#бути_своїми означає вивчати й підтримувати традиції свого народу

#бути_своїми означає вивчати й підтримувати традиції свого народу

07.12.2023
188
  Хай різдвяна добра казка подарує тепло і ласку,
  хай різдвяні світлі зорі знищать смуток весь і горе;
  щастя, радість і добро хай несе вам всім Різдво!

  До Національного тижня читання – 2023 працівники відділу мистецтв Чернігівської ОУНБ імені Софії та Олександра Русових підготували віртуальну книжково-ілюстративну виставку "Зимові свята в Україні: традиції і сучасність", де представлені цікаві книги, статті з мистецьких часописів та нотні збірники. Видання ознайомлюють із історією і традиціями зимових свят, різдвяно-новорічною обрядовістю різних регіонів України та Чернігівщини.
  Зимові свята найбільш популярні у народі. Вони супроводжуються пустощами, розвагами, жартами, піснями. У ці дні загадують бажання, замовляють подарунки, ворожать на майбутнє, водять Маланку, ставлять вертеп, співають колядки і щедрівки та займаються ще безліччю дитячих і дорослих забав.
  Найвідоміші та найулюбленіші свята – Святого Миколая, Різдво, Новий рік, Водохреща. Всі вони дуже багаті на традиції. У цей час діти і дорослі обмінюються подарунками, колядують, щедрують, ходять до храму, святять воду й багато чого іншого. Кожен із цих днів має свою символіку та атрибутику.
  Чарівні українські зимові свята приносять у кожну оселю гарний настрій, щирі усмішки й добрі побажання.
  Тема цьогорічного тижня читання – #бути_своїми. Але що воно таке і з чим його їдять? Один із напрямів – це знати СВОЇХ. Вивчати, пишатися, популяризувати. Адже українці – щира, талановита, весела та креативна нація, яка однозначно варта уваги. А також #бути_своїми – це знати, вивчати, підтримувати й осучаснювати традиції свого народу. Тож веселих свят і приємного читання!
 
  Переглянути відео "Різдво та Новий рік в мистецтві" можна за посиланням
  Вітальна листівка до Нового року
 
 

  63.52 / 902.7
  Л 13
  Лаврик О. В. Україна. Все, що робить нас українцями / Оксана Лаврик. – Харків : Vivat, 2015. – 255, [1] с. : іл.

  Основна мета цього видання – нагадати, що націю насамперед об'єднують ментальність, звичаї, культура. Авторка відшукала безліч цікавинок про традиції та обряди українців, вдало дібрала давні думи, легенди, прислів'я, приказки, загадки тощо.
  У книзі широко представлений також цикл зимових свят. Гармонійною окрасою сторінок стали ілюстрації Надії Старовойтової.



  75(477)
  К 68
  Корпанюк П. Українська святочна картка [Образотворчий матеріал] = Ukrainian greeting postcards : альбом / Петро Корпанюк, Сергій Полегенький ; [англ. пер. А. Єдамова, О. Костів]. – Київ : Мистецький центр "Барви", 2009. – 213, [2] с. : іл.

  В альбомі відомого колекціонера зібрані святкові вітальні картки, датовані початком ХХ століття й пізніше. Поштар приносив їх напередодні свят, і ці картки ставали частиною свята: ними прикрашали ялинку, вішали на стіни або зберігали в сімейному альбомі. У такий спосіб святочні картки ставали знаком щирих і теплих родинних зв'язків. Майстерно та художньо оформлені, нині вони уособлюють світ далекого дитинства, де живе щира віра у новорічне диво.


  63.52 / 902.7
  І-26
  Ігнатенко І. В. Етнологія для народу : свята, традиції, звичаї, обряди, прикмети, вірування українців / Ірина Ігнатенко. – Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2016. – 319, [1] с. : іл.

  Дивні, символічні, глибинні, мудрі, життєдайні – усе це можна сказати про українські звичаї, обряди, вірування. Вони є тією криницею мудрості, яку прийнято називати духовною скарбницею народу.
  Розгорнувши цю книжку, ви поринете у дивовижний світ української минувшини та найшанованіших свят і традицій України.



  39(477)
  С 32
  Середюк О. М. Український рік. Історія, традиції, звичаї, обряди : сценарії проведення свят / Олександр Середюк. – Київ : Стебеляк, 2018. – 381, [2] с. : іл.

  Як відомо, скарби народної мудрості такої древньої нації з глибоким корінням, як наша, не можуть бути втраченими для людства остаточно. У цій книзі автор намагається прояснити витоки нашої духовності, допомогти уявити, як жили українці в далекому минулому, у що вірили, які свята відзначали, кому поклонялися... Адже, розгорнувши припорошені віками сторінки нашої стародавньої історії, відчуємо духовний світ наших пращурів.
  Книгу вдало доповнюють сценарії проведення головних свят зимового, весняного та літнього циклів.



  39
  К 93
  Курочкін О. В. Святково-обрядова культура : вибр. праці / Олександр Курочкін ; Київ. нац. ун-т культури і мистецтв. – Київ : Ліра-К, 2018. – 297 с.

  У збірник увійшли наукові розвідки та статті, присвячені святково-обрядовим традиціям, їх розвитку і трансформації у просторі та часі.
  Видання адресоване культурологам, етнологам, фольклористам, історикам і всім, хто цікавиться спадщиною народної духовної культури та її перспективами у модерному, глобалізованому суспільстві.



  39(=161.2)
  С 14
  Садовнича В. Старовинна магія українців / [Вікторія Садовнича]. – Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2018. – 255, [1] с. : іл.

  Споконвіку людина намагалася пояснити все, що відбувається, через магію. Календарні свята та обряди поєднують у собі раціональний досвід і релігійно-магічні вірування. Неодмінним компонентом календарних свят українців були обрядовий стіл, господарська та сімейна магія, вшанування предків, передбачення майбутнього, ритуальні поздоровлення, рядження й маскування, розваги тощо. Свята супроводжувалися виконанням календарно-обрядових пісень, приурочених до кожної пори року. Про магічні ритуали зимових свят ідеться в окремому розділі книги.


  84(4УКР)
  У 45
  Український вертеп: вертеп у драматургії, прозі та поезії XIX–XX ст. : [збірник] / [упоряд. М. М. Сулима]. – Київ : Дніпро, 2010. – 606 с.

  Вертеп після його "відкриття" в 1840-х рр. залишається чи не найуніверсальнішою мистецькою формою. Двоповерховість, поєднання сакрального, трагічного й комічного перетворили дерев'яну скриньку з ляльками на одну з моделей світу. Від часу виникнення вертепу, а особливо після публікації тестів та наукових описів цього пересувного театру, в ньому віддзеркалилися майже всі суспільні зміни, які сталися в Україні.
  До збірника увійшли зразки вертепу у драматургії, поезії та прозі.



  398(477)
  К 62
  Коляди і щедрівки на Різдво Христове і Богоявленнє з додатком пісень страстних, воскресних і инших пісень церковних. – Репр. вид. – Київ : ЦУЛ, 2020. – 96 с.

  Різдво Христове – одне з найбільших урочистостей, яке відзначається усіма християнськими конфесіями (католиками, православними і протестантами). А одними з головних атрибутів українського Різдва є, звичайно, колядки та обрядові пісні.


  821(477)
  К 53
  Книжка на сцені : [зб. П'єс за мотивами книжок укр. авторів]. – Львів : Видавництво Старого Лева, 2021. – 301, [2] c.

  Це збірник, до якого увійшло вісім п'єс-переможниць І Конкурсу україномовних п'єс для дітей та підлітків "Книжка на сцені". За адаптованими до сцени творами можна поставити вистави і для маленьких глядачів, і для підлітків. До Новорічних і Різдвяних свят цікавими будуть п'єси Світлани Лінинської, Ірини Шамахіної (Коник) та інших авторів.


  39(477.51)
  Н 30
  Народна культура Чернігівського району (традиція та сучасний стан побутування) : зб. ст. / [Г. П. Андрєєва, Н. В. Боренько, О. О. Боряк та ін. ; редкол.: О. Ю. Бріцина, О. О. Васянович, К. А. Литвин та ін.] ; Департамент інформ. діяльн. та комунікацій з громадськістю Черніг. облдержадмін. та ін. – Житомир : Євенок О. О., 2019. – 255 с.

  У збірнику містяться науково-популярні статті, присвячені різним ділянкам традиційної культури і побуту жителів Східного Полісся, підготовлені за польовими матеріалами історико-етнографічної експедиції до Чернігівського району влітку 2018 року. В окремому розділі висвітлені традиційні звичаї та обряди зимового календарного циклу.


  398(477.51)
  П 56
  Пономаревський С. Б. Народна пісня Чернігівського Полісся: жанрово-тематичний і поетичний дискурс: монографія / Станіслав Пономаревський ; Упр. освіти і науки Черніг. облдержадмін., Черніг. обл. ін-т післядиплом. пед. освіти ім. К. Д. Ушинського. – Чернігів : [б. в.], 2019. – 251 с.

  У монографії на основі фольклорних записів обґрунтовуються тематична і поетична специфіка жанрів народної пісенності на Чернігівському Поліссі. Подається авторський аналіз жанрових різновидностей сімейно-побутової поезії, народної позаобрядової лірики. Окремо приділяється увага обрядовому фольклору зимового календарного циклу.


  82.3(4УКР)
  Н 30
  Народні пісні Чернігівщини : (з колекцій збирачів фольклору) / НАН України, Ін-т мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського ; упоряд. Л. О. Єфремова. – Київ : Логос, 2015. – 750, [1] с. : іл.

  Пропоноване читачам зібрання пісенного фольклору з території сучасної Чернігівської області містить унікальні записи народних пісень XIX–XXI ст. Окремим розділом виділений зимовий цикл календарно-обрядових пісень, який здавна був широко представлений на Чернігівщині. До нього входили світські та євангельські колядки, щедрівки, які виконували як у побуті так і в церковних храмах чи при вертепі.


  85.941.1 / Н2.1
  У 45
  Українські колядки та щедрівки : для міш., чол. та жін. хору / упоряд. Кір'янчук І. О. – Тернопіль : Навчальна книга – Богдан, 2010. – 496 с.

  Колядки та щедрівки як невід'ємна частина обрядів зимового циклу виконують у найбільші православні свята – від Різдва до Водохреща. У цьому ґрунтовному виданні – понад 300 українських народних колядок та щедрівок в оригінальних обробках українських композиторів і священнослужителів, які зібрав та впорядкував регент архієрейського хору Свято-Преображенського собору м. Кременець Тернопільської області Кір'янчук Ігор Олександрович.


  783.65/Н0.02
  Н 72
  Нова радість стала : улюблені колядки та щедрівки з нотами, живим звучанням та розкішними ілюстраціями / упоряд. І. Малкович. – Київ : А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2020. – 30 с.

  У нотному альбомі представлені колядки та щедрівки, які можна також прослухати в музичному додатку. Тут і відомі виконавці, і нові музичні формації, уривки з різдвяних симфоній Мирослава Скорика та інших композиторів.
  Яскраві ілюстрації Андрія Потурайка, Ростислава Попського та Владислава Єрка додають особливої атмосфери й колориту цьому виданню.



  85.941.1/Н2.1
  К 62
  Колядуймо разом! : колядки для мішаного хору / упоряд. В. Семчишин . – Тернопіль : Навчальна книга – Богдан, 2011. – 44 с.

  Коляда – це величальна пісня, що співається в час Різдвяних свят. Оптимістичний заряд, бадьорий, світлий настрій, святково-романтична піднесеність колядок забезпечила їм стійку популярність і народну любов. У часи відродження духовності колядки та щедрівки стали масово виконуватись у період зимових свят. Мелодика і своєрідна краса цих дивовижних перлин пісенного фольклору викликають бажання слухати й виконувати їх.


  78.087.681(477)/Н2.5
  У 45
  Українські народні колядки та щедрівки : для дитячого хору a cappella в оброб. Олександра Яковчука / оброб. О. Яковчук. – Київ : Поліграфічний центр "Фоліант", 2015. – 192 с.

  На сучасному етапі розвитку музичного мистецтва продовжує залишатись актуальною проблема збереження фольклорних джерел. Нотне видання репрезентує обробки українських народних пісень календарно-обрядового циклу зимової тематики – колядок і щедрівок – для дитячого хору a cappella.


  85.984/Н2.5
  Ю 83
  Юрченко І. Зимові картинки : зб. новорічних пісень в супроводі ф-но / Ірина Юрченко. – Київ : LAT & K, 2009. – 72 с.

  Світ дитини – світ чарівної казки. Найдивовижніша – безумовно, новорічна. Пісні, що увійшли до збірки, створювалися для дітей, з якими щороку готувалися новорічні вистави. Лаконізм і легкість сприйняття, витончена мелодійність, багатство гармонії та дитяча безпосередність віршованого слова – саме таке поєднання притаманне творам, які представленні у збірці.


  85.984/Н2.5
  Д 81
  Дудар П. П. Перлини дитячого різдвяного фольклору : зб. піснеспівів для концерт. та побут. викон. / П. П. Дудар, Н. В. Богачьова. – Тернопіль : Навчальна книга – Богдан, 2011. – 31 с.

  До нотної збірки увійшли найулюбленіші серед дітей твори. Головною її метою і завданням є відродження та поширення кращих фольклорно-церковних традицій зустрічі і святкування Різдва.
Підготували Валентина Золотар
  Катерина Мехеда
Повернутись
Поділитись: