Дистанційна освіта в загальноосвітніх навчальних закладах

Дистанційна освіта в загальноосвітніх навчальних закладах

26.09.2022
293
  Війна в Україні – це нові виклики: руйнування шкіл, вимушено переселені учні й педагоги, які навчаються і працюють у нових для себе школах по всій Україні та за її межами, "випадання" з освітнього процесу окремих дітей і цілих класів через повітряні тривоги, бойові дії та інші причини, пов’язані з війною.
  З 1 вересня в офлайн-режимі працюють ті навчальні заклади, в яких є належно обладнані укриття. Решта надає освітні послуги в онлайн-форматі або практикує змішану форму. Усе залежить і залежатиме надалі від безпекової ситуації в країні та регіоні.
  Дистанційна освіта – це форма навчання, що передбачає наявність доступу до інтернету і технічного забезпечення (комп’ютер, планшет, смартфон тощо) у всіх учасників освітнього процесу. Ще одна необхідна умова – вчителі й викладачі мають володіти технологіями дистанційного навчання. Дистанційна освіта не вимагає присутності у класах. Це можливість навчатись і здобувати необхідні знання віддалено від навчального закладу в будь-який зручний час, у будь-якій точці земної кулі.
  Шановні друзі! З огляду на актуальність теми пропонуємо до вашої уваги книги та статті з дистанційного навчання в загальноосвітніх навчальних закладах.


  Амеліна О. С. Дистанційне та змішане навчання / Олена Амеліна, Олександр Цуркан. – Київ : Основа, 2022. – 128 с. – (Нові формати освіти).

  Пропоноване видання спрямоване на вдосконалення професійних навичок педагогів під час дистанційної роботи з учнями. Які аспекти дистанційного та змішаного навчання? Які додатки й сервіси обрати для організації освітнього процесу онлайн? У посібнику містяться приклади й алгоритми роботи на платформі Googlе Classroom; інформація про досвід інших країн світу та їхні напрацювання в галузі впровадження дистанційного навчання; лайфхаки на допомогу вчителям, батькам, учням. Посібник створено для вчителів, які прагнуть навчитися або вдосконалити свої навички ведення уроків під час дистанційної та змішаної форм навчання.


  Бессараб А. О. Способи формування мотивації школярів до дистанційного навчання: огляд зарубіжного та українського досвіду / Анастасія Олександрівна Бессараб, Олександр Володимирович Пономаренко // Наук. журн. Хортиц. нац. акад. Серія: Педагогіка. Соціальна робота / Комун. закл. вищ. освіти "Хортицька національна навчально-реабілітаційна академія" Запоріз. обл. ради. – Запоріжжя : [б. в.], 2020. – Вип. 1 (2). – С. 64–74. – Текст доступний в Інтернеті. – Режим доступу: https://journal.khnnra.edu.ua/index.php/njKhNA/issue/view/Journal_1%282%29_2020/journal_1%282%29_2020.

  У науково-методичній статті подано основні визначення й характеристики мотивації до навчання як психолого-педагогічного поняття; окреслено способи формування мотивації учнів до навчальної діяльності в зарубіжних країнах, зокрема США та Фінляндії; розкрито особливості формування мотивації учнів в умовах тривалого онлайн-навчання; проаналізовано результати онлайн-опитування 8056 батьків дітей, які навчаються в середніх навчальних закладах України, щодо дистанційної форми навчання дітей за шкільною програмою в період тривалого карантину навесні 2020 року. За результатами проведеного дослідження виділено способи мотивації учнів до дистанційного навчання, які доцільно застосовувати педагогам і батькам школярів.


  Використання системи комп’ютерного моделювання в умовах дистанційного навчання : зб. матеріалів / НАПН України, Ін-т інформ. технологій і засобів навчання : [за заг. ред. С. Г. Литвинової, О. М. Соколюк]. – Київ : ФОП Ямчинський О. В., 2020. – 195 с. 

  Збірник матеріалів присвячено використанню результатів наукового дослідження "Система комп’ютерного моделювання пізнавальних завдань для формування компетентностей учнів з природничо-математичних предметів", що виконувалося в Інституті інформаційних технологій і засобів навчання НАПН України. Значну увагу приділено аспекту використання системи комп’ютерного моделювання в умовах дистанційного навчання в закладах загальної середньої освіти.


  Дистанційні школи та навчальні платформи надають безкоштовний доступ для здобувачів освіти [Електронний ресурс] – Режим доступу: 
https://mon.gov.ua/ua/news/distancijni-shkoli-ta-navchalni-platformi-nadayut-bezkoshtovnij-dostup-dlya-zdobuvachiv-osviti?fbclid=IwAR3hpZDDYNx6z7M9L21bvtWf6FHutMJhZrc-7YsLNCcxZ_0nH6IOnmt7-zI, вільний (дата звернення 14.09.2022). – Назва з екрана.


  Литовченко С. В. Дистанційне навчання дітей із порушеннями слуху: рекомендації учасникам команди супроводу / Світлана Литовченко // Пед. науки: теорія, історія, інновац. технології. – 2020. – № 3/4. – С. 301–311.

  Ураховуючи інноваційність проблеми, мета статті – розроблення рекомендацій педагогам та батькам щодо забезпечення потреб дітей із порушеннями слуху в умовах дистанційного навчання. Використано методи теоретичного аналізу літературних джерел, нормативних документів і результатів сучасних досліджень, а також узагальнення зарубіжного й національного практичного досвіду. Обґрунтовано, що в першу чергу доцільно враховувати особливості розвитку та навчальної діяльності конкретної дитини й обирати з порад, які складені за нозологічним принципом. Визначено специфічні моменти забезпечення слухової та візуальної доступності навчального матеріалу для учнів із порушеннями слуху, дотримання яких сприятиме підвищенню ефективності освітнього процесу.


  Організація дистанційного навчання в школі [Електронний ресурс] : метод. рек. / М-во освіти і науки [та ін.]. – Електрон. дані. – Київ, 2020. – Режим доступу: https://mon.gov.ua/storage/app/media/zagalna%20serednya/metodichni%20recomendazii/2020/metodichni%20recomendazii-dustanciyna%20osvita-2020.pdf, вільний (дата звернення 14.09.2022). 

  Методичні рекомендації, що ви їх бачите перед собою, складаються з двох частин. У першій ви знайдете загальні принципи впорядкування дистанційної освіти, довідкову інформацію про інструменти і платформи, на яких можна вчити дистанційно. Друга частина присвячена конкретним методикам дистанційного навчання для початкової, основної та старшої школи.


  Пасічник О. В. Дистанційне (змішане) навчання інформатики у 5 класі / О. В. Пасічник // Комп'ютер у школі та сім'ї. – 2014. – № 2. – С. 14–17. 

  У статті розглядається побудова дистанційного курсу для підтримки змішаного навчання інформатики у 5 класі за новими програмами. Аналізується статистична інформація курсу, доступна у системі дистанційного навчання Moodle.


  Сервіси дистанційного навчання для вчителів [Електронний ресурс] / М-во та Ком. цифр. трансформації України : [офіц. вебсайт] – Електрон. дані та прогр. – Київ, 2020. – Режим доступу: https://thedigital.gov.ua/news/servisi-distantsiynogo-navchannya-dlya-vchiteliv, вільний (дата звернення 14.09.2022). – Назва з екрана.


  Трипольська О. О. Нова українська школа: організація дистанційного і змішаного навчання у початковій школі : навч.-метод. посіб. / [О. О. Трипольська, О. А. Блізнякова] – Харків : Ранок, 2021. – 208 с.

  У посібнику зібрано досвід учителів-практиків початкової школи й алгоритми роботи щодо дистанційного та змішаного навчання; проаналізовано сервіси й додатки для організації освітнього процесу онлайн; лайфхаки на допомогу вчителям, учням і батькам. Особливий акцент зроблений на можливостях платформи Google Classroom, в електронних матеріалах до посібника містяться інструкції для покрокового освоєння додатка та приклади уроків, створених на цій платформі. Посібник може бути цікавим у системі підвищення кваліфікації педагогів НУШ, зокрема в самоосвіті й саморозвитку педагогів. Для вчителів початкової школи.


  Шлях до успіху. Дистанційна робота з обдарованими дітьми: теорія, методика, практика : метод. посіб. / [Буренко В. М. та ін.] ; Київ. ун-т ім. Бориса Грінченка. – Київ : Київ. ун-т ім. Б. Грінченка, 2018. – 111 с.

  Посібник стане у пригоді вчителям, які працюють над розвитком творчого потенціалу дітей. У виданні вміщено конкретні методичні рекомендації та поради щодо діагностування сформованості творчих здібностей, покрокового навчання творчої діяльності, проведення різних видів роботи з обдарованими дітьми (індивідуальні заняття, консультації, вебінари, веб-квести, конференції, конкурси тощо).
Підготувала Ольга Іваненко,
завідувачка відділу наукової інформації та бібліографії
Повернутись
Поділитись: