Мова кожного народу неповторна і своя...

Мова кожного народу неповторна і своя...

20.02.2022
382
  У світі існує декілька тисяч мов, але для кожного народу, кожної нації найближча і найдорожча – його рідна. Мова – це не просто засiб спiлкування, це – всi глибиннi пласти духовного життя народу, його iсторична пам'ять, найцiннiше надбання вiкiв, це – музика, мелодика, фарби буття. А той, хто зневажливо ставиться до рідної мови, і сам не викликає поваги. Багато мов наразі перебувають під загрозою зникнення, і Міжнародний день рідної мови, який з ініціативи ЮНЕСКО щорічно відзначається 21 лютого, запроваджений для збереження культурного та мовного різноманіття. Це не лише дає можливість не втратити тисячолітню історію і культуру людства, але і сприяє взаєморозумінню, толерантності, діалогу, що є особливо цінним для нас і нашої сучасної культури і традицій. Адже із втратою хоч однієї мови біднішає все суспільство. Згадуються слова Джона Донна, які Ернест Гемінґвей узяв за епіграф до роману "По кому подзвін". Хоча в ньому йдеться про людей, але те ж саме можна сказати і про мову. "Немає людини, що була б як острів, сама по собі, кожна людина – грудка землі, часточка суходолу; і якщо море змиє хоча б скалку материка, поменшає Європа, і те саме буде, якщо змиє мис, або оселю друга твого, а чи твою власну; від смерті кожної людини малію і я, бо я єдиний з усім людством; тому ніколи не питай по кому подзвін – він по тобі". І справді, мова кожного народу неповторна, вона – носій певних традицій, уявлень про навколишнє, у ній є те, чого немає в інших. Так, мова ескімосів має більш ніж шістдесят назв для кольору снігу, а мови деяких африканських народів цікаві тим, що не мають такого загального визначення як листок дерева. У них листок кожного дерева має окрему назву. І, звичайно, рідна мова перш за все об'єднує людей в одне ціле, в один народ. Це важливий чинник самовизначення нації, надійна основа розвитку держави. Розвитку мови, її ролі в суспільстві, тому, як удосконалити своє мовлення, навчитися вільно вступати в розмову, виступати перед аудиторією, присвячена віртуальна виставка "Мова кожного народу неповторна і своя...", підготовлена у відділі абонемента Чернігівської ОУНБ ім. В. Г. Короленка.


  808
  А 65
  Андерсон К. Успішні виступи на TED. Рецепти найкращих спікерів / Кріс Андерсон ; пер. з англ. Олександра Асташова. – 3-тє вид. – Київ : Наш формат, 2018. – 249 с.

  Людське спілкування – справжнє диво. Ми його творимо щодня. Але добре володіти мовою, перш за все рідною, – дуже мало. Для того, хто хоче бути лідером, публічний виступ відіграє ключову роль. Гарна промова може запалити аудиторію, змінити її світогляд. Ми ловимо погляд мовця, вбираємо в себе його емоції, розум, пристрасть. Мета книжки – вдосконалити риторику (вміння говорити), пристосувати її до нових вимог з використанням новітніх технологій, навчити прийомів вдалого виступу: як підготувати текст, ефектно довести свою думку до аудиторії, навіть переконати людей прийняти суперечливі ідеї, а також подолати страх і хвилювання під час виступів.


  87.77 / 1МИ.7
  А 72
  Антисуржик. Вчимося ввічливо поводитись і правильно говорити : [посібник] / за ред. О. Сербенської. – Львів : Світ, 1994. – 149 с.

  Коли людина вводить у своє мислення слова і словосполуки іншої мови, не руйнуючи граматичної основи, фонетичних особливостей рідної, оберігає її красу, це не викликає заперечень. Однак довільно змішуючи слова української, російської та інших мов, творячи фрази всупереч моделям рідної мови, калічачи її, ми і власне мислення зводимо до примітиву. Адже мова виражає не тільки думку. Слово стимулює свідомість, підпорядковує її собі, формує. У книжці розглядаються типові помилки при вживанні слів та фраз у різних сферах науки, техніки, медицини, рекомендуються до вживання слова і вислови, що закріпилися у літературній мові та визнані нормативними.


  811.161.2
  Б 24
  Бардакова Ю. Є. Уживаймо влучно, або Як уникнути найпоширеніших помилок / ідея: Юлія Бардакова ; іл.: Анастасія Банкулова. – Харків : Основа, 2021. – 143 с.

  У книжці розповідається про особливості вживання деяких українських іменників, прикметників, сталих висловів, що допоможуть запобігти найпоширенішим помилкам (калькування з російської, вживання паронімів, суржику) при спілкуванні. Ілюстрації – малюнки-асоціації, скетчі (іноді гумористичні) – значно полегшують розуміння і запам'ятовування для використання схожих, на перший погляд, та різних за значенням слів, висловів у кожному контексті.


  811.161.2
  Д 79
  Дубчак О. П. Чути українською : у світі звукі [ý] і букв / Ольга Дубчак. – Київ : Віхола, 2021. – 192 с.

  Чи знаєте ви, що голосних в українській мові приблизно у п'ять разів менше, ніж приголосних, і чи чули ви про нескладотворчі звуки? Про це й багато іншого, а також – за якими правилами та закономірностями працює звукова система, а ще – чому наша абетка майже досконала, розповідає книжка. Написана вона цікаво, пізнавально, дуже весело і по-справжньому науково. Вона буде корисна і тим, хто лише починає опановувати українську, і тим, хто знає її дуже добре. За легким стилем подання матеріалу вгадуються фундаментальні наукові знання авторки. А також, що особливо приємно, – непідробна, справжня любов до української мови.


  81
  Е 16
  Еверетт Д. Походження мови. Як ми навчилися говорити / Деніел Еверетт ; пер. з англ. Геннадій Шпак. – Київ : Наш формат, 2019. – 339 с.

  Усі мови світу мають хоч щось спільне – наприклад, назви речей, подій, способи поєднання звуків, слів. Утім, Деніел Еверетт стверджує, що мови мають між собою більше відмінного, ніж схожого. Вони поступово розвинулися з окремих культур, одночасно об'єднуючи людей у тісні спільноти та пристосовуючись до їхніх потреб. Коли людина навчилася говорити, якою була перша людська мова, як розвивалися мови світу? У книжці авторка змальовує захопливу еволюцію – від появи перших слів до декількох тисяч окремих мов, якими людство спілкується нині.


  81.0 / 4
  З-48
  Зеленько А. С. Загальне мовознавство : навч. посіб. / А. С. Зеленько. – 2-ге вид., стер. – Київ : Знання, 2011. – 380 с.

  Розвиток мовознавства – складова всього суспільного розвитку людства. Її темпи й напрями зумовлені як внутрішньомовними, так і позамовними чинниками. Автор – доктор філологічних наук, авторитетний учений у галузі україністики – започаткував в Україні вивчення історії мовознавства за лінгвістичними парадигмами. А сама історія мовознавства у книжці подається як історія лінгвістичних напрямів, течій. Особливу увагу приділено лінгвістці ХХ століття.


  81
  М 31
  Масенко Л. Т. Конфлікт мов та ідентичностей у пострадянській Україні / Лариса Масенко. – Київ : Кліо, 2020. – 175 с.

  Російсько-українська війна загострила боротьбу на мовному фронті, що потребує і соціолінгвістичного аналізу. Зібрана у книжці серія публікацій з сайта "Радіо Свобода" – своєрідна хроніка війни за рідну мову й національну ідентичність, що точиться між державницькими та проросійськими силами як у стінах парламенту, так і в публічному та медійному просторі. Хоча публікації присвячені сучасним подіям у мовному житті країни, вони містять екскурси в історію асиміляційних практик Російської імперії стосовно українців, їхньої мови, культури, національної самосвідомості. Авторка викриває дезінформацію, відверту брехню, маніпулятивні технології, до яких постійно вдаються провідники "русского мира" і кремлівські агенти, лицемірно прикриваючись гаслами захисту свободи слова і людських прав.


  81.0 / 4
  М 74
  Мова як система : навч. посіб. / [В. А. Глущенко та ін. ; відп. ред. В. А. Глущенко] ; Слов'ян. держ. пед. ун-т. – Київ : Центр учбової літератури, 2017. – 131 с.

  Традиція вивчення мови як системи склалася в ХIХ столітті. Її трактували як сукупність мовних елементів, які перебувають у відношеннях і зв'язках один з одним, що утворює певну єдність і стабільність. Кожний компонент функціонує не ізольовано, а лише у протиставленні іншим компонентам системи. У книзі розглянуто питання системної організації мови, закономірності її розвитку під впливом зовнішніх та внутрішніх чинників, їх взаємодію. Зовнішні обставини зумовлюють певні вимоги, а мова, відповідаючи на них, змінює ті чи інші елементи своєї системи відповідно до сучасних потреб з одного боку, та внутрішньомовних можливостей – з іншого.


  81.411.4 / 4У
  О -77
  Островський В. І. А українською кажуть так... / В. І. Островський, Г. Ф. Островська. – 2-ге вид., допов. й випр. – Тернопіль : Терно-граф, 2013. – 454 с.

  Найвидатніші українські мовознавці високо оцінили цю книжку. Так, професор І. П. Ющук назвав її надзвичайно глибокою, цінною та корисною, адже в ній охоплено багато матеріалу, є багато тонких і доречних спостережень. Для всіх, хто хоче краще володіти українською або почати її вивчення, автори пропонують простий та ефективний засіб – чітке відмежування свого від несвого, відштовхуючись від того, що українській мові властиве, а що ні. Пряме порівняння мовно-граматичних фактів, узятих зі зрусифікованих джерел (преси, радіо, телебачення) з відповідними прикладами з української класики і народної мови виявляє відмінності між українською та російською манерами фразобудування і слововжитку та сприяє очищенню мови від чужоземного впливу.


  811.161.2
  Р 15
  Радевич-Винницький Я. Історія української мови: іноетнічні персоналії / Ярослав Радевич-Винницький. – Львів : Апріорі, 2020. – 256 с.

  Книжка містить нариси життя і діяльності визначних постатей неукраїнського походження, які залишили помітний слід в історії української мови, її літературної форми, зробили помітний внесок в об'єктивне наукове дослідження мови, захищали мовні права українців. Особливість цієї книжки в тому, що в ній ідеться про людей, які не були етнічними українцями. Це шляхетні особистості з німців, скандинавів, євреїв, південних і західних слов'ян та інших народів які в ім'я правди, справедливості, наукової об'єктивності, загальнолюдських цінностей та проукраїнських симпатій вважали за свій обов'язок підтримувати українців у їхньому бажанні жити повноцінним національно-мовним життям.


  808
  Р 79
  Роудз М. Як розмовляти з ким завгодно. Впевнене спілкування в будь-якій ситуації : [пер. з англ.] / Марк Роудз. – Київ : Сварог, 2020. – 159 с.

  Загальновідомо, що найбільша розкіш – це розкіш людського спілкування. Уміння розмовляти з тими, хто тебе оточує, – одна з навичок, які можна в собі розвинути. Книга ознайомлює з інструментами, які допоможуть навчитися спілкуватися більш природно та ефектно. Перша частина присвячена страхам, пов'язаним зі вступом у розмову, у другій детально аналізуються чотири основні стадії комунікативної взаємодії, третя частина – майстер-клас з подальшого вдосконалення навичок спілкування – таких як робота над голосом та іншим прийомів ведення розмови. Автор радить також, як вибудувати важку розмову – наприклад, повідомити людині про допущену помилку або попросити її щось для вас зробити. Навчившись розмовляти з близькими і незнайомими людьми, зав'язувати з ними бесіду, кожен із нас стане почуватися впевненіше та спокійніше у стосунках з друзями й діловими партнерами.
  Підготувала Віра Губко,
  бібліотекар відділу абонемента
Повернутись
Поділитись: