Сергій Параджанов – культовий режисер "українського поетичного кіно"

Сергій Параджанов – культовий режисер "українського поетичного кіно"

09.01.2024
179
   У храмі кіно є зображення, світло і реальність.
  Сергій Параджанов був майстром
  і господарем цього храму.

  Жан-Люк Годар
 


  Творчий, зухвалий, ексцентричний. Прямолінійний, талановитий, щирий. На початку січня 100 років від дня народження виповнилося генію світового кіно Сергію Параджанову (вірм. Саркіс Говсепі Параджанян, 09.01.1924 – 20.07.1990) – видатному українському та вірменському кінорежисеру, сценаристу, художнику.
  Народний артист Української РСР і Вірменської РСР (1990 р., посмертно).
  Ім'я Сергія Параджанова ще за життя стало легендарним не лише серед кінематографістів, а й серед широкого кола шанувальників кіномистецтва.
  Професію кінорежисера митець здобув у 1951 році після закінчення Всесоюзного державного інституту кінематографії (майстерня Ігоря Савченка). З 1949 до 1966 року працював режисером на Київській кіностудії імені О. П. Довженка. У 1967–1974 та 1977–1990 роках – режисер кіностудій "Грузія-фільм" і "Вірменфільм".
  В українському образотворчому мистецтві Сергій Параджанов започаткував жанр колажу, який він створював на засадах концептуалізму, однак ці твори на виставках з'явилися лише по смерті художника.
  У 1964 році кінорежисер презентував свій перший шедевр – кінокартину "Тіні забутих предків", яку він зняв за мотивами твору Михайла Коцюбинського. Фільм став справжнім вибухом у світовому кіномистецтві та однією з найяскравіших подій українського кінематографа 60-х років. Він приніс Параджанову міжнародне визнання, зокрема 39 міжнародних нагород, 28 призів на різноманітних кінофестивалях (із них 24 – гран-прі).
  Інший легендарний фільм Параджанова – "Колір граната" – також із захопленням сприйняли у світі. Сьогодні його беззастережно визнають шедевром і досі демонструють у різних країнах. За версією Британського інституту кіно, ця стрічка входить до режисерської сотні найкращих фільмів усіх часів. За мотивами "Кольору граната" знімали музичні кліпи Мадонна й Леді Гага…
  За ініціативою України, Вірменії та Грузії 2024 рік був проголошений ЮНЕСКО роком Сергія Параджанова.
  На книжково-ілюстративній виставці, підготовленій працівниками відділу мистецтв Чернігівської ОУНБ імені Софії та Олександра Русових до ювілею кінорежисера, представлені видання про Сергія Параджанова, спогади сучасників, які близько знали митця, статті з мистецьких часописів, що висвітлюють життєвий і творчий шлях яскравого представника світового кінематографа й одного з основоположників нової хвилі "українського поетичного кіно".


  85.374.3 / 778С
  П 18
  Сергій Параджанов. Злет, трагедія, вічність : твори, листи, док. архівів, спогади, ст., фот. / [упоряд.: Р. М. Корогодський, С. І. Щербатюк]. – Київ : Спалах, 1994. – 277, [1] с., [40] арк. фот., мал. : іл.

  Це перша спроба розповісти про радісні, гіркі, а часом трагічні сторінки життя геніального режисера, чия творчість упродовж двох десятиліть була пов'язана з Україною. На сторінках видання вперше друкуються унікальні архівні матеріали, які розповідають про драматичний перебіг долі митця. Широко представлені рідкісні фотоматеріали, репродукції картин, малюнків, колажів Параджанова.


  85.374.3(4УКР) / 778С
  П 18
  Загребельний М. П. Сергій Параджанов / М. Загребельний. – Харків : Фоліо, 2015. – 126 с. – (Знамениті українці).

  Книга є розповіддю автора про кінорежисера Сергія Параджанова – непересічної особистості на терені мистецтва ХХ століття. У середині 1960-х він увірвався у світовий кінематограф фільмом "Тіні забутих предків", і з того часу про нього не припиняють говорити.


  791.6(477)
  П 18
  Дзюба І. М. Сергій Параджанов. Більший за легенду / Іван Дзюба, Марта Дзюба ; Нац. ун-т "Києво-Могил. акад.", Центр дослідж. історії та культури східноєвроп. єврейства, Центр європ. гуманіт. дослідж. – Київ : Дух і Літера, 2021. – 222 с. : 4 арк. фот. – (Постаті культури).

  Для людей, залюблених у культуру та її геніїв, буде цікавою книга Івана і Марти Дзюб, яка складається з текстів (мемуарні нариси, статті та інтерв'ю), що є своєрідними коментарями до життя і творчості одного з найвидатніших та найоригінальніших митців України і світу Сергія Параджанова.


  85.374.3(4УКР) / 778С
  П 18
  Екранний світ Сергія Параджанова : зб. ст. / авт. ідеї та упоряд. Юрій Морозов. – Київ : Дух і Літера, 2014. – 332, [16] с. : іл.

  До збірки статей увійшли рецензії на фільми С. Параджанова, опубліковані в кінознавчих виданнях у період із 1965 до 1989 року, а також фотоматеріали, головна тема яких – Сергій Параджанов у роботі над своїми фільмами.


  85.374.3 / 778 С
  П 18
  Параджанов С. Тіні забутих предків: розкадровки / С. Параджанов. Невідомий маестро / В. І. Луговський. – Київ : КМ Академія, 1998. – 171, [4] с. : іл.

  Автор пропонованої книги працював з Маестро у фільмі "Тіні забутих предків", близько знав його протягом десяти років, тому наважився опублікувати деякі маловідомі матеріали, що стосуються особистого життя Параджанова. Та, мабуть, найцікавіше тут – розкадровки, зроблені рукою С. Параджанова до фільму "Тіні забутих предків", які довгий час були невідомі.


  85.373(4УКР) / 778С
  Р 41
  Репресовані кінематографісти : актуальна пам'ять : ст. й док. / [упоряд. і ред. Лариса Брюховецька]. – Київ : Арт Книга, 2017. – 174, [1] с. : іл.

  У збірнику подаються малодосліджені факти, пов'язані з кінематографістами доби Розстріляного відродження, а добуті з архівів листи і слідчі справи документально засвідчують їхню трагедію. Видання адресоване студентам, а також тим, хто цікавиться історією України та мистецтвом кіно.


  791(477)
  Ф 57
  Фільм "Тіні забутих предків": погляд через півстоліття : зб. наук. ст. / Центр кінематограф. студій НаУКМА. – Київ : Редакція журналу "Кіно-Театр" : Києво-Могилянська академія, 2018. – 251 с.

  Видання присвячене унікальному фільму Сергія Параджанова "Тіні забутих предків". У книзі йдеться про людей, причетних до створення кінокартини, подаються архівні матеріали, де зафіксовані враження колег від першої демонстрації фільму в 1964 році. Книга містить також фрагменти із зарубіжних (США, Великобританія, Польща) досліджень, присвячених кінофільму.


  85.373 / 778С
  У 45
  Українське кіно від 1960-х до сьогодні. Проблема виживання : зб. наук. ст. / [С. Тримбач та ін. ; упоряд. Л. Брюховецька]. – Київ : Задруга, 2010. – 249, [1] с.

  У збірнику автори аналізують багатогранне явище українського поетичного кіно, такі його особливості, як міфологічність, можливості оперування часом, трансцендентність. Досліджують творчість видатних кінематографістів, зокрема Юрія Іллєнка, Сергія Буковського, Степана Коваля, Сергія Параджанова та ін.


  791(477)
  У 45
  Українська кінооператорська школа : вибране : [зб. наук. ст. / упоряд. Л. Брюховецька]. – Київ : Кіно-Театр : Освіта України, 2020. – 238 с.

  У книжці аналізується творчість кінооператорів 1920-х років Данила Демуцького та Олексія Калюжного й 1960-х років – Юрія Іллєнка, Вілена Калюти, Валерія Кваса. Об'єктом досліджень стали чинники формування операторського мистецтва в Україні. Окремий розділ присвячений творчому тандему Юрія Іллєнка і Сергія Параджанова у роботі над фільмом "Тіні забутих предків".


  791(477)
  М 59
  Тримбач С. В. Іван Миколайчук. Містерії долі / Сергій Тримбач ; Нац. ун-т "Києво-Могил. акад.", Центр європ. гуманіт. дослідж., Центр досліджень історії та культури східноєвропейського єврейства. – Київ : Дух і Літера, 2021. – 367, [16] с.

  Книга про життя і творчість актора, режисера, сценариста Івана Миколайчука. Його фільми та ролі звично пов'язують із традиціями українського міфопоетичного кіно.
  В окремому розділі автор подає образ кінорежисера Сергія Параджанова через призму спогадів І. Миколайчука, з яким актор працював у фільмі "Тіні забутих предків".

  Підготували
  Валентина Золотар,
  Катерина Мехеда
Повернутись
Поділитись: