В'ячеслав Чорновіл – людина, яка пробудила Україну (до 85-річчя від дня народження)

В'ячеслав Чорновіл – людина, яка пробудила Україну (до 85-річчя від дня народження)

22.12.2022
488
  Ми, українці, були, є і завжди будемо вільними!
  В. Чорновіл
 
  В'ячеслав Чорновіл (1937–1999) – український політик, громадський діяч, публіцист, літературний критик, народний депутат України I–III скликань (1990–1999), політичний в'язень СРСР. Ініціатор проголошення Декларації про державний суверенітет України 16 липня 1990 року та Акта проголошення Незалежності України 24 серпня 1991 року.
  В'ячеслав Чорновіл народився 1937 року в селі Єрки Катеринопільського району тоді Київської області (сучасна Черкащина) в сім'ї сільських учителів Максима та Калини Чорноволів.
  У радянські часи родина Чорноволів зазнала переслідувань. 1937 року було заарештовано рідного батькового брата Петра, який відтак не повернувся з ув'язнення. Потерпав від переслідувань і батько. Сім'ї доводилося переїжджати з села в село, міняючи місце роботи.
  1946 року В'ячеслава Чорновола зарахували до 2-го класу (хлопець читав з чотирирічного віку).
  1955 року юнак закінчив із золотою медаллю Вільхівецьку середню школу і того ж року вступив до Київського державного університету ім. Тараса Шевченка на філологічний факультет, а з 2-го курсу перевівся на факультет журналістики.
  1960 року закінчив університет (з відзнакою). Захистив дипломну роботу з теми "Публіцистика Бориса Грінченка" (ще донедавна – забороненого письменника).
  1960–1963 рр. – редактор молодіжних передач Львівської телестудії. Почав виступати як літературний критик, досліджуючи творчість Т. Шевченка, В. Самійленка, Б. Грінченка.
  1963-1965 рр. – комсорг будівництва Київської ГЕС, редактор багатотиражки, завідувач відділу газети "Молода гвардія.
  4 вересня 1965 року В'ячеслав Чорновіл разом з Іваном Дзюбою та Василем Стусом у кінотеатрі "Україна" на прем'єрі фільму Сергія Параджанова "Тіні забутих предків" виступив з протестом проти арештів української інтелігенції.
  Вересень 1965 року – за участь у правозахисному русі звільнений з роботи в газеті "Молода гвардія".
  Жовтень 1965 року – літпрацівник у газеті "Друг читача".
  Травень 1966 року – написання документального дослідження "Правосуддя чи рецидиви терору?".
  1967 рік – засуджений до 6 років колонії суворого режиму за книгу про шістдесятників "Лихо з розуму".
  1969 рік – дострокове звільнення. В'ячеслав Максимович змушений перебиватися випадковими заробітками.
  З 1970 року В'ячеслав Чорновіл працював спостерігачем метеостанції в Закарпатті, землекопом археологічної експедиції на Одещині, а також залізничним вагарем на станції Скнилів у Львові.
  1970 рік – видає підпільний журнал "Український вісник".
  1972 року В'ячеслав Чорновіл отримав вирок: шість років таборів і три роки заслання.
  На початку 1978 року був відправлений на заслання в село Чаппанду (Якутія), де працював чорноробом у радгоспі, пізніше, в Нюрбі, – постачальником.
  1978 рік – вихід на свободу.
  1977–1978 рр. – написання брошури про боротьбу за статус політв'язня в таборах під назвою "Тільки один рік".
  22 травня 1979 року В'ячеслав Чорновіл став членом Української Гельсінської групи.
  У квітні 1980 року знову був засуджений на п'ять років позбавлення волі.
  1983 рік – звільнений за протестом прокурора Якутії без права виїзду в Україну. Працював кочегаром на заводі будівельних матеріалів у місті Покровську.
  У 1985 році В'ячеслав Максимович дістав змогу повернутися на Батьківщину. Через деякий час він улаштовується на роботу у Львові, але наразі – лише кочегаром у міськрембудтресті. Займається активною політичною діяльністю.
  Улітку 1987 року В'ячеславом Чорноволом відновлено видання "Українського вісника", редактором та автором якого він був протягом двох років.
  11 березня 1988 року В'ячеслав Чорновіл разом із Максимом Горинем і Зеновієм Красівським підписав Звернення до української та світової громадськості про відновлення діяльності УГГ.
  1988 рік – створення Української Гельсінської Спілки (УГС).
  Вересень 1989 року – за участі В'ячеслава Чорновола створено "Народний рух України за Перебудову" (згодом – Народний рух України).
  1990 року В'ячеслав Чорновіл став головою Львівської обласної ради.
  У березні 1992 року був обраний співголовою, а у грудні – головою Народного руху України.
  1991 року В'ячеслав Чорновіл балотувався на пост Президента України і здобув друге місце. Тричі (у 1990, 1994 та 1998 роках) його обирали народним депутатом України.
  14 жовтня 1991 року на Великій козацькій раді В'ячеслава Чорновола обрано Гетьманом українського козацтва. 21 червня 1992 року він скликає Переяславську раду, де розриває Переяславську угоду з Росією 1654 року.
  З 1992 року і до смерті (1999 рік) – голова Народного Руху України.
  З 1995 року – член української делегації в Парламентській Асамблеї Ради Європи.
  З січня 1995 до травня 1998 року – шеф-редактор незалежної громадсько-політичної газети "Час/Time".
  З жовтня 1998 до березня 1999 року – редактор громадсько-політичної газети "Час".
  Тричі одружений. З першою дружиною Іриною Брунець мав сина Андрія, від другої – Олени Антонів – Тараса. Третьою дружиною стала відома дисидентка Атена Пашко.
  25 березня 1999 року В'ячеслав Чорновіл загинув за нез'ясованих обставин в автокатастрофі на шосе під Борисполем.

  Нагороди та премії

  Лавреат Міжнародної журналістської премії ім. Ніколаса Томаліна (1975).
  Лавреат Державної премії України ім. Т. Шевченка (1996) – за збірки "Правосуддя чи рецидиви терору?", "Лихо з розуму", книгу "Хроніка таборових буднів", публіцистичні виступи у пресі. Премію присуджено в тому числі за твори, раніше інкриміновані як антирадянські.
  Нагороджений орденом князя Ярослава Мудрого V ступеня (1997).
  В'ячеславу Чорноволу надано звання "Герой України" з відзначенням орденом Держави (2000) (посмертно) – за визначний особистий внесок у національне відродження України, послідовне відстоювання ідеї побудови незалежної Української держави, активну громадську і політичну діяльність.
  До 85-річчя від дня народження видатного політичного і державного діяча працівники відділу документів із гуманітарних наук підготували віртуальну книжкову виставку "В'ячеслав Чорновіл – людина, яка пробудила Україну".


  84(4УКР)
  В 42
  Від Форуму до Форуму / Форум твор. молоді України ; [авт. текстів, упоряд. Іван Драч]. – Київ : [б. в.], 2006. – 266 с.

  Книга "Від Форуму до Форуму" – збірка статей, есе, інтерв'ю та віршів Івана Драча. Автор звертається до проблем ідентичності, місця українців у світі, політичних стосунків з іншими народами.


  66.3(4УКР) / 32С
  Д 36
  Деревінський В. Ф. В'ячеслав Чорновіл. Нарис портрета політика / Василь Деревінський. – Тернопіль : Джура, 2011. – 223 с. : фот. – Бібліогр.: с. 204–219.

  У монографії окреслено важливі моменти життєвого шляху В'ячеслава Чорновола, розкрито роль і значення його діяльності у політичних процесах України другої половини ХХ ст. Досліджено основні чинники формування світогляду й активної громадської позиції В'ячеслава Чорновола, особливості його діяльності як організатора громадсько-політичного життя, редакційно-видавничу діяльність, умови перебування в ув'язненні і на засланні, внесок у становлення громадсько-політичних організацій, діяльність на посаді голови Львівської обласної ради та вплив на проголошення й утвердження української держави.
  Книжка містить низку документальних матеріалів, частина з яких – авторства В'ячеслава Чорновола.
  Видання адресоване як науковцям, так і широкому колу читачів.



  323(477)
  Д 36
  Деревінський В. Ф. В'ячеслав Чорновіл: дух, що тіло рве до бою / Василь Деревінський. – Харків : Vivat, 2017. – 493 c. : іл.

  Доля кидала його в найнижчі низини і підіймала до найвищих висот. Тесляр, редактор, літературний критик, політв'язень, журналіст, кочегар, лідер партії Народний Рух України, ініціатор заснування Української Гельсінської Спілки – це все про В'ячеслава Чорновола.
  Він став депутатом і активно боровся за незалежну українську державу. У чому ж полягає феномен цієї людини? Чи була його смерть політичним замовним убивством? Дізнайтеся відповіді на ці запитання вже зараз.
  Книжка адресована широкому колу читачів.



  94(477)
  Т 28
  Творці державного престижу / [авт.-упоряд. : М. Главацький, Н. Наумова]. – Київ : КМ-БУКС, 2021. – 567 с. : іл.

  Коли перечитуєш деякі сторінки історії України, часом може здаватися, що багато подій перегукуються із сьогоденням. Та це й не дивно – історія, як відомо, рухається по спіралі. І якщо ми, українці, вважаємо себе мудрим народом, то маємо враховувати досвід своїх героїчних предків, учитися на їхніх помилках і намагатися запобігати новим. Книга "Творці державного престижу" присвячена величним історичним постатям, з якими насамперед асоціюється становлення державності і незалежності України.
  Для широкого кола читачів.



  74.268.19=411.4
  Т 29
  Тебешевська О. С. Україна починається з тебе. Пам'яті В'ячеслава Чорновола / О. С. Тебешевська. – Тернопіль : Навчальна книга – Богдан, 2013. – 69 с. – Бібліогр.: с. 70–72.

  У збірнику вміщено тексти для диктантів та докладних і стислих переказів з української мови для учнів 5–11 класів. Тематичний матеріал присвячено 75-річчю від дня народження В'ячеслава Чорновола – політика, видатного діяча національно-визвольного і правозахисного руху 60-х – 90-х років, який повертав суспільству національну свідомість, відстоював Україну в Українській державі, став уособленням незламного українського духу.
  Для вчителів української мови і літератури, школярів, студентів філологічних факультетів, класних керівників, бібліотекарів, керівників гуртків, краєзнавців та всіх, хто цікавиться історією українського народу.



  66.69(4УКР) / 32С
  У 45
  Українська Гельсінська Група, 1978–1982. Документи і матеріяли / упорядкував і зредагував Осип Зінкевич. – Торонто ; Балтимор : Смолоскип ім. В. Симоненка, 1983. – 998 с.

  Збірка документів і матеріалів "Українська Гельсінська Група" (1978–1982), яку упорядкував і зредагував Осип Зінкевич, видана у Торонто і Балтиморі в 1983 році українським видавництвом "Смолоскип" імені В. Симоненка. У цій книзі зібрано майже всі доступні в той час документи: меморандуми, заяви, листи Української Гельсінської Групи та її членів, а також кілька документів з архіву Групи.


  84(4УКР)
  Х 73
  Холодний М. К. Чорновіл: поема-реквієм / М. Холодний ; [післямова М. Шалати]. – Дрогобич : Коло, 2001. – 34 с.

  Твір М. Холодного "Чорновіл" наповнений багатьма асоціаціями з історії боротьби за Незалежність України.


  63.3(4УКР)6 / 9(С2)
  Ч-75
  Чорновіл В. М. Твори : в 10 т. Т. 3. Український вісник. Вип. I–VI / В. Чорновіл ; [упоряд. В. Чорновіл ; авт. передм. М. Косів ; редкол.: А. Пашко (голова) та ін.] ; Міжнар. благод. фонд В. Чорновола. – Київ : Смолоскип, 2006. – 978 с. : іл., фот.

  У третьому томі Творів у десяти томах В'ячеслава Чорновола опубліковано шість випусків позацензурного журналу "Український вісник", редактором якого він був з кінця 1969 до 1972 року.
  У журналі вміщено самвидавні документи середини 60-х – початку 70-х років, хроніку репресій – переслідувань, арештів, судів. Усі матеріали вміло об'єднанні редакторськими поясненнями, зауваженнями, доповненнями. У журналах є документи самого В'ячеслава Чорновола.
  Цей том, як і попередні, цінний для науковців, студентів, учнів, які досліджують і вивчають правозахисну діяльність цього періоду, а також для всіх, хто цікавиться історією України.



  63.3(4УКР)6 / 9(С2)
  Ч-75
  Чорновіл В. М. Твори : в 10 т. Т. 9. Статті, виступи, інтерв'ю (січень 1996 – грудень 1997) / В'ячеслав Чорновіл ; [редкол.: О. Зінкевич, упоряд. та комент. В. Чорновіл] ; Міжнар. благод. фонд В'ячеслава Чорновола. – Київ : Смолоскип, 2014. – 1003 с. : фот. – Бібліогр. в тексті.

  У дев'ятий том Творів В'ячеслава Чорновола в десяти томах увійшли виступи, інтерв'ю, статті періоду 1996–1997 років. Особливу увагу привертають статті "Колонок редактора" газети "Час/Time", виступи у Верховній Раді, розлогі інтерв'ю, публікації біографічного характеру, матеріали про прийняття Конституції України та нового виборчого закону. У цьому томі висвітлені проблемні питання, актуальні й сьогодні, зокрема щодо Криму, стосунків з Росією та Європою, вступу України в НАТО.
  Рекомендовано дослідникам, які вивчають історію нашої держави.



  63.3(4УКР)6 / 9(С2)
  Ч-75

  Чорновіл В. М. Твори : в 10 т. Т. 10. Статті, виступи, інтерв'ю (січень 1998 – грудень 1999) / В'ячеслав Чорновіл ; [редкол.: О. Зінкевич та ін., упоряд., комент. В. Чорновіл, авт. передм. Т. Чорновіл] ; Міжнар. благод. фонд В. Чорновола. – Київ : Смолоскип, 2015. – 673, [5] с. : фот. – Бібліогр. в підрядк. прим.

  У десятий том Творів В'ячеслава Чорновола в десяти томах увійшли, як і раніше, статті "Колонок редактора" газети "Час/Тіmе", виступи у Верховній Раді, документи НРУ, хроніка його діяльності. Це період за 1998 та три місяці 1999 року. У томі відображено намагання В'ячеслава Чорновола об'єднати національно-демократичні сили, відновити зруйнований Рух. Безумовно, останній том важливий не тільки для характеристики діяльності Чорновола, а й для вивчення історії України, для аналізу подій того часу, з яких не зроблено висновків дотепер.
  Рекомендовано науковцям, студентам, дослідникам нашої історії.



  66.3(4УКР) / 32С
  Ч-75
  В'ячеслав Чорновіл і Чернігівщина / Чернігів. облдержадмін. ; уклад. Ю. В. Музика. – Чернігів : [б. в.], 2007. – 27 с. : іл.

  Навчальний збірник призначений для заступників голів райдержадміністрацій, заступників міських голів міст обласного значення з гуманітарних питань, державних службовців та посадових осіб місцевого самоврядування, які навчаються за професійною програмою підвищення кваліфікації, викладачів Центру, засобів масової інформації та учасників громадських читань "В'ячеслав Чорновіл і Чернігівщина: до 70-річчя від дня народження борця за незалежність України, визначного політичного і державного діяча". Він підготовлений відповідно до Обласного плану заходів з відзначення 70-річчя від дня народження борця за незалежність України, одного з лідерів українського правозахисного руху, визначного політичного і державного діяча, Героя України В'ячеслава Чорновола, затвердженого заступником голови, керівником апарату Чернігівської обласної державної адміністрації В. В. Приходьком 5 грудня 2007 року. Збірник містить матеріали, які висвітлюють життєвий шлях і діяльність В'ячеслава Чорновола, зокрема на Чернігівщині.


  66.3(4 УКР)
  Ч-75
  Чорновіл В. М. Пульс української незалежності: Колонка редактора / В. М. Чорновіл. – Київ : Либідь, 2000. – 624 с.

  У цьому першому посмертному виданні творів В'ячеслава Чорновола зібрано статті й тексти виступів, що друкувалися у "Колонці редактора" започаткованих ним газет "Час/Тіmе" (1995–1998) і "Час" (1998–1999). Ця книга – своєрідний щоденник політичного життя незалежної України і Чорновола в ньому.
  Збірка статей видається до річниці з дня трагічної загибелі В'ячеслава Чорновола і присвячується його світлій пам'яті.

  Підготувала Юлія Чирка,
  провідна бібліотекарка відділу документів із гуманітарних наук
Повернутись
Поділитись: