Вишиванка – душа народу

Вишиванка – душа народу

17.05.2023
317
  День вишиванки – поки що не офіційне та відносно нове народне свято, мета якого – сприяння єдності й культурному відродженню всього багатонаціонального українського народу, представники якого мешкають у різних куточках світу. Воно відзначається у третій четвер травня. Цьогоріч День вишиванки припадає на 18 травня.
  Вишиванка – національна святиня, бо символізує собою та несе в собі духовне багатство, високу мудрість і традиційний зв'язок багатьох поколінь. Також це оберіг людини від лихого ока та злих духів. Отже, національне вбрання, національний костюм – це, безумовно, щось набагато більше, ніж просто одяг.
  Науковці вважають, що в національному вбранні народ кодує свої "щастя і долю, життя і волю". Ця думка зафіксована в обрядових піснях.
  В орнаменті вишитої сорочки відображаються місцеві особливості та символіка. Це не лише вбрання, яке люди вдягають на свята, – це приналежність до нації, ознака українськості, що відрізняє нас від багатьох націй у нашому глобальному світі.
  Яскраві кольори, фантастичні візерунки, багатство фантазій майстрів – усе це вишиванка.
  З нагоди Всесвітнього дня вишиванки у відділі абонемента Чернігівської обласної універсальної наукової бібліотеки підготовлено книжково-ілюстративну виставку "Вишиванка – душа народу". Виставка ознайомлює з історією української вишивки, представляє результати досліджень мистецтва вишивки й лексикону українського орнаменту, схеми українського орнаменту тощо.



  746
  Б 35
  Бебешко Л. Українська вишиванка : мальовничі узори, мотиви, схеми крою / Лідія Бебешко. – Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2017. – 127 с. : іл. кольор.

  Українська вишивка – перлина народної культури, візитівка українців та справжній культурний код, що зберігає в собі традиції наших предків. Чудові орнаменти, прості крої сорочок, гармонійне поєднання кольорів… Вишиванки – це окраса українського традиційного одягу. Видання містить схеми моделей жіночих та чоловічих вишиванок. Композиції створені на основі старовинних колекційних взірців, але з урахуванням сучасних тенденцій вишивання. Схеми розроблені авторкою за кращими колекційними взірцями з музейних та приватних колекцій. У книжці є все, що необхідно для того, аби створити й вишити одяг своїми руками.



  821(477)
  Б 40
  Безус Є. Ф. Поетичні вишиванки 2 : вірші, пісні й безусасмішки / Євген Безус. – Київ : Гамазин, 2018. – 141 с.

  Друга збірка "поетичних вишиванок" Євгена Безуса – це книжка досвіду, емоційного виплеску душі. Це видання, що заворожує словом, вихопленим миттю з калейдоскопу буття.
  Філософські мотиви змінюються на публіцистичні, ліричні рядки, переходять у пісенні тексти. Вірші приваблюють відкритістю, щирістю, спонукають замислитися над чималим колом проблем, які постають у житті сучасників.



  85.12/74
  В 55
  Вишивка козацької старшини 17–18 століть [Изоматериал] : кат. колекції Черніг. обл. іст. музею ім. В. В. Тарновського / [авт. вступ. ст., уклад. В. Зайченко, фотогр. Є. Шпилевського]. – Київ : Родовід, 2001. – 199 с.

  Книжка представляє дослідження різноманітних технічних прийомів вишивки, поширених у майстернях козацької старшини, їх походження та розвиток орнаментики. Кожний розділ супроводжується деталізованими ілюстраціями. Використані для дослідження зразки належать фондовій колекції Чернігівського історичного музею ім. В. В. Тарновського.



  391(477.51)
  Д 44
  Диво родинної вишиванки [Изоматериал] / Від. освіти, молоді, спорту, культури і туризму Михайло-Коцюбинської селищради ; [уклад. О. М. Доброговська]. – [Михайло-Коцюбинськ] : [б. в.], 2020. – 22 арк.

  У запропонованому збірнику зібрані старовинні сорочки1920–1950 років від господинь Михайло-Коцюбинської громади. Для створення збірника "Туристичної стежини громади" працівники закладів культури збирали матеріали по всіх селах. До збірки увійшли повсякденні, святкові, весільні вишивані сорочки.



  85.12/74
  З 17
  Зайченко В. В. Вишивка Чернігівщини : [монографія] / Віра Зайченко. – Київ : Родовід, 2010. – 205 с.

  Це перша узагальнена праця, присвячена вишивці цього регіону. Вона створена на основі опрацювання колекції Чернігівського історичного музею ім. В. В. Тарновського, багаторічних польових досліджень авторки і розповідає про сфери використання вишитих виробів, матеріали, технічні прийоми, орнаменти й композиції, притаманні цій галузі культури Чернігово-Сіверщини протягом XVII–XХ століть, простежує її корені, які сягають часів Київської Русі та більш ранніх епох. Монографія ілюстрована творами з музейного зібрання і з архіву авторки.



  85.12/74
  К 21
  Кара-Васильєва Т. В. Українська вишивка / Т. Кара-Васильєва, А. Чорноморець. – Київ : Либідь, 2002. – 158,[2] с.

  Книга ознайомлює читача з історією української вишивки від Х до ХХ століття. У ній розглядаються особливості самобутньої народної вишивки, її локальні характеристики стосовно історико-етнографічних регіонів, описуються основні техніки шитва, розкриваються символіка рушників, їх значення у святах і обрядах. Висвітлюються особливості монастирського шитва XV–XVІІІ століть, панського середовища ХІХ століття, звернення митців авангарду до традицій народної вишивки ХХ ст.



  Майстерня вишивки / ФО-П Літнянська Л.-О. С. – 2019. – № 1/2. – ISSN 2224-0896.

  Пропонуємо креативні моделі вишитого одягу, майстер-класи з художніх швів та мережок. Любите вишивати – зверніть увагу на ці журнали.



  Майстерня вишивки / ФО-П Літнянська Л.-О. С. – 2017. – № 1/2. – ISSN 2224-0896.

  Вишиванки… У них – тепло душі українського народу. Надихають розмаїття орнаментів вишивки, яскраві образи, традиційні та авторські роботи.



  63.52/902.7
  К 71
  Косміна О. Ю. Традиційне вбрання українців = Traditional Ukrainian Clothing. Т. 2. Полісся. Карпати / Оксана Косміна. – Київ : Балтія-Друк, [2009]. – 157, [2] с.

  Книга продовжує ознайомлювати читача з українським народним одягом і присвячена регіонам Полісся й Карпат.
  Строкате вбрання бойків, лемків, гуцулів, буковинців, закарпатців і поліщуків іще до початку ХХ століття зберігало архаїчні риси. Завдяки унікальним зйомкам автентичного вбрання, зробленим у 22 музеях України та приватних колекціях, читач уперше матиме змогу детально ознайомитися з елементами народних строїв, головними уборами, взуттям, прикрасами, аксесуарами, оцінити колористику вбрання й багатство декору. Книга містить інформацію історико-етнографічного та краєзнавчого характеру; зокрема особливу увагу зосереджено на художніх особливостях і символічному наповненні елементів народного строю. Текст видання супроводжує Словник термінів, що пояснюють реалії народного побуту початку ХХ ст., широко вживані свого часу, проте сьогодні, на жаль, відомі лише вузькому колу фахівців.



  746
  С 59
  Сокальська вишивка [Изоматериал] : з фондів музею народної архітектури та побуту у Львові : [альбом / авт.-упоряд., підгот. матеріалів Наталія Гаврилів]. – Львів : Апріорі, 2018. – 27 с.

  В альбомі представлено фотографії, схеми орнаментів і кроїв давніх сокальських сорочок із фондової збірки Музею народної архітектури та побуту у Львові. Видання розраховане на викладачів і студентів художніх навчальних закладів, дослідників української вишивки, майстринь та широке коло шанувальників народного мистецтва.



  746
  С 24
  Свйонтек І. Покутські вишивки Прикарпаття. Мистецтво геометричного орнаменту і колориту : [вишивки кін. XIX – першої половини XX ст.] : навч. посіб. : альбом 2 / Ірина Свйонтек. – Львів : Апріорі, 2018. – 89, [3] с.

  Альбом "Покутські вишивки Прикарпаття. Мистецтво геометричного орнаменту і колориту" – перший альбом із серії "Вишивки галицького Прикарпаття", який присвячений покутській вишивці кінця XIX – першої половини XX ст. У ньому розглядають вишивки чоловічих і жіночих сорочок, "заборів" переміток Покуття в техніці хрестика, "мережок", і "морщінок", типові узори (орнаментальні мотиви й композиції), їх місцеві назви, виділені основні типи вишивок і їх ареали. Альбом складається з трьох частин: загальної, спеціальної та додатків. У загальній частині подано географічну довідку про Покуття і загальний опис вишивок Покуття.



  37.248/6П9.39
  У 45
  Українська вишивка. Золота колекція : мистецтво вишивки, таємниця кольору, мова орнаменту. Вип. 7. Синій / [текст, під ред. В. Чорній]. – Харків : Бялас Т. В., [2015]. – 93, [2] с.

  Сьома книга із серії "Золота колекція української вишивки" "Синій" – нове рукодільне видання, в якому зібрані українські узори для вишивання. Крім художнього твору та запропонованих схем книга містить навчальну частину з поясненнями стосовно виконання окремих технік вишивки, корисні поради вишивальницям-початківцям.
  Книга розрахована на широке коло читачів.



  37.248/6П9.39
  У 45
  Українська вишивка. Золота колекція : мистецтво вишивки, таємниця кольору, мова орнаменту. Вип. 8. Жовтий / [текст, під ред. В. Чорній]. – Харків : Діана плюс книги : Бялас Т. В., [2015]. – 95 с.

  Жовтий колір – позитивний та енергійний, він допомагає людині розкритися і легко піднімає настрій, тож вишивання нитками цього відтінку обов'язково подарує вам надзвичайне задоволення! Готуйте яскраво-сонячні відтінки ниточок і поринайте у свою улюблену справу – вишивання!
  Восьма книга із серії "Золота колекція. Жовтий" містить багато яскравих фотографій у супроводі ліричних сюжетних замальовок, цікаву пізнавальну та навчальну інформацію, а також детальні схеми й ескізи. Призначена для широкого кола читачів.



  746
  Ч-90
  Чумарна М. І. Тайнопис вишивки / Марія Чумарна ; [фот.: М. Чумарна, В. Чипурко]. – [3-тє вид., допов.]. – Львів : Апріорі, 2018. – 96, [1] с.

  Марія Чумарна – поетеса, прозаїк, педагог, авторка досліджень про символіку українських народних казок, календарно-обрядових пісень, дум, про потаємні коди української вишивки. "Тайнопис вишивки" – нова книжка, в якій авторка розмірковує про взаємодію людини з Долею через свідоме входження у потік божественних енергій, що творять опікунче коло над земним життям людини. Для найширшого кола читачів.

Підготувала Наталія Лаврентьєва, 
бібліотекар відділу абонемента
Повернутись
Поділитись: