Інклюзивна освіта

Інклюзивна освіта

12.09.2022
283
"Від успіху до успіху – в цьому й полягає розумове виховання важкої дитини. Якщо їй щось не вдалося сьогодні, – не оглушуйте її "двійкою". Не поспішайте застосовувати до неї інструкцію про оцінку успішності з усією суворістю. Слабка, квола рослина потребує спеціального догляду".
  Василь Сухомлинський
 
  Кожна дитина унікальна в розвитку. Підростаючи, вона обирає свій життєвий шлях, своє місце в суспільстві. Але є діти з особливими потребами, яким необхідно допомогти відчинити двері в яскравий світ пізнання, вивести їх на дорогу щастя і гармонії. Кожна людина, незалежно від стану здоров'я, наявності фізичного чи інтелектуального порушення, має право на здобуття освіти, якість якої не різниться від якості освіти здорових людей.
  Інклюзивна освіта – гнучка, індивідуалізована система навчання дітей з особливостями психофізичного розвитку в умовах масової загальноосвітньої школи. Концепція інклюзивної освіти відображає одну з головних ідей: усі діти – цінні й активні члени суспільства.
  Шановні друзі! Пропонуємо до вашої уваги книги з інклюзивної освіти.


  Актуальні питання корекційної освіти: зб. наук. праць. Вип. 16 : у 2 т. / М-во освіти і науки України, Кам'янець-Поділ. нац. ун-т ім. Івана Огієнка, Нац. пед. ун-т ім. М. П. Драгоманова ; гол. ред. М. К. Шеремет. – Кам'янець-Подільський : Панькова А. С., 2020.
  Т. 1. – 314 с.
  Т. 2. – 330 с.

  У збірнику висвітлюються питання спеціальної освіти, представлено широкий спектр наукових пошуків та практичних доробок вітчизняних і закордонних дослідників. Показані особливості організації та проведення навчально-виховної, корекційно-розвивальної і реабілітаційної роботи з різними віковими групами дітей з особливими освітніми потребами.

  Актуальні питання корекційної та інклюзивної освіти / за заг. ред. Бойчука Ю. Д. – Харків : ХНПУім. Г. С. Сковороди, 2020. – 376 с.

  Збірник містить наукові праці, присвячені висвітленню проблеми організації комплексногопсихолого-педагогічного супроводу інтегрованого та інклюзивного навчання дітей з особливимиосвітніми потребами. Розглянуто широке коло нагальних питань, пов'язаних з організацією інклюзивного освітнього середовища, наданням освітніх і корекційно-розвиткових послуг дітям з порушеннями психофізичного розвитку.



  Інклюзивна освіта в Україні: шляхи від теорії до практики : реком. бібліогр. покажч. / Харк. нац. пед. ун-т імені Г. С. Сковороди ; уклад. Л. Г. Айдарова ; відп. ред. О. Г.Коробкіна – Харків : ХНПУ, 2017. – 57 с.

  Покажчик складається з чотирьох розділів, до яких увійшло 575 назв бібліографічних записів, що висвітлюють питання виховання та навчання дітей з особливими потребами.


  Інклюзивний простір: порадник для педагогів та батьків : [навч.-метод. вид.] / [уклад. Логвін Тетяна Володимирівна]. – Чернігів : Десна Поліграф, 2018. – 188 с.

  У навчально-методичному посібнику упорядковано матеріали щодо впровадження інклюзивного навчання в закладах освіти. Посібник спрямовано на утвердження рівноправного доступу до знань, здобуття якісної освіти й поваги сучасного суспільства до кожного. Додаються зразки оформлення шкільної документації, схеми, таблиці у сфері інклюзивної освіти. Матеріали видання узгоджені з чинними нормативними документами українського законодавства та призначені для наукових працівників, аспірантів, викладачів, студентів і вчителів загальноосвітніх навчальних закладів.


  Колупаєва А. А. Діти з особливими потребами в загальноосвітньому просторі / А. А. Колупаєва, О. М. Таранченко. – Київ : Літера, 2019. – 112 с. – (Інклюзивне навчання).

  Путівник для педагогів та батьків дітей з особливими потребами містить навчально-методичні матеріали, що висвітлюють особливості розвитку, навчання та виховання дітей з найскладнішими порушеннями психофізичного розвитку (порушенням слуху, зору, церебральним паралічем); методичні рекомендації щодо модифікації навчального середовища; методичні прийоми, які уможливлюють забезпечення навчальних потреб таких учнів в інклюзивних умовах загальноосвітнього закладу; специфіку роботи з батьками таких школярів і фахівцями; поради стосовно корисних ресурсів, що сприятимуть удосконаленню інклюзивної практики.


  Колупаєва А. А.Навчання дітей з особливими освітніми потребами в інклюзивному середовищі: навч.-метод. посібник / А. А. Колупаєва, О. М. Таранченко. – Харків : Ранок, 2019. – 304 с.

  Посібник базується на головних засадах інклюзивної освіти. Видання містить відомості про періодизацію та перспективи навчання дітей з особливими потребами. У посібнику окреслено новітні підходи до навчання дітей з особливими освітніми потребами і стратегії успішного впровадження інклюзивної практики. Автори враховують сучасні тенденції у навчанні дітей з особливими потребами в Україні та передовий міжнародний досвід. Представлено ефективні технології навчання дітей в інклюзивному класі; методичні рекомендації щодо адаптації навчального середовища; методичні прийоми, які уможливлюють забезпечення навчальних потреб учнів в інклюзивних умовах закладу загальноїсередньої освіти; поради, що сприятимуть удосконаленню інклюзивної практики.


  Працюємо з особливою дитиною у звичайній школі / Дмитренко К. А., Коновалова М. В., Семиволос О. П. – Київ : Основа, 2020. – 120 с.

  Посібник містить докладний та зрозумілий виклад особливостей упровадження інклюзивної освіти в новій українській школі. Схарактеризовано методи й засоби навчання в інклюзивному класі, наведено ігри та вправи, покликані допомогти "особливому" учневі пристосуватися до навчання у "звичайній" школі, а також поради педагогам щодо поводження з дитиною, яка має особливі потреби через стан свого здоров'я.


  Психолого-педагогічний супровід навчання дітей з інтелектуальними порушеннями / [О. В. Чеботарьова, Г. О. Блеч, І. В. Гладченко та ін.]. – Харків : Ранок, 2020. – 255 с. – (Інклюзивне навчання).

  У виданні висвітлюються особливості психолого-педагогічного супроводу та корекційно-розвиткової роботи з дітьми з інтелектуальними порушеннями. Розкриваються актуальні питання організаційно-методичного забезпечення, реалізації інноваційних педагогічних технологій і надаються рекомендації щодо впровадження їх у практику. Репрезентуються авторські адаптивні технології навчання дітей з інтелектуальними порушеннями.


  Сучасні засоби ІКТ підтримки інклюзивного навчання : навч. посібник / [А. В. Гета, В. М. Заіка, В. В. Коваленко та ін.] ; за заг. ред. Ю. Г. Носенко. – Полтава : ПУЕТ, 2018. – 261 с.

  Сучасні засоби ІКТ (інформаційно-комунікаційні технології) відкривають широкі перспективи для покращення якості й доступності освіти для осіб з особливими потребами. У посібнику представлено результати досліджень із питань ІКТ підтримки інклюзивного навчання на різних рівнях освіти. Ця колективна праця – одна з перших спроб систематизувати досвід вітчизняних фахівців у цьому аспекті.


  Універсальний дизайн в освіті : посібник / під заг. ред. Софій Н. З. – Київ : Плеяди, 2015. – 76 с.

  Посібник "Універсальний дизайн в освіті" розкриває значення принципів універсального дизайну, пов'язуючи їх з ефективними навчальними стратегіями; наводить приклади використання концепції розумного пристосування й допоміжних технологій у роботі з різними дітьми, які мають додаткові потреби у навчанні. Посібник стане корисним ресурсом у роботі з дітьми з особливими потребами для педагогів, батьків, представників інших державних і громадських організацій.
Підготувала Ольга Іваненко,
завідувачка відділу наукової інформації та бібліографії

Повернутись
Поділитись: