячується тому останньому етапу 1937 року з Соловків до урочища Сандармох у Карелії, де було вистріляно цвіт української інтелігенції, а серед них – кілька десятків науковців та близько трьох десятків письменників: Валер'яна Підмогильного, Миколу Зерова, Павла Филиповича, Мирослава Ірчана, Валер'яна і Клима Поліщуків, Олексу Слісаренка, Григорія Епіка, Юліана Шпола, Василя Штангея, Марка Вороного, Михайла Лозинського, Леся Курбаса і багатьох інших. . Протягом п'яти днів – 27 жовтня й 1–4 листопада – було убито 1111 в'язнів.
  Минуло понад 80 років від цієї дати...


  343(477)
  С 74
  Справа Василя Стуса : зб. док. з архіву колишнього КДБ УРСР / уклад. Вахтанг Кіпіані. – Харків : Vivat, 2020. – 686, [1] с. : фот. – (Бібліотека "Історичної правди") (Історія та політика).

  Правда про кримінальну справу, життя і смерть Василя Стуса. У книжці зібрано архівні документи з кримінальної справи Василя Стуса, покази свідків, листи поета з тюрми, спогади його рідних та друзів. Ознайомившись із наведеними матеріалами, читачі дізнаються про невідомі факти життя, ув'язнення й загибелі Стуса, які досі охороняли під грифом "Секретно".


  63.3(4УКР)6 / 9(С2)
  Ш 37
  Шевченко С. В. Соловецький реквієм / Сергій Шевченко. – Київ : Експрес-Поліграф, 2013. – 591, XXXII с. : фот.

  Книга публіцистики "Соловецький реквієм" – підсумок більш як 15-річної роботи Сергія Шевченка над провідною темою його творчості – дослідженням соловецької трагедії в контексті політичного терору в СРСР. На основі розсекречених архівних матеріалів радянських репресивних органів фаховий журналіст, у минулому керівник підрозділу наукової установи Служби безпеки України, пише популярні твори про національне "розстріляне відродження", викриває імперські заміри Кремля стосовно України, повертає із забуття імена борців за державну незалежність.
  В основі ґрунтовної праці – архівні розвідки за матеріалами спецслужб СРСР, нові знахідки пошуковців та вчених-істориків. Написана доступною мовою, ілюстрована кольоровими світлинами й більш як сотнею чорно-білих знімків (деякі цінні документи публікуються вперше), книжка цікава і для масового читача, і для фахівців. Видання істотно збагачує, актуалізує та певною мірою підсумовує вагомий доробок публіциста в темі Соловків. Видання має оригінальне авторське художнє оформлення, а також іменний покажчик, який допомагає читачеві орієнтуватися в матеріалі.


  63.3(4УКР)6 / 9(С2)
  Я 49
  Якубова Л. В обіймах страху і смерті. Більшовицький терор в Україні / Лариса Якубова, Яна Примаченко. – Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2016. – 543, [1] с. – Бібліогр. в підрядк. прим.

  Чи не найбільший виклик для України – незавершеність ментальних війн у суспільстві. Росія продовжує маніпулювати масовою свідомістю, підтримуючи фальшиві стереотипи радянської величі й міф про втрачений "рай". В інтерпретації співців радянської величі образ Сталіна химерним чином приріс ангельськими крилами та німбом, СРСР з "імперії зла" перетворився на "імперію позитивної дії", а війна і терор – на універсальні й цілком виправдані інструменти вирішення політичних завдань. Небачений раніше ренесанс неосталінізму – найтривожніший симптом сучасності, який змушує нагадувати суспільству про те, на що перетворюються пошуки "міцної руки".
  Що ми знаємо про форми, методи і способи встановлення більшовицької влади на теренах України у 1920–1930-х роках? Відомі історики розповідають про радянізацію України, насадження більшовизму шляхом терору та наслідки впливу радянських карально-репресивних практик.

  Закон про п'ять колосків
  Розстріл кобзарів
  Жнива скорботи: Голодомор
  Трупи на вулицях Харкова
  Партчистки 1930-х років
  Самогубства М. Скрипника і М. Хвильового
  "Кадрова революція" 1937 року
  "Покаянні листи": самобичування українських літераторів
  Урочище Сандормох – трагедія українського "розстріляного відродження".


Підготувала Олена Журман,
бібліотекар відділу документів із гуманітарних наук

Повернутись
Поділитись: