Творець дивовижної країни: Михасю Ткачу – 85

Творець дивовижної країни: Михасю Ткачу – 85

20.10.2022
327
  19 вересня виповнилося 85 років нашому землякові, українському прозаїку, журналістові, засновнику і головному редакторові журналу "Літературний Чернігів", заслуженому працівникові культури України Михасю Ткачу. З цієї нагоди працівники відділу краєзнавства Чернігівської ОУНБ ім. В. Г. Короленка підготували віртуальну книжково-інформаційну виставку "Творець дивовижної країни".
  Український письменник Михайло (Михась) Ткач народився 19 вересня 1937 року в селі Сахнівка, тепер Корюківського району Чернігівської області, в козацькій сім'ї. По материнській лінії Ганни Марківни Зубок коріння родоводу сягає у глибину XVIII ст.
  Батько, Михайло Веремійович Ткач, загинув на фронті, тож солдатська вдова сама ставила на крило трьох синів (старша донька померла у п'ятирічному віці). День народження Михайлика, середульшого з братів, збігся з днем визволення рідного села від німецьких окупантів, що сталося 1943 року також 19 вересня.
  З дитячих років Михась Ткач пізнав воєнне лихоліття й тяжке повоєнне життя. То були нужденні та нестерпні роки, а надто – голодний 1947-й. Сім'я бідувала, ледве зводили кінці з кінцями. Що то було за животіння, можна собі уявити, прочитавши новели М. Ткача "Вечірній світ", "Дике поле" чи хоча би спогад автора з дитячих літ "Зоряна ніч".
  Після закінчення семирічки (1953) Михайло нарівні з дорослими працював у колгоспі орачем і косарем, возив сіно, солому, виконував функції обліковця. У 1956 році був покликаний на військову службу. Відбував її в Туркменістані, в пустелі Кара-Кум у танковому батальйоні. Демобілізувався в 1958 році, навчався в Ніжинському технікумі механізації. Отримав диплом і деякий час працював трактористом, помічником бригадира тракторної бригади.
  Переїхав до Чернігова, працював художником у Чернігівському історичному музеї ім. В. Тарновського, будівельному тресті. Роботу поєднував із навчанням на заочному відділенні народного університету мистецтв у Москві, факультет малюнка і живопису (1965). По закінченні навчання працював в Остерському будівельному технікумі майстром, виконробом, інженером-проєктувальником. Розробляв проєкти індивідуальних будинків, притаманних Чернігівщині.
  Ким би і де би не працював М. М. Ткач, він завжди тонко відчував природу сільської місцевості, відтоді й почав створювати перші живописні роботи.
  Поступово захопився і прозою. Оповідання Михася Ткача сповнені надзвичайної любові до рідної землі, в них відчувається глибина людської душі. Як літератор дебютував у журналі "Вітчизна" оповіданням "Неспокій", що було надруковане в 10-му числі часопису за 1973 рік. Прозаїк Микола Олійник, що працював тоді в редакції "Вітчизни", помітив автора. Згодом твори Михася Ткача з'являються в журналі "Жовтень", альманасі "Вітрила", газеті "Деснянська правда" та інших українських періодичних виданнях.
  1979 року побачила світ перша книжка прозаїка "Сонячний полудень". Уже в перших публікаціях новаторські риси прозописьма Михася Ткача проступали в тому, що реальну дійсність він розкривав крізь людську душу, а це передбачало поглиблений розгляд життя людини, її минулого з погляду сучасності, духовних процесів у суспільстві та у внутрішньому просторі кожної особистості. Так, у центрі уваги прозаїка – або звичайна людина (здебільшого селянин) з багатим духовним потенціалом, внутрішньою красою, жагою до життя в усіх його проявах, колосальною працездатністю, яка є ніби генетично зумовленою, перейнятою від пращурів (таким постає герой у новелах та повістях), або представник юного покоління із замріяним, по-дитячому чистим поглядом на навколишній світ, посилена увага до, здавалося б, повсякденних речей, живої природи й уміння помічати їх красу та неповторність.
  На початку 1990-х років, коли в Україні розпочалися демократичні процеси, Михась Ткач бере найактивнішу участь у всіх заходах, спрямованих на захист українського слова та утвердження нашої незалежності. Стає членом Товариства Української мови ім. Т. Г. Шевченка (нині "Просвіта"), деякий час працює відповідальним секретарем цього Товариства. Саме завдяки його діяльності у Чернігові в серпні 1992 року було створено незалежне громадське об'єднання – Літературну спілку "Чернігів" та мистецький журнал "Літературний Чернігів". Михайло Ткач очолив їх з дня заснування.
  М. М. Ткач активно проводить громадську роботу, організовує обласні літературні конкурси. Як голова журі зустрічається з обдарованою молоддю, виступає у школах, бібліотеках. Справжня дружба і тісна співпраця багато років пов'язує Михайла Михайловича з Чернігівською обласною універсальною науковою бібліотекою ім. В. Г. Короленка.
  Та передусім Михась Ткач – прозаїк. У його творчому доробку понад два десятки збірок і книг. Упродовж 90-х рр. ХХ – на початку ХХІ ст. вийшли його книги новел, оповідань та повістей: "Світанковий ранок" (1993), "Дике поле" (1994), "Гірка ягода калини" (1996), "Веселий Штанько" (1997), "Відлуння душі" (1999), "Багряні громи" (2004), "Осінні акорди" (2006), "На зламі століть" (2008), "Спадок" (2011), "Зерна слова" (2012), а також книги для дітей – "Зимові сюрпризи" (2004), "Ласий ведмідь" (2005), "Анюта" (2007) та ін. Усі вони пахнуть чебрецем, збитим полином, свіжим сіном і молоком, картоплею з салом, що парує на столі, та молодим часником, рідним селом, народженим у праці й пісні на тій споконвічній землі, де живуть і давні, й нинішні земляки письменника. Зрештою, вся його творчість – це пісня вдячності тим людям, які зустрічалися на життєвому шляху прозаїка. А нові книги Михася Ткача просякнуті відчуттям гіркоти й водночас радісного замилування красою світу. А ще – гострим бажанням об'єднати душу з розумом і тим самим зробити життя прекраснішим.
  Кращі художні твори Михася Ткача входять до шкільної та вишівської програм, до найвибагливіших літературних антологій, хрестоматій, звучать по радіо. Тож цілком закономірно, що багаторічна культурно-мистецька діяльність Михася Ткача відзначена високими державними й літературними нагородами. Михась Ткач – лауреат міжнародної премії ім. Г. Cковороди, премій імені П. Куліша, М. Коцюбинського, М. Гоголя. Він – заслужений працівник культури України. Це непересічна особистість, світло душі, розуму і серця. Він сповнений непідробної пошани й любові до людей. А ще наділений рідкісним даром беззаздрісності.


  Ткач М. М. Твори : в 3 т. / Михась Ткач. – Ніжин : Лисенко М. М., 2019. –.

  Т. 1 : Оповідання; Новели. – 543 с. : портр.
  Т. 2 : Повісті ; Твори для дітей. – 495 с. : портр.
  Т. 3 : Публіцистика ; Щоденник. – 453, [2] с. : фот.


  Ткач М. М. Веселий Штанько, або Сторінки щоденника Грицька Селезня з Качківки / Михась Ткач. – Ніжин : Аспект-Поліграф, 2007. – 219 с. : іл.

    У цій веселій книзі розповідається про людину-дивака Микиту Штанька та його друга семикласника Грицька, моральним обов'язком яких було всіляко захищати рідну природу – птахів, звірів, чарівні озерця та урочища – від варварського ставлення до неї мешканців с. Качківка.
  Як це їм вдавалося, які непередбачені казкові пригоди траплялися, Ви дізнаєтесь, прочитавши цю цікаву і захоплюючу повість.



  Ткач М. М. Відлуння душі : оповідання, новели / Михась Ткач. – Чернігів : Літературна спілка "Чернігів", 1999. – 170, [1] с. : портр.

  До книги увійшли оповідання і новели, більшість з яких друкувалися в періодичній пресі.
  У своїх творах автор розкриває нерозривний зв'язок минулого і сучасності, малює цілу галерею типових народних характерів.
  Зібрані оповідання відбивають різні часові періоди життя, від повоєнних років до сьогодення, але об'єднує їх одне – щира правда про нелегку селянську долю, людську красу і добро.



  Ткач М. М. Дике поле : оповідання / Михась Ткач. – Чернігів : Літературна спілка "Чернігів", 1993. – 82, [1] с.

  Оповідання, що видруковані в цій збірочці, відбивають різні періоди повоєнного сільського життя, але об'єднує їх одне – нелегка доля жінки-трудівниці, рабство, в яке вона потрапила після експеременту, проведеного більшовиками. Чорна праця, безпросвітність, духовне спустошення, гірка самотність, оманливість щастя – все це реалії вчорашнього і сьогоднішнього нашого життя, особливо сільського, про які всі ці роки мавчали, пхаючи на лозунги "героїнь трудівниць" з руками, що "пахнуть хлібом".


  Ткач М. М. Зерна слова : культурологічні ст., міні-рецензії, інтерв'ю / Михась Ткач. – Чернігів : Десна Поліграф, 2012. – 118, [1] с.

  До книги увійшли публіцистичні твори – статті з питань культури, творчі портрети митців рідного краю, рецензії, а також інтерв'ю на актуальні теми.
  Видання розраховане на широке коло читачів.



  Ткач М. М. Зимові сюрпризи : [повість у новелах для дітей] / Михась Ткач. – Ніжин : Лисенко М. М., 2017. – 76 с. : іл. кольор.

  До уваги юних читачів історія про п'ятирічну дівчинку Гафійку, добру та непосидючу, яка вчиться бути дорослою, адже її очікують безліч сюрпризів після народження маленького братика.
  Книга відомого чернігівського прозаїка Михася Ткача буде цікавою дітям дошкільного та молодшого шкільного віку.



  Ткач М. М. Зойк сови : [оповідання] / Михась Ткач. – Чернігів : Лозовий В. М., 2015. – 95 с. : іл.

  До нової книги оповідань Михася Ткача "Зойк сови" увійшло кілька оповідань про тривожне сьогодення, нелегкий час для нашого народу - новітню війну, яку нав'язала нам Росія на Сході України, про патріотів, їх мужність, і біль матерів. А також уривок зі спогадів про німецьку окупацію "Чужинці".


  Ткач М. М. На зламі століть : культурол. нариси / Михась Ткач. – Чернігів : Деснянська правда, 2007. – 19 с.

  Нариси про поліське село, написані автором на рубежі третього тисячоліття, яскраво висвітлюють причини міграції молоді та драматичний початок занепаду колективних господарств.
  До книги також увійшли статті з питань культури, освіти та літератури, творчі портрети митців рідного краю.



  Ткач М. М. Осінні акорди : оповідання, новели, повість / Михась Ткач. – Чернігів : Деснянська правда, 2006. – 239 с.

  Герої нової книги Михася Ткача – це люди різних поколінь, в долях яких так багато яскравих, часом драматичних, цікавих, повчальних подій та історій. У коротких оповіданнях та новелах розкривається життя багатогранно, художньо-правдиво і виразно. В них – світ краси і благородства.
  В повісті йдеться про юного хлопця, будівельника, його сумлінне ставлення до праці, наполегливість і мужність у відстоюванні справедливості та щиру любов до дівчини, рідного краю.



  Ткач М. М. Сонячний полудень : повість, оповідання / Михайло Ткач. – Київ : Молодь, 1979. – 101, [2] с. – (Перша книга прозаїка).

    Перша книга молодого прозаїка Михайла Ткача присвячена людям міста і села, будівельникам і колгоспникам, які своєю натхненною працею створюють достаток і щастя на рідній землі.


  Ткач М. М. Спадок : художні твори / Михась Ткач. – Чернігів : Лозовий В. М., 2011. – 215 с. : іл.

  "Спадок" – нова книга Михася Ткача, до якої увійшли твори, написані автором як в попередні роки, так і останнім часом.


  Ткач М. М. У проміжках дерев / Михась Ткач ; Департамент інформ. діяльн. та комунікацій з громадськістю Черніг. облдержадмін. – 2-ге вид. – Харків : Панов А. М., 2018. – 375 с.

  До книги увійшли художні твори, написані під враженням трагічних подій, що відбуваються на Сході України; спогади з дитячих років, де йдеться про події, долі близьких і рідних людей в часи подвійної окупації.
  Також книга містить щоденникові записи автора з 2004 по 2015 рік.



  Ткач М. М. Хочеться грози : оповідання, новели / Михась Ткач. – Чернігів : Лозовий В. М., 2015. – 399 с.

  У книзі "Хочеться грози" Михась Ткач і упізнаваний, і водночас новий. Цікаві сюжети обіцяють читачам чимало естетичної насолоди. Твори його просякнуті відчуттям гіркоти й водночас радісного замилування красою світу. А ще гострим бажанням об'єднати душу з розумом і тим самим зробити життя прекраснішим.
  Художній світ письменника багатий і різнобарвний. У ньому наявне потужне гравітаційне поле поетичного мислення автора, яке заряджає читача енергією діяння. Його ліричне прозописьмо – явище неординарне й самобутнє в нашій літературі. З оповідань і новел письменника постає людина із чуйним серцем, зірким поглядом на світ, неповторна особистість, яка "натхненно і мудро творить ходу" (В. Симоненко) – наперекір грозам.



  Від любові до болю. Творчий портрет Михася Ткача : літературозн. нариси, крит. ст., рец. / [упоряд. Володимир Сапон]. – Чернігів : Десна Поліграф, 2013. – 223, [13] с. : фотогр. – Бібліогр. в кінці ст.

  Ця книга – напрочуд вдалий додаток до творчості відомого письменника Михася Ткача: її матеріали розкривають біографію прозаїка і водночас наближають його романи, повісті та оповідання до читача.
  У книзі вміщено глибокий і посутній літературознавчий нарис доктора філологічних наук, професора, літературознавця, нашого земляка Володимира Кузьменка, а також такий же нарис, але з присмаком ліричності його колеги – кандидата педагогічних наук, декана філологічного факультету Ніжинського державного університету ім. М. Гоголя Олександра Забарного.
  Серед авторів критичних статей, рецензій, відгуків, що увійшли до книги, бачимо таких відомих письменників, як лауреати Шевченківської премії Анатолій Дімаров, Володимир Дрозд, а також Микола Адаменко, Станіслав Реп'ях, Петро Сорока, Леся Степовичка.
  Безперечно, книга знайде своїх читачів, особливо вчителів, студентів та учнів старших класів, які вивчають творчість Михася Ткача на уроках літератури.



  Кузьменко В. І. Світ правди й краси : до 70-річчя від дня народж. М. Ткача / В. І. Кузьменко. – Київ : КСУ, 2007. – 95 с. : іл. – Бібліогр.: с. 64 – 66.

  Нарис літературознавця Володимира Кузьменка присвячений творчості сучасного українського прозаїка Михася Ткача, новели, оповідання та повісті якого охоче читають і школярі, і студенти, і люди старшого покоління, бо в них – правда й краса світу, що навколо нас, поміж нас і всередині нас.
  Видається до 70-річчя від дня народження письменника.



  Літературний Чернігів : щокварт. мистец. журн. літ. спілки "Чернігів" / голов. ред. : Михась Ткач, редкол.: Дмитро Іванов [та ін.]. – Чернігів : Лозовий В. М. –.

  Часопис виходить з 1993 року по сьогодні.


  Михась Михайлович Ткач : (біобібліогр. покажч.) / Черніг. обл. універс. наук. б-ка ім. В. Г. Короленка ; [уклад.: Л. В. Студьонова, І. Я. Каганова ; вступ. ст. В. І. Кузьменко ; відп. за вип. І. М. Аліференко]. – Чернігів : Десна Поліграф, 2018. – 103 с. + [28 арк. кольор. іл.]. – (Письменники – наші земляки).

  Біобібліографічний покажчик.
Підготувала Юлія Супрун,
бібліотекар відділу краєзнавства
Повернутись
Поділитись: