Справедливість, рівність, повага до людської гідності (до Міжнародного дня прав людини)

Справедливість, рівність, повага до людської гідності (до Міжнародного дня прав людини)

10.12.2022
338
Свобода означає абсолютне верховенство прав людини.
  Франклін Рузвельт
  
  10 грудня відзначають міжнародне свято – День прав людини. Воно було засноване 4 грудня 1950 року на засіданні Генеральної Асамблеї ООН, бо саме цього дня в 1948 році Організація Об'єднаних Націй прийняла Загальну декларацію прав людини – основоположний документ, що закріплював у міжнародному праві поняття "права людини".
  Декларація складається з преамбули і 30 статей. Документ проголосив невід'ємне та обов'язкове дотримання широкого кола громадянських, політичних, економічних, соціальних і культурних прав людини. Усі 30 статей базуються на визнанні гідності всіх людей, рівності їхніх прав, що є необхідною передумовою свободи, справедливості й загального миру. Декларація проголошує, що права і свободи людини не можуть бути обмежені за ознаками статі, раси, кольору шкіри, мови, релігії, політичних переконань, національного або соціального походження, майнового стану. Серед проголошених прав найважливіші такі: рівність усіх перед законом, презумпція невинності, недоторканність особи, недопустимість неправомірного втручання в особисте і сімейне життя, безпідставного посягання на недоторканність житла, честь і репутацію людини, право на політичну діяльність, працю та захист від безробіття, на власність, відпочинок, освіту, соціальне забезпечення, право виїзду зі своєї країни й безперешкодного повернення до неї, право на свободу переконань і вільне їх поширення. Положення Загальної декларації прав людини стали правовою основою для стандартів, прийнятих Радою Європи, та для вдосконалення національних правових систем, які гарантують неухильне й послідовне дотримання прав людини. Саме Конвенція започаткувала конституційні основи становлення в Україні якісно нової системи утвердження та захисту прав і свобод людини. У II розділі Конституції України 1996 року було відтворено права, свободи та обов'язки людини і громадянина, які відповідають стандартам декларації та іншим міжнародно-правовим актам.
  Сьогодні Україна, як і весь світ, зіштовхнулася з особливою жорстокістю та неповагою до прав людини. 24 лютого 2022 року росія розпочала новий етап восьмирічної війни проти України – повномасштабний наступ. Ворог здійснює масовані обстріли та бомбардування мирних українських міст і сіл. 14 квітня 2022 року Верховна Рада України визнала дії, вчинені Російською Федерацією під час останньої фази збройної агресії РФ проти України, яка розпочалася 24 лютого 2022 року, геноцидом українського народу. Геноцид, улаштований російськими військами в Україні під час російсько-української війни, може стати найбільшим у Європі з часів Другої світової війни. Тому як ніколи суспільство має згуртуватися для досягнення спільної мети – захисту прав людини та створення сприятливих і безпечних умов життя в усьому світі.
  Працівники Центру правової інформації Чернігівської ОУНБ ім. В. Г. Короленка до Міжнародного дня прав людини підготували віртуальну книжкову виставку "Справедливість, рівність, повага до людської гідності", на якій представлені монографії, збірники матеріалів доповідей, навчально-методичні посібники.


347.96(477)
Б 87
Брехуненко В. Адвокати в судочинстві ранньомодерної Української держави – Гетьманщини / Віктор Брехуненко, Іван Синяк ; Нац. асоц. адвокатів України, Центр дослідж. адвокатури і права, Ін-т укр. археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського НАН України. – Київ : КВІЦ, 2017. – 429, [1] с. : іл., табл. – (Загальна історія адвокатури ; т. 1).

  У книзі досліджуються адвокатські практики, притаманні судовій системі ранньомодерної Української держави – Гетьманщини. Проаналізовано законодавче поле адвокатської діяльності, простежено функції адвокатів у судовому процесі. З'ясовано персональний склад і соціальне походження адвокатів, відтінено ознаки становлення професійної адвокатури. На прикладі аналізу низки судових справ показано особливості адвокатської майстерності в часи Гетьманщини.
  Для адвокатів, істориків, науковців, студентів, усіх, хто цікавиться історією українського права та минулим України загалом.



347.9(477)
В 68
Волошинський Б. Доля коломийського адвоката : док. оповідь про укр. правника доктора Олексу Коссака / Богдан Волошинський. – Коломия : Вік, 2020. – 29, [2] с. : [VIII] с. іл. – (Коломийська бібліотека ; вип. 32).

  Відома книжкова серія "Коломийська бібліотека" поповнюється новим виданням. Ця коротка, проте насичена вельми цікавою інформацією документальна оповідь не може не зацікавити читача. Йдеться в ній про звичайну людину мирної професії – адвоката, якому випала трагічно-героїчна доля. Доктор права Олекса Коссак пережив Першу світову, московський полон, польську, радянську, мадярську окупації. . Знищили українця-патріота гітлерівські нацисти.
  Книжка незвичайна тим, що про славного діда пише вдячний онук Богдан Волошинський. Рекомендується для прочитання всім мислячим українцям.


 
347.9(477)
Г 94
Гуль О. Адвокатська та громадсько-політична діяльність Володимира Загайкевича (1876–1949) / Ольга Гуль ; Нац. асоц. адвокатів України, Центр дослідж. адвокатури і права. – Київ : КВІЦ, 2017. – 191 с.

  У монографії досліджено громадсько-політичну діяльність Володимира Загайкевича. Відтворено основні віхи його біографії, проаналізовано адвокатську працю на західноукраїнських землях та в еміграції, участь у національно-визвольних змаганнях 1914–1923 рр., охарактеризовано організаційно-політичну діяльність в Українському національно-демократичному об'єднанні, розкрито особливості редакторсько-публіцистичної та парламентської діяльності. Визначено місце Володимира Загайкевича у громадсько-політичному й національно-культурному житті Західної України наприкінці ХІХ – першій половині ХХ ст.
  Для істориків, адвокатів, а також широкого кола читачів, які цікавляться новітньою історією України.



347.96(477)
З-41
Збірник матеріалів Всеукраїнського круглого столу "Адвокатура України: історія та сучасність" : на пошану адвоката, президента УНР в екзилі С. П. Витвицького : 24 листоп. 2015 р., м. Львів / [уклад. І. Б. Василик, І. С. Яковець]. – Київ : КВІЦ, 2015. – 187 с. : табл.

  Збірник містить матеріали доповідей учасників Всеукраїнського круглого столу "Адвокатура України: історія та сучасність" (на пошану адвоката, президента Української Народної Республіки в екзилі Степана Порфировича Витвицького). Круглий стіл присвячено проблемам організації і функціонування адвокатури на українських землях в історичний ретроспективі та основним питанням сучасної адвокатської діяльності.


347.96(477)
К 12
Кагамлик С. Р. Церковні адвокати України кінця ХVII–XVIII ст. у захисті Православної Церкви в умовах російського централізму / Світлана Кагамлик ; Нац. асоц. адвокатів України, Центр дослідж. адвокатури і права, Київ. нац. ун-т ім. Т. Г. Шевченка. – Київ : КВІЦ, 2017. – 548 с. – (Загальна історія адвокатури ; т. 2).

  У книзі вперше представлено цілісне дослідження церковної адвокатури України кінця XVII–XVIII ст. в історичному контексті. Автором з'ясовано сутність поняття церковного адвоката стосовно цього періоду, простежено його формування та еволюцію в російському імперському просторі, особливості діяльності архієрейських та монастирських адвокатів на теренах як України, так і столичних міст Російської держави на прикладах провідних церковних інституцій. Змодельовано соціальний портрет і життєві стратегії тогочасного церковного адвоката за допомогою біобібліографічних довідок і текстів неопублікованих архівних документів, які предметно доповнюють видання.
  Для фахівців юридичного та історичного профілю, викладачів, науковців, студентів, поціновувачів української старовини.



341.6(4)
К 21
Караман І. В. Звернення до Європейського суду з прав : практ. довідник / Ігор Караман ; Вища шк. адвокатури Нац. асоціації адвокатів України. – Київ : Фенікс, 2016. – 335 с.

  Цей навчально-методичний посібник – своєрідний вступ до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, а також практики Європейського суду з прав людини.
  Посібник, який є третім виданням, зміненим та доповненим, складається з трьох розділів. Перший розділ викладено у формі найбільш поширених запитань, які можуть виникнути у зв'язку з поданням індивідуальної заяви до Суду, та відповідей на них. Другий розділ містить основні нормативні акти, що стосуються захисту прав та свобод людини або юридичної особи в Європейському суді з прав людини, зокрема Регламент Європейського суду з прав людини (у редакції станом на 1 січня 2016 року). У третьому розділі наведено роз'яснення щодо заповнення формуляра заяви до Суду, а також приклад уже заповненого формуляра такої заяви.
  Це видання буде корисним юристам, адвокатам, суддям, державним службовцям, викладачам та всім, кому цікаві й небайдужі права людини і можливість їх ефективного захисту на міжнародному рівні.



347.9(477)
К 72
Костюк О. А. Адвокатська та громадсько-політична діяльність Степана Барана (1879–1959) : [монографія] / Олег Костюк ; Нац. асоц. адвокатів України, Центр дослідж. адвокатури і права. – Київ : КВІЦ, 2016. – 279 с. : іл.

  У монографії досліджено діяльність Степана Барана – відомого адвоката, політичного діяча, публіциста першої половини ХХ ст. Простежено формування його світогляду, охарактеризовано перші політичні кроки в Українській національно-демократичній партії, проаналізовано першу державотворчу роботу в роки української революції, визначено основні напрями політичної діяльності у міжвоєнний період ХХ ст. З'ясовано роль в УНДО, його парламентській діяльності, ставленні до проблеми української еміграції на посаді голови уряду УНР.
  Для істориків, адвокатів, а також широкого кола читачів, які цікавляться новітньою історією України.



347.96(477)
К 78
Красногор О. В. Адміністративно-правовий захист прав і законних інтересів нотаріусів в Україні : монографія / О. В. Красногор. – Київ : ОВК, 2022. – 210 с.

  У монографії представлено комплексне дослідження змісту та механізму адміністративно-правового захисту прав і законних інтересів нотаріусів в Україні. Автором приділено значну увагу класифікації прав і законних інтересів нотаріусів як об'єкта адміністративно-правового захисту; на основі теорії адміністративного права, вітчизняного та країн-учасниць ЄС законодавства і практичної діяльності публічної адміністрації наведено нове розв'язання наукового завдання щодо розвитку засад та адміністративного інструментарію адміністративно-правового захисту прав і законних інтересів нотаріусів в Україні. Запропоновано зміни й доповнення до чинного законодавства з метою підвищення ефективності захисту нотаріусів.
  Книга розрахована на наукових співробітників, нотаріусів, адвокатів, суддів, працівників органів юстиції, практикуючих юристів, аспірантів (ад'юнктів), студентів, викладачів вищих навчальних закладів, а також може бути корисною широкому колу читачів, які цікавляться питаннями, розглянутими у монографії.



340.1(477)
М 63
Мірило верховенства права (правовладдя) національного рівня: практика України = Rule of law Checklist at national level: case of Ukraine / Рада Європи, Центр дослідж. проблем верховенства права та його втілення в нац. практику України Нац. ун-ту "Києво-Могил. акад. " ; [авт. кол.: В. Венгер та ін., за заг. ред. М. Козюбри]. – Київ : [б. в.], 2021. – 151 с., 143 с. зустріч. паг. – Книга-"перевертень".

  Видання, підготовлене групою науковців під керівництвом професора М. І. Козюбри, – комплексний деталізований інструмент практичного оцінювання стану верховенства права (правовладдя) як у нормотворчій, так і в нормозастосовчій діяльності.
  У ньому представлено напрацювання експертів Центру щодо вимірювання стану дотримання верховенства права в українських політико-правових умовах.

Підготувала Юлія Чирка,
провідний бібліотекар відділу документів із гуманітарних наук
Повернутись
Поділитись: