Феномен жіночої прози – Люко Дашвар

Феномен жіночої прози – Люко Дашвар

29.09.2022
283
  Романи Люко Дашвар вражають, а подекуди шокують своєю відвертістю і реалістичністю. Герої її книг існують в історичних умовах та обставинах, які легко впізнати. Неоднозначні події в житті наших сучасників, які описує авторка, настільки реалістичні, що аж стає не по собі. Вона часто згадує фінське прислів'я "Правда неймовірніша за вигадку" і вважає, що хоч би що ви прочитали за своє життя, знайте: все може статися насправді. Розповідаючи про тих, поруч з ким ми живемо, працюємо, повз кого проходимо щодня, письменниця зображує своїх героїв такими, якими вони є. Вона не "прилизує" їх на догоду сюжету, але й не позбавляє негативних персонажів їхніх позитивних рис, бо немає абсолютно поганих і, навпаки, ідеальних людей. Є характери, які проявляються у певних життєвих обставинах. Письменниця намагається йти за характерами героїв, бо вважає, що майже всі вони – позитивні. Навіть ті, які дають слабину в тій чи іншій ситуації.
  Люко Дашвар – це псевдонім, який письменниця і сценаристка Ірина Іванівна Чернова "створила" з букв та складів імен дорогих для неї людей. Сценарії, до речі, вона підписує своїм справжнім ім'ям. Народилася в Херсоні 3 жовтня 1957 року. За першою освітою – інженер-механік. Деякий час працювала за спеціальністю, вийшла заміж, народила дітей. Круто змінивши своє життя, в 1986 році пішла в журналістику. Спочатку була обліковцем листів в одній із херсонських газет, потім – головною редакторкою, головою комітету у справах преси та інформації Херсонської облдержадміністрації. Пізніше переїхала до Києва і з 2001 року була головною редакторкою газети "Селянська зоря". У цьому виданні письменниця заснувала рубрику "Пам'ятаю все життя", в якій люди, надсилаючи до редакції листи, розповідали про єдиний незабутній факт свого життя.Деякий час працювала журналісткою, редакторкою жіночих журналів. А з 2006 року Люко Дашвар займається лише літературною та сценаристською діяльністю. Письменниця здобула ще одну вищу освіту в Академії державного управління при Президентові України, закінчила курси сценарної майстерності голллівудського професора Річарда Креволіна, навчалася у школі практичної журналістики й на курсах нейролінгвістичного програмування.
  Перший роман Люко Дашвар – "Село не люди" – вийшов у 2007 році і став лауреатом конкурсу "Коронація слова 2007". Наступний – "Молоко з кров'ю" – також отримав диплом "Коронації слова 2008" і перемогу в конкурсі "Книга року Бі-Бі-Сі – 2008". Третя книга – "РАЙ.центр" – знову стала дипломанткою конкурсу "Коронація слова 2009" уже в категорії "Вибір видавців". Восени 2010 року світ побачив роман "Мати все", а у 2012-му Люко Дашвар отримала від конкурсу "Коронація слова" відзнаку "Золотий письменник України", яка надається авторам, чиї твори продалися накладом понад 100 тисяч примірників. Після цього була трилогія "Биті є" про подальше життя кожного з трьох хлопців – героїв роману "РАЙ.центр". Письменниця продовжує працювати, і на світ з'являються її нові твори.
  Люко Дашвар – українська письменниця, яка на практиці довела, що українська книжка може зацікавити сотні тисяч читачів і стати національним бетселером. В одному зі своїх інтерв'ю авторка говорить, що на приналежність до українства вказують характери її героїв, притаманні лише українцям. Згадує, що коли перекладала російською мовою "Молоко з кров'ю", то довелося змінювати цілі частини тексту, адже те, що писала українською мовою про українців, – це було природно, логічно і зрозуміло, а у дослівному перекладі російською історія багато чого втрачала. Люко Дашвар говорить, що коли почала писати українською мовою, зрозуміла, наскільки це важливо для неї особисто. Ніби відкривала для себе свою Україну. Тим більше, що росла майбутня письменниця у російськомовному середовищі. Пригадує, що в четвертому класі учням почали викладати українську мову. Як іноземну. І це в Херсоні. При цьому можна було принести довідку і просто прогулювати урок. Батьки довідку не принесли. Тож Люко Дашвар вважає, що іншомовне оточення – це одне, але те, що ти українка від народження, – значно важливіше. Її улюблена книга – "Етногенез і біосфера Землі" Льва Гумільова, у якій автор досліджує походження націй. Люко Дашвар згодна з ним у тому, що мова, територія, звички чи традиції, безперечно, важливі, але жодна із цих складових не є вирішальною в тому, щоби людина відчувала в собі приналежність до певної нації. Це усвідомлення формують гени, якесь внутрішнє відчуття, що нікуди не зникає.
  Романи Люко Дашвар справляють незвичайне враження. Вони – як ковток крижаної води, що освіжає і дарує якесь особливе задоволення, але змушує також і здригнутися.


821(477)
Д 21
  Дашвар Л. Биті є. Кн. 1. Макар / Дашвар Люко. – Харків : Книжковий Клуб "Клуб Сімейного Дозвілля", 2012. – 284 с.

  Перша книга з трилогії, в якій розповідається про долю одного з героїв роману "РАЙ.Центр". Олександр Макаров, який завжди хотів красивого життя, отримав його. От тільки чи варте воно ціни, яку доводиться тепер платити? Приїхавши завойовувати столицю та зрозумівши, наскільки це важко, він починає пристосовуватись і в результаті стає тим, для кого важливі лише гроші і влада.


821(477)
Д 21
  Дашвар Л. Биті є. Кн. 2. Макс / Дашвар Люко. – Харків : Книжковий Клуб "Клуб Сімейного Дозвілля", 2012. – 284 с.

  У другого героя трилогії – Макса Сердюка, на відміну від двох інших, є все: достаток, впливові батьки зі своїми мільйонами. Йому нічого не треба добиватися самому, хлопець усе отримує за допомогою мами, але для нього все не так. Хоча Макс і намагається розібратися в собі, та, на жаль, не здатен самостійно приймати рішення.


821(477)
Д 21
  Дашвар Л. Биті є. Кн. 3. Гоцик / Дашвар Люко. – Харків : Книжковий Клуб "Клуб Сімейного Дозвілля", 2012. – 268 с.

  Це остання книга із трилогії. У ній переплітаються пригоди, кохання і містика. Незважаючи на все, Гоцик залишається щирим та оптимістичним. На відміну від героїв двох попередніх книг, він зумів зрозуміти, що в житті є речі, важливіші за гроші, є люди, яким він не байдужий, отже, ті, заради кого варто жити.


821(477)
Д 21
  Дашвар Л. Галя без голови / Дашвар Люко. – Харків : Книжковий Клуб "Клуб Сімейного Дозвілля", 2020. – 396 с.

  Життя головної героїні перевернулося лише через те, що вона хотіла допомогти іншій людині. Жінка втратила все: роботу, чоловіка, друзів, віру в людей. Але справжнє життя, все неймовірне починається тоді, коли втрачати вже нічого.


821(477)
Д 21
  Дашвар Л. Ініціація / Дашвар Люко. – Харків : Книжковий Клуб "Клуб Сімейного Дозвілля", 2018. – 416 с.

  Ініціація у загальному значенні – обряд, що знаменує перехід індивіда на новий щабель у межах соціальної групи. Усі герої книги, що спочатку здаються не пов'язаними між собою, переживають переродження, проходять, хочуть вони того чи не хочуть, свою ініціацію. Ініціацію на право вважати себе людиною.


821(477)
Д 21
  Дашвар Л. Мати все / Дашвар Люко. – Харків : Книжковий Клуб "Клуб Сімейного Дозвілля", 2011. – 333 с.

  Головна героїня роману Ліда Вербицька – молода дівчина з багатого і знатного роду, яка, здається, має все для безтурботного життя: вдосталь грошей, коханого чоловіка, улюблену роботу, турботливу маму. Але це не приносить Ліді бажаного щастя. Є ще її мати, яка керує не лише чужими, а і власними дітьми як маріонетками. Мати все, крім найголовнішого. Мати все і втратити.


821(477)
Д 21
  Дашвар Л. Молоко з кров'ю / Дашвар Люко. – Харків : Книжковий Клуб "Клуб Сімейного Дозвілля", 2008. – 268 с.

  Неймовірна історія про життя Марусі – найкрасивішої дівчини не лише в селі, а й у всій окрузі. Кохання, яке проходить через усі часи, незважаючи на географічні, політичні та воєнні обставини. Загострює сюжет історія з кораловим намистом, яке набуває у книзі містичного значення.


821(477)
Д 21
  Дашвар Л. На запах м'яса / Дашвар Люко. – Харків : Книжковий Клуб "Клуб Сімейного Дозвілля", 2016. – 364 с.

  Людина – це хижак. Але, на відміну від тваринного світу, у нього своє м'ясо – багатство, влада, бажання мати більше, ніж потрібно. Події в романі розгортаються навколо дівчини Майї, яка хотіла втекти від гонитви за химерним, покинути "тваринний" світ, почати нове життя. Але чи надовго це? Адже потяг до "м'яса" неможливо заглушити.


821(477)
Д 21
  Дашвар Л. Покров / Дашвар Люко. – Харків : Книжковий Клуб "Клуб Сімейного Дозвілля", 2017. – 378 с.

  У романі дві сюжетні лінії. Перша – про Ярему Дороша, якого прокляла власна дружина через зраду і його нащадків. Друга – історія Мар'яни Озерової та події на Майдані в часи Революції гідності. Чим закінчаться пошуки нащадка Дороша, через які випробування доведеться пройти Мар'яні та її сім'ї, щоби вибороти своє право на щастя й кохання? Саме про це розповідається у книзі.


821(477)
Д 21
  Дашвар Л. РАЙ.центр / Дашвар Люко. – Харків : Книжковий Клуб "Клуб Сімейного Дозвілля", 2010. – 259 с.

  Авторка неодноразово наголошувала, що ця книга для неї найважливіша. Історія дуже проста. Двоє молодих хлопців, Гоцик та Макар, і дівчина Люба приїздять навчатися до Києва, "щоби чогось добитися". Випадково сталося так, що вони втрьох винаймають одну квартиру. Молоді люди вчаться, слухають музику, намагаються якось заробити гроші, кожен по-своєму. У книзі є і політика, і кохання, і реалії життя. Окремим героєм у товрі виступає Київ, таке собі містичне місто.


821(477)
Д 21
  Дашвар Л. Село не люди / Дашвар Люко. – Харків : Книжковий Клуб "Клуб Сімейного Дозвілля", 2011. – 270 с.

  Це дебютний роман письменниці. Він – про кохання школярки до дорослого чоловіка, батька її однокласника. Хлопець гине, а в його смерті звинувачують Катю. Куди подітися засудженій усім селом дівчині, наляканій та самотній? Чим завершаться її поневіряння? Чи знайде вона своє щастя? Чи вистоїть під жорстокими ударами долі?
Підготувала Віра Губко,
бібліотекар відділу абонемента
Повернутись
Поділитись: