Моє ім'я – Україна

Моє ім'я – Україна

14.03.2023
330
  Моє ім'я – Батьківщина,
  Лелеки легке крило.
  Моє ім'я – Україна
  І сонечка тепло.
  Моє ім'я – Вишиванка,
  Я – хрестик на полотні.
  Моє ім'я – синє небо,
  Я – сонях малий під ним.


  (Тіна Кароль, Микола Бровченко)
 
  Україна – наша рідна земля з багатовіковою історією, родючими землями, мелодійними піснями, величними походами славетних козаків, унікальними виробами народних майстрів і мудрими талановитими людьми.
  Український народ має багату й оригінальну культуру, надбану багатьма поколіннями. З давніх часів до нас ідуть життєва мудрість і настанови щодо способу життя. Вони закладені в українських звичаях, святах, обрядах, фольклорі – це світовідчуття і світосприймання нашого народу.
  На книжково-ілюстративній віртуальній виставці "Моє ім'я – Україна" представлені книги про славну історію нашої держави, розповіді про традиції, обряди, вірування українців. Окремими розділами виділені культура й мистецтво з найдавніших часів до наших днів. Доповнюють виставку нотні видання, в яких уміщені народні пісні, вокальні та інструментальні твори українських композиторів про нашу рідну Батьківщину.
  Розділ 1. Міфи, традиції, світогляд

  39(477)
  Т 65
  Традиції та звичаї українців : [для дітей серед. шк. віку]. – Харків : Торсінг, 2018. – 95 с. : іл. – (Моя Україна).

  Дивні, символічні, глибинні, магічні, мудрі, життєдайні – все це можна сказати про українські традиції, звичаї, обряди й вірування. Вони – та криниця мудрості, яку прийнято називати духовною культурою народу. Тільки осмисливши минуле, пізнавши витоки своєї культури та історії, можна краще зрозуміти сьогодення й уявити майбутнє. Українські традиції пояснюють та обґрунтовують взаємини між людьми, між людьми і природою, духовну цінність як кожної окремої людини, так і народу загалом.

   










  94(477)
  У 74
  Усе найцікавіше про історію і звичаї України / Кирило Галушко [та ін.]. – Харків : Vivat, 2018. – 319 c. : іл.

  Поринувши у світ дивовижних народних звичаїв та обрядів, читач дізнається багато цікавого про минуле нашої країни, про те, які люди і народи тут мешкали, які давні спільноти й держави існували, які події відбувалися. Ви прочитаєте про звитягу і віроломство, подвиги і зради, винахідливість і випробування, доторкнетеся до скарбниці народної мудрості й захопитеся невимовною красою наших місцин.










  63.52 / 902.7
  І-26
  Ігнатенко І. В. Етнологія для народу : свята, традиції, звичаї, обряди, прикмети, вірування українців / Ірина Ігнатенко. – Харків: Клуб Сімейного Дозвілля, 2016. – 319, [1] c. : іл.

  Розгорнувши цю книгу, можна поринути у дивовижний світ української минувшини: звичаї та обряди, найшанованіші свята і традиції, розповіді про сімейну й трудову обрядовість у різних куточках України. Деякі з цих традицій живуть лише на сторінках книжок, інші міцно ввійшли в наше життя, але всі вони відображають морально-етичні настанови наших предків, є безцінним надбанням, справжньою мудрістю, яка передається з покоління в покоління.










  398(=161.2)
  Ф 22
  Фантастичні істоти української міфології : ідея, підбір текстів, дизайн та іл. Наталія Лещенко. – Київ : Видавництво Стефана Недериці "Сlassica", 2018. – 70, [5] с. : іл.

  Книга ознайомлює читачів з образами української міфології, уявленнями наших предків про уособлення сил Природи. Слов'яни були переконані в існуванні духів – невидимих істот, які населяли навколишній світ. Природним явищам і об'єктам вони надавали людських рис, почуттів, навіть подоби. Книга розповідає про неприродних істот, які, за уявленнями наших пращурів, жили поряд з ними.














  39(=161.2)
  С 14
  Садовнича В. Старовинна магія українців / [Вікторія Садовнича]. – Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2018. – 255, [1] с. : іл.

  Надприродне споконвіку було невід'ємною частиною життя наших предків. У змінах пір року, зливах та посухах, щасливих випадках і поразках вбачався вплив чарів, неземних сил… Народження, дорослішання, шлюб, праця – всі етапи життя пращурів супроводжувалися магічними обрядами, віруваннями, забобонами. Ця книга розповість, ким насправді були волхви, знахарі, мольфари та відьми, які предмети наділялися чарівними властивостями і як звичайні речі перетворювалися на магічні артефакти, в чому полягала магічна сила імені, які замовляння могли вилікувати будь-яку хворобу, чому присвячувалися ритуали та обряди, де наші предки шукали чарівні рослини тощо.












  Розділ 2. Культура
  
  908(477)
  У 45
  Україна – єдина країна : традиції, обряди, побут, пам'ятки України, люди, що змінили Україну. – Київ : Глорія, 2017. – 297 с.

  Книга розповідає про Україну з багатою і непростою історією, про традиційні українські свята та обряди. Читач дізнається про природні дива України, неповторні замки й палаци, які вражають своєю красою і незабутньою історією, про найвідоміші церкви та монастирі, які зачарують неповторністю, і забажає побачити їх на власні очі. Цікавою буде інформація про визначних особистостей, які відіграли в історії України видатну роль, а також про славетних письменників, поетів, художників, спортсменів та інших осіб, які прославили Україну.












  63.52 / 902.7
  Л 13
  Лаврик О. В. Україна. Все, що робить нас українцями / Оксана Лаврик. – Харків : Vivat, 2015. – 255, [1] с. : іл. – (Культурна спадщина України).

  Що робить нас українцями? Передусім – шанобливе ставлення до свого минулого. Бо хто володіє минулим, той матиме і майбутнє. Нас вирізняють національний характер, українська ментальність, звичаї, мова. Ця книга покликана нагадати читачеві, що крім територіальної приналежності є ще й культурологічна складова, характерна саме для нашого народу. Тож багато уваги тут приділено традиціям та обрядам українців. Особливого колориту надають виданню ілюстрації відомої художниці Надії Старовойтової.








  63.52 / 902.7
  Л 54
  Лещенко Н. Українська культура. Свята. Традиції. Обряди = Ukrainian Culture / Наталка Лещенко, Руслан Павлюк. – Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2015. – 191 с. : іл.

  Ця книга – незабутня мандрівка шляхами української народної культури. Захопливі статті, яскраві фото, стародавні документи й легенди – все це зачаровує та надихає на пізнання традицій і звичаїв наших предків.












  26.890(45УКР) / 91(С2)
  М 21
  Мальовнича Україна = Picturesque Ukraine : [альбом] / [Д. В. Малаков ; вступ. ст. В. М. Кузьменка ; фот.: А. Л. Прибєга та ін.]. – Київ : Мистецтво, 2011. – 332, [3] с. : іл.

  Альбом розповідає про багатовікову культуру та мальовничу природу України. Храми й монастирі, замки та фортеці, палаци і маєтки та сучасні споруди характеризують творчий злет народних майстрів і професійних митців, які від часів Київської Русі до сьогодення створили неоціненну спадщину нашого народу. Видання ознайомить із різноманітними чарівними куточками всіх регіонів країни, зачарує кожного читача неповторною красою природи нашої країни, її давніми архітектурними пам'ятками й новобудовами.








  92.2 / 03
  П 65
  Почесні імена України – еліта держави Т. 3 / [авт.-упоряд. Я. Білейчук ; редкол. : І. Ф. Драч та ін.]. – Київ : Логос Україна, 2015. – 347, [4] с. : іл.

  Це видання продовжує літопис славних сучасників, звитяжна праця і звершення яких визнані та відзначені державою. У книзі простежується шлях від історичних постатей до звитяг українського народу сьогодення. Видання багате ілюстративним матеріалом. Завдяки популярному викладу і насиченій інформації воно приверне увагу всіх, хто цікавиться культурою та традиціями нашого народу.










  Розділ 3. Мистецтво. Ремесла
  
  63.52 / 902.7
  К 71
  Косміна О. Ю. Традиційне вбрання українців. Т. 1. Лісостеп. Степ / О. Ю. Косміна. – Київ : Балтія-Друк, 2008. – 157, [2] с. : іл.

  Національний одяг зберігає в собі особливості різних культурних епох, тому він – одне з найважливіших історичних джерел вивчення культурних особливостей українського народу. В українському народному костюмі втілилися історична доля народу, його культура і традиції. Історико-етнографічне видання присвячене одягу українського Лісостепу і Степу. Ілюстративна добірка містить традиційні комплекси, деталі й аксесуари автентичного костюма з приватних та музейних колекцій.










  39(477)
  Н 20
  Найден О. С. Українська народна лялька / О. С. Найден. – [2-ге вид.]. – Київ : Стилос, 2020. – 239 с. : іл.

  Українська народна лялька становить частину іграшкової культури, а разом з тим – і частину східнослов'янської та європейської лялькової культури. Українська народна іграшкова культура – не просто частина селянського культурного простору з його обрядовими традиціями, метафізичними чинниками та історичною пам'яттю. Вона – своєрідна його модель. Найперше, найголовніше завдання цієї книги – показати красу (зовнішню – декоративно-пластичну і внутрішню – духовну) народної автентичної ляльки. Книга буде корисною для істориків, етнологів, мистецтвознавців та широкого кола читачів.








  728(477)
  П 75
  Прибєга Л. Замки та фортеці України / Леонід Прибєга ; фот. А. Прибєги, В. Балюха. – Київ : Мистецтво, 2019. – 191, [1] с.

  У книзі висвітлено основні етапи розвитку фортифікаційного будівництва на українських теренах. Розповідаючи про залишки давнього оборонного зодчества – замки, фортеці, палаци та укріплені монастирі, автор закликає сучасників шанувати традиції наших предків, зберігати й охороняти пам'ятки фортифікаційного будівництва – свідків славного минулого українського народу.






  791(477)
  У 45
  Українська кінооператорська школа : вибране : зб. наук. ст. / упоряд. Л. Брюховецька. – Київ : Кіно-Театр : Освіта України, 2020. – 238 с. – (Кінематографічні студії ; вип. 10).

  Збірник наукових статей містить дослідження в галузі кінооператорського мистецтва, архівні матеріали та спогади. Публікації ознайомлюють як з основоположниками, так і з представниками різних поколінь вітчизняної школи кінооператорів, з їхньою творчою спадщиною та з тенденціями розвитку. Автори аналізують творчість кінооператорів 1920-х років – Данила Демуцького і Олексія Калюжного та 1960-х років – Юрія Іллєнка, Вілена Калюти, Валерія Кваса, розкриваючи їхню професійну майстерність та образне багатство фільмів. Окремий розділ присвячений творчості Олександра Довженка – найпомітнішого українського кінематографіста ХХ століття.








  792(477)
  В 31
  Вергеліс О. А. Театр, де розбиваються серця : ретро-сюжети / Олег Вергеліс. – Київ : Радуга, 2017. – 332, [2] с. – (Глядацький зал).

  Книга театрального критика Олега Вергеліса містить дванадцять драматичних сюжетів про українських акторів. Це авторський погляд на творчі долі видатних акторів ХХ століття: Марії Заньковецької, Амвросія Бучми, Наталі Ужвій, Нонни Копержинської, Миколи Яковченка, Аркадія Гашинського, Степана Олексенка, Богдана Ступки. Доля кожного – окремий театральний роман про українське акторське століття. Видання присвячене сторіччю Київського національного академічного драматичного театру ім. Івана Франка.






  Розділ 4. Українська пісня
 
  Н 2.4
  Л 86
  Луценко Д. Дарую людям пісню / Д. Луценко. – Київ : Музична Україна, 2011. – 240 с.

  Низка пісень, створених Дмитром Луценком у співпраці з уславленими українськими композиторами ("Україно, любов моя!", "Рідна земле моя", "Києве мій", "Осіннє золото", "Мамина вишня", "Хата моя, біла хата" та ін.), стала одним із художніх символів України у світі.
  До збірки увійшли пісні на музику І. Шамо, О. Білаша, П. Майбороди, І. Поклада, А. Пашкевича, А. Кос-Анатольського, М. Дремлюги, В. Верменича, Г. Жуковського, А. Свєчнікова, І. Віленського, К. Мяскова, Г. Гембери, В. Гомоляки, І. Марченка, О. Левицького та ін.








  85.943
  М 14
  Майборода П. І. Я прийду до тебе з піснею... : вибрані вокальні твори / П. І. Майборода/ упоряд. В. Кузик. – Київ : Музична Україна, 2008. – 320 с.

  Доробок українського композитора, народного артиста України Платона Майбороди становить понад 200 пісень, і всі вони відіграли важливу роль у розвитку української пісенності XX століття. Найкращі з них стали її класичним надбанням, а деякі навіть увійшли до пісенної скарбниці світового мистецтва. До збірника увійшли вокальні та хорові твори композитора про Україну, про матір, про друзів, пісні на поезію Тараса Шевченка.








  Н 2.33
  Г 62
  Голуб надії : вокальні твори : для різного складу виконавців із супроводом ф-но, баяна / упоряд. Є. Д. Колесник. – Вінниця : Нова Книга, 2014. – 84 с.

  До збірника включені патріотичні пісні різного ступеня складності українських композиторів М. Вербицького, В. Поповича, Е. Бриліна, В. Філіпенка, О. Білаша, А. Кос-Анатольського та інших. Для вчителів загальноосвітніх і музичних шкіл, позашкільних навчальних закладів, керівників пісенних колективів.










  Н 2.4
  С 72
  Співаник Українського Лицаря : зб. укр. пісень з акордами для гітари / Курінь УСП ч. 15 "Орден Залізної Остроги" ім. Святослава Завойовника Пласту, Національна Скаутська Організація України. – Київ : Українська Видавнича Спілка, 2006. – 108, [4] с.

  "Співаник Українського Лицаря" – це зібрання текстів українських пісень з акордами для гітари та історією створення й поширення кожного твору. До збірника увійшли філософські, патріотичні та ліричні пісні різних часів, серед них і сучасні, які відповідають ідеї Українського Лицарства.












  Н 2.5
  М 57
  Ми діти твої, Україно : зб. пісень для дітей дошк. і мол. шк. віку. – Тернопіль : Навчальна книга – Богдан, 2011. – 124 с.

  Посiбник створено з метою збагачення пiсенного репертуару дiтей дошкiльного i молодшого шкiльного вiку. До нього увiйшли зразки фольклору, твори класикiв XIX–XX ст., а також твори сучасних авторiв. Для музичних працівників дошкiльних закладiв та вчителiв початкової школи.










  Підготувала Валентина Золотар,
  бібліотекар відділу мистецтв
Повернутись
Поділитись: