Права жінок та гендерна рівність

Права жінок та гендерна рівність

25.11.2021
398
  З 25 листопада до 10 грудня проводиться Всеукраїнська акція "16 днів проти насильства". Її основна мета – привернення уваги суспільства до проблем подолання насильства в сім'ї, жорстокого поводження з дітьми, протидії торгівлі людьми та захисту прав жінок. Щорічну акцію ініціював Перший всесвітній інститут жіночого лідерства у 1991 році. Дати початку і завершення кампанії вибрані не випадково: 25 листопада – Міжнародний день боротьби з насиллям у ставленні до жінок, 10 грудня – Міжнародний день захисту прав людини.
  Шістнадцятиденний період кампанії охоплює такі важливі дати:
  25 листопада – Міжнародний день боротьби з насильством щодо жінок;
  1 грудня – Всесвітній день боротьби зі СНІДом;
  2 грудня – Міжнародний день боротьби з рабством;
  3 грудня – Міжнародний день людей з обмеженими фізичними можливостями;
  5 грудня – Міжнародний день волонтера;
  6 грудня – Вшанування пам'яті студенток, розстріляних у Монреалі;
  9 грудня – Міжнародний день боротьби з корупцією;
  10 грудня – Міжнародний день прав людини.
  Щорічно в Україні реєструється більше ста тисяч заяв, повідомлень про вчинені правопорушення та інші дії, пов'язані з домашнім насильством. Особливу роль у вдосконаленні українського законодавства у сфері запобігання та протидії домашньому насильству відіграє Конвенція Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу із цими явищами (або Стамбульська конвенція). З урахуванням її положень прийнятий у 2017 році Закон України "Про запобігання та протидію домашньому насильству" закріпив на законодавчому рівні напрям надання допомоги і захисту постраждалим особам.
  Центр правової інформації Чернігівської ОУНБ ім. В. Г. Короленка долучився до акції "16 днів проти насильства" й підготував віртуальну виставку "Права жінок та гендерна рівність". Представлені видання допоможуть підвищити рівень обізнаності про всі форми насильства та поінформованості громадян з питань дискримінації, сексуального насильства, домашнього насильства, торгівлі людьми. Висвітлено сучасний стан надання допомоги й захисту постраждалим від домашнього насильства особам та проблем, пов'язаних із цим явищем.
  Приєднуйтеся до Всеукраїнської акції "16 днів проти насильства"!


  67.99(4УКР)3 / 34С(С2)
  А 43
  Актуальні проблеми освіти, науки та галузевого законодавства у світлі вимог стратегії реформування судоустрою, судочинства та суміжних правових інститутів на 2015–2020 роки : матеріали міжнар. заоч. наук.-практ. конф. (Чернігів, 30 черв. 2017 р.) / Акад. держ. пенітенціар. служби. – Чернігів : Десна Поліграф, 2017. – С. 140–142.

  Збірник праць друкується за матеріалами міжнародної заочної науково-практичної конференції "Актуальні проблеми освіти, науки та галузевого законодавства у світлі вимог Стратегії реформування судоустрою, судочинства та суміжних правових інститутів на 2015–2020 роки". Присвячений розгляду теоретичних і прикладних проблем функціонування пенітенціарної системи, підготовки персоналу для установ виконання покарань, слідчих ізоляторів та органів пробації, формування і реалізації державної політики в контексті змін, що відбуваються в політико-правовій, соціально-економічній та кримінально-виконавчій сферах суспільного життя.
  Для науково-педагогічних працівників, курсантів і студентів, слухачів, аспірантів та докторантів, персоналу Державної кримінально-виконавчої служби України.



  Блага А. Допомога й захист постраждалих від домашнього насильства: сучасний стан та основні проблеми правового регулювання / Алла Блага, Олена Кочемировська // Підприємництво, господарство і право. – 2020. – № 6. – С. 226–231.

  Стаття присвячена аналізу змісту, сучасного стану надання допомоги й захисту постраждалим від домашнього насильства особам як окремого напряму діяльності суб'єктів у сфері запобігання і протидії цьому явищу, а також проблем, які виникають із цього приводу. Розглянута діяльність Мінсоцполітики України та Уряду країни стосовно утворення цілодобового безоплатного колцентру з питань запобігання і протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі й насильству стосовно дітей.


  615
  Г 38
  Герман Д. Психологічна травма та шлях до видужання : наслідки насильства – від знущань у сім'ї до політичного терору / д-р Джудіт Герман ; з англ. пер.: Оксана Лизак, Оксана Наконечна, Олександр Шлапак. – Львів : Видавництво Старого Лева, 2015. – 413 с.

  Ця книжка буде корисною і психологам, і людям, що пережили насильство – в будь-якій формі, і членам родин тих, хто пережив насильство. У ній авторка пропонує стислий, але зрозумілий опис механізму травми з прикладами та шляхів її подолання в різних контекстах.


  67.99(4УКР)3 / 34С(С2)
  Г 85
  Грищенко С. В. Протидія торгівлі людьми : навч. посіб. / Грищенко С. В. ; Черніг. нац. пед. ун-т ім. Т. Г. Шевченка. – Чернігів : Лозовий В. М., 2015. – 223 с.

  Навчальний посібник написаний згідно з вимогами організації навчального процесу у кредитно-трансферній системі. У виданні вміщено навчальний матеріал дисципліни "Протидія торгівлі людьми", пропонується ґрунтовний виклад основних питань курсу: характеристики торгівлі людьми як злочину та порушення прав людини, соціально-педагогічної роботи у сфері протидії торгівлі людьми, соціальної профілактики торгівлі людьми в Україні.
  Рекомендується для викладачів ВНЗ, студентів спеціальностей "Соціальна педагогіка", "Соціальна робота" і для фахівців, які працюють у сфері протидії торгівлі людьми.



  305(477.51)
  Ж 72
  Жінки Чернігівщини: історія і сучасність. Імплементація гендерної рівності у реформу децентралізації у Чернігівській області : матеріали ХІІ обл. наук.-практ. конф., 7 лют. 2019 р., м. Чернігів / Департамент сім'ї, молоді та спорту Черніг. облдержадміністрації [та ін. ; редкол.: І. В. Дорожкіна та ін.]. – Чернігів : Десна, 2019. – 98 с.

  У збірнику представлені матеріали XII Обласної науково-практичної конференції "Жінки Чернігівщини: історія і сучасність. Імплементація гендерної рівності у реформу децентралізації у Чернігівській області", що відбулася 7 лютого 2019 року в Чернігові.
  У виданні висвітлюються досвід упровадження гендерної рівності в діяльності об'єднаних територіальних громад, сучасний стан державної політики у сфері попередження насильства в сім'ї тощо.



  67.99(4УКР)3 / 34С(С2)
  К 34
  Келлі Л. Розробка мінімальних стандартів щодо послуг, спрямованих на подолання насильства проти жінок: діагностичне дослідження : висновки : неофіц. пер. / Ліз Келлі, Дюбуа Л. – Страсбург : [б. в.], 2007. – 39 с.

  Насильство проти жінок уже давно визначається міжнародною спільнотою як одна з форм гендерної дискримінації та порушення прав людини щодо жінок. У виданні йдеться про стандарти послуг і надання цих послуг, спрямованих на подолання насильства проти жінок (притулки, консультації та захист, "гарячі лінії", юридичні консультації, жіночі кризові центри).


  305
  М 29
  Марценюк Т. О. Гендер для всіх. Виклик стереотипам / Тамара Марценюк. – Київ : Основи, 2017. – 254 с.

  Чи знаєте ви, що в Україні зарплата жінок у середньому на 30% менша, ніж зарплата чоловіків і що тут досі є перелік кількасот професій, заборонених жінкам? У якій сфері, на вашу думку, дискриміновано чоловіків? Чи розбираєтеся ви, що таке сексизм, ейджизм, ромофобія? Саме ці важливі та нагальні питання порушуються у книзі.
  Це видання як для тих, хто лише побіжно чув про гендерні питання, так і для експертів. Авторка розповідає про суспільні нерівності й допомагає знайти їх вирішення. Особливу увагу приділено попередженню насильства у сім'ї, торгівлі жінками тощо і боротьбі з цими явищами.



  Петренко П. Якщо в родині – справжнє пекло : як протидіяти домашньому насильству – відповідає міністр юстиції : [інтерв'ю] / Павло Петренко ; [записала] Наталя Гук // Україна молода. – 2018. – № 11. – С. 7.

  Як протидіяти домашньому насильству, яким може бути насильство в сім'ї, куди звертатися, якщо зазнали насильства, яка тепер існує відповідальність за вчинення такого насильства – відповідає міністр юстиції Павло Петренко.


  347(477)
  П 68
  Правові засади запобігання насильства в сім'ї : монографія / С. В. Пєтков [та ін.]. – Київ : КНТ, 2020. – 220 с.

  Монографія присвячена дослідженню проблем адміністративно-правового регулювання відповідальності за вчинення насильства у сім'ї. Здійснено аналіз чинного законодавства у сфері дотримання основних прав і свобод людини та громадянина в контексті попередження сімейного насильства. Особливу увагу приділено дослідженню форм взаємодії суб'єктів попередження насильства в сім'ї. Запропоновано класифікацію суб'єктів здійснення і попередження насильства в сім'ї за рівнем компетентності.
  Видання адресоване науковцям і практикам, а також тим, хто цікавиться проблемами насильства в сім'ї.



  67.99(4УКР)3 / 34С(С2)
  Г 85
  Протидія торгівлі людьми в Україні : (зб. законод. актів). – Київ : Нємчінова І. П., 2013. – 92 с.

  Навчальний посібник написаний згідно з вимогами організації навчального процесу у кредитно-трансферній системі. У виданні вміщено навчальний матеріал дисципліни "Протидія торгівлі людьми", пропонується ґрунтовний виклад основних питань курсу: характеристики торгівлі людьми як злочину та порушення прав людини, соціально-педагогічної роботи у сфері протидії торгівлі людьми, соціальної профілактики торгівлі людьми в Україні.
  Рекомендується для викладачів ВНЗ, студентів спеціальностей "Соціальна педагогіка", "Соціальна робота" і для фахівців, які працюють у сфері протидії торгівлі людьми.



  341
  С 40
  Сироїд Т. Л. Міжнародний захист прав людини : навч. посіб. / Т. Л. Сироїд, Л. О. Фоміна ; Харків. нац. ун-т ім. В. Н. Каразіна. – Харків : Право, 2019. – 308 с.

  У навчальному посібнику висвітлено становлення й розвиток інституту міжнародного захисту прав людини на універсальному та регіональному рівнях; розкрито обсяг і складові основних прав людини (право на життя, право на свободу та особисту недоторканність, свободу думки, совісті та релігії, свободу зібрань та об'єднання та ін.); зосереджено увагу на ключових питаннях щодо правової та інституційної основи захисту таких категорій осіб як діти, жінки, біженці, вимушені переселенці, особи, позбавлені волі, та ін. Приділено увагу спеціалізованим органам та інституціям універсального і регіонального рівня, до компетенції яких віднесено захист прав означених категорій осіб; детально та змістовно розкрито процедури розгляду скарг статутних і договірних органів. Проаналізовано практику Європейського суду з прав людини щодо розгляду конкретних справ та акцентовано увагу на значенні прийнятих ним рішень.
  Посібник розрахований на студентів, аспірантів, викладачів закладів вищої освіти, науковців, а також усіх, хто цікавиться питаннями захисту прав людини.

Підготувала Юлія Чирка,
провідний бібліотекар відділу документів із гуманітарних наук
Повернутись
Поділитись: