Природа – невидима жертва війни

Природа – невидима жертва війни

16.11.2021
385

  Історія воєн – це й історія знищення природи. Щорічно 6 листопада відзначається Міжнародний день запобігання експлуатації навколишнього середовища під час війни та збройних конфліктів. Його мета – привернути увагу до екологічних наслідків війни і важливості відмови від безглуздого заподіяння шкоди екосистемам у прагненні досягти воєнних цілей. Шкода, завдана під час збройних конфліктів навколишньому середовищу, ще довго після їх закінчення впливає на стан екосистем та природних ресурсів і часто виходить за межі національних територій та період життя одного покоління.
  Воєнні втрати рахуються за кількістю вбитих та поранених солдатів і мирних жителів, зруйнованих міст та інфраструктури, а природа залишається тихою і непомітною жертвою війни. Збройні конфлікти призводять до значної кількості порушень природного середовища: вирубуються ліси, заповідні об'єкти й урочища використовуються з воєнною метою, не у всіх випадках створюються карти мінування . Найпростіший приклад того, як війна шкодить довкіллю, – це пожежі. Їх неконтрольований перебіг винятково спотворює природні ландшафти.
  Працівниками відділу документів з економічних, технічних, природничих та сільськогосподарських наук було підготовлено віртуальну книжкову виставку "Природа – невидима жертва війни".


  20.1 / 57(069)
  В 63
  Воєнні дії на сході України – цивілізаційні виклики людству : посібник / О. Мелень-Забрамна [та ін.]. – Львів : ЕПЛ, 2015. – 132 с.

  У посібнику подаються дослідження Міжнародної благодійної організації "Екологія – Право –Людина" стосовно впливу воєнних дій на довкілля на сході України, оцінювання шкоди, завданої довкіллю; наводяться основні характеристики стану довкілля Донецької та Луганської областей до початку конфлікту. Досліджено фактори забруднення і руйнування об'єктів довкілля в результаті воєнних дій, зокрема забруднення атмосферного повітря, ґрунтів, води, пожежі у лісах, знищення природно-заповідних об'єктів. Зроблено аналіз міжнародних досліджень шкоди, завданої довкіллю внаслідок воєнних конфліктів, здійснених міжнародними організаціями на території постконфліктних країн. Наводяться основні аспекти національного та міжнародного законодавства захисту довкілля під час воєнних дій.


  502
  Е 45
  Екологія: основи екології : навч. посіб. / Харченко Б. І. [та ін.]. – Львів : Новий світ – 2000, 2018. – 232 с.

  У посібнику систематизовано теми, які є базовими для опанування основ екології, і ті, що забезпечують практичне закріплення визначеної мети із застосуванням сучасних комп'ютерних технологій. Основні означення, екологічні категорії, екологічні структури, основні процеси та панівні ідеї розкриті стисло, об'єктивно. Також наведено практичні заняття, ділові ігри.


  20.1 / 57(069)
  З-57
  Зербіно Д. Д. Екологічні катастрофи у світі та в Україні / Д. Д. Зербіно, М. Р. Гжегоцький. – Львів : БаК, 2005. – 272 с.

  Розглянуто антропогенні (техногенні) екологічні катастрофи, які спричинили забруднення повітряного і водного середовища, ґрунту. Акцентовано увагу на токсичних харчових катастрофах, у тому числі "японських" хворобах. Описано різновиди ядерних катастроф. Увагу приділено антропогенним катастрофам без зміни екосистем. Проаналізовано теорії катастроф, роль людського фактору в розвитку катастроф, потенційно небезпечні об'єкти катастроф.


  28.08 / 577.4
  К 49
  Клименко М. О. Техноекологія : навч. посіб. / М. О. Клименко, І. І. Залеський. – Київ : Академія, 2011. – 254 с.

  Техноекологія досліджує широкий спектр прикладних проблем, спричинених антропогенним навантаженням на екосистеми, довкілля. Техноекологія доповнює курси основ екології, екології людини, екології рослин, гідроекології. У її предметному полі зосереджено знання, на яких ґрунтуються експертне екологічне оцінювання промислових проєктів і виробничих процесів, нормативи шкідливого впливу на довкілля в різних сферах господарювання, санітарно- гігієнічні та екологічні вимоги, стандарти влаштування полігонів твердих побутових і промислових відходів. Усе це систематизовано й розкрито у навчальному посібнику.


  502
  К 78
  Краснянський М. Ю. Екологічна безпека : навч. посіб. / Михайло Краснянський. – Київ : Кондор, 2018. – 177 с.

  Навчальний посібник містить глибоку і докладну якісну й кількісну оцінку процесів негативного впливу господарської діяльності людини або природних аномалій на природне середовище в Україні та у світі; має велику кількість таблиць, ілюстрацій і прикладів розрахунків.


  28.08 / 577.4
  М 59
  Микитюк О. М. Екологія людини : підруч. для вищ. навч. закл. / О. М. Микитюк, О. З. Злотін, В. М. Бровдій. – 3-тє вид., випр. і допов. – Харків : ОВС, 2004. – 254 с.

  У підручнику висвітлені актуальні екологічні проблеми, пов'язані з практичною діяльністю людини та її здоров'ям. Окреслено завдання щодо оптимізації взаємовідносин суспільства і природи.


  28.08 / 577.4
  О-75
  Основи екології та екологічного права : навч. посіб. для вищ. навч. закл. / Ю. Д. Бойчук [та ін.] ; за заг. ред.: Ю. Д. Бойчука, М. В. Шульги. – Суми : Українська книга, 2005. – 367 с.

  Посібник охоплює теоретичні і прикладні розділи сучасної екології. Висвітлені основні поняття, пов'язані із закономірностями функціонування екосистем та біосфери загалом. Проаналізовані особливості протікання біосферних процесів в умовах їх антропогенної трансформації. Наведена характеристика сучасного екологічного стану природних ресурсів.
  Розглядаються екологічні проблеми України і її регіонів, економічні та еколого-правові аспекти раціонального природокористування й охорони навколишнього природного середовища, правові основи екологічної політики України, філософсько-екологічна методологія збереження і стабільного розвитку життя на Землі.


  65.9(4УКР)28 / 33С5(С2)
  О-93
  Оцінка регіональних еколого-ресурсних та еколого-техногенних загроз національній безпеці України : аналіт. огляд / [Є. О. Яковлєв та ін.] ; Нац. ін-т стратег. дослідж. – Вид. 2-ге, допов. – Київ, 2011. – 32 с.

  Виділені й охарактеризовані основні еколого-ресурсні та еколого-техногенні загрози національній безпеці України. При підготовці огляду використані матеріали національних доповідей МНС, Міністерства екології та природних ресурсів, Міністерства регіонального розвитку, будівництва та ЖКХ, виїзного засідання "круглого столу" з теми "Проблеми запобігання трансграничної еколого-техногенної надзвичайної ситуації внаслідок негативних змін екологічного стану Калуської промислово-міграційної агломерації" (м. Калуш Івано-Франківської області, 31 серпня 2011 року), а також матеріали Міноборони, Мінагрополітики, Міністерства охорони здоров'я та статистичні дані Державної служби статистики України.


  Періодичні видання

  Морозова Т. Біомоніторинг як необхідна складова досліджень в зоні проведення операції об'єднаних сил / Т. Морозова // Екологічний вісник. – 2019. – № 5. – С. 8–10.

  Хімічне забруднення довкілля в зоні операції об'єднаних сил (ООС) може спричиняти як локальні, так і глобальні кризові ситуації. Небезпека полягає в тому, що вуглеводні та важкі метали можуть накопичуватися у ґрунтах, флорі, фауні та мікробіоті. Створюється небезпечний військово-промисловий кластер, де забруднення довкілля в результаті воєнної діяльності накладається на промислові агломерації, зокрема на території Донбасу багато небезпечних об'єктів (шахти, металургійні, хімічні та енергетичні виробництва, полігони токсичних відходів, терикони, шламонакопичувачі, шламосховища), що, у свою чергу, створює додаткові ризики й загрози. Моніторингові дослідження дозволяють виявити кумулятивні впливи; спрогнозувати наслідки діяльності (ретроспективний аналіз); оцінити зміни у довкіллі, шляхи (можливості) зменшення негативних впливів та ймовірність досягнення порогових значень; визначити альтернативи (отримання соціально-економічних результатів збалансованим шляхом).


  Технология утилизации боеприпасов и отходов взрывчатых веществ с минимальной экологической нагрузкой на окружающую среду / В. В. Щербань [и др.] // Хімічна промисловість України. – 2016. – № 5/6. – С. 79–83.

  Разработаны современная технология и оборудование для утилизации боеприпасов (взрывателей, капсульных втулок, трассеров) и отходов взрывчатых веществ.


  Сприяння відновленню Сходу України на засадах збалансованого розвитку // Екологічний вісник. – 2016. – № 3. – С. 30–31.

  У статті йдеться про сприяння відновленню Сходу України (територій Донецької і Луганської областей) на засадах збалансованого розвитку для формування та реалізації місцевих програм і планів відновлення територій.


  Яровий С. С. Вплив воєнних дій на функціонування та стан Українського степового природного заповідника НАН України в 2014–2016 рр. / С. С. Яровий, О. О. Подпрятов, С. В. Лиманський // Екологічний вісник. – 2017. – № 1. – С. 19–21.

  У статті висвітлено наслідки збройного протистояння на Донбасі ("гібридна війна"). Перебіг цієї ситуації не міг не позначитися на функціонуванні всіх державних структур регіону, в тому числі й природоохоронних. З початком проведення АТО руйнації зазнали і об'єкти природно-заповідного фонду, зокрема Український степовий природний заповідник.


  Підготувала Катерина Ворожбит,
бібліотекар відділу документів з економічних, технічних, природничих та сільськогосподарських наук

Повернутись
Поділитись: