Українки, які вразили світ

Українки, які вразили світ

26.03.2024
91
  Багато чоловіків, та й суспільство загалом часто-густо сприймають жінок лише як домогосподарок, що мають присвятити все своє життя вихованню дітей та веденню домашнього господарства, тоді як самі жінки здатні робити значно вагоміші вчинки, які можуть змінити світ на краще. Запропонована до вашої уваги віртуальна виставка "Українки, які вразили світ" допоможе ознайомитися з життям і творчістю видатних українок, які прославили нашу країну на віки. Ці жінки не були схожі одна на одну, займалися різними справами та жили в різний час. Але все-таки мали чимало спільного: були сповнені неймовірної сили духу, визначного таланту й натхнення, дуже наполегливо працювали та не боялися ризикувати.


  Коляда І. А. Квітка Цісик / Ігор Коляда, Юлія Коляда, Павло Юрчишин. – Харків : Фоліо, 2019. – 119 с.

  Чарівною квіткою України, "легендою за океаном" називають представницю української діаспори Квітку Цісик, незабутній голос якої пронизує до глибин душі. Недарма ж бо весь американський шоу-бізнес захоплювався її неповторною манерою виконання, адже зі співачкою працювали Майкл Джексон, Вітні Г'юстон та інші світові зірки. Дивна, багато в чому трагічна доля випала маленькій симпатичній жінці, яку в 1998 році назвали найбільш упізнаваним голосом США: завдав болю ранній розрив із Батьківщиною, який Квітослава гоїла українськими піснями, а невиліковна хвороба привела за собою ранню смерть. Однак мрія всього життя чудової Квітки, яка могла би стати окрасою будь-якої сцени, все-таки здійснилася. Далекий голос України досі лунає між нас і продовжує зігрівати серця та душі людей на всій планеті.


  Коляда І. А. Соломія Крушельницька / Ігор Коляда. – Харків : Фоліо, 2019. – 119 c.

  Соломія Крушельницька (1872–1952) – видатна українка, яка прославилася на весь світ завдяки своєму оперному співу, адже її сопрано справляло гіпнотичний ефект на слухачів. Народившись у селі Білявинці на Тернопільщині, вона вже за п'ять років після початку виступів домоглася загального визнання власного таланту і ще за життя отримала титул найвидатнішої співачки світу, звання "вагнерівської примадонни ХХ століття". Співати на одній сцені з уродженкою маленького українського села вважали за велику честь імениті тогочасні виконавці. І хоча талановита українка володіла вісьмома мовами, багато подорожувала, але українські пісні завжди виконувала в оригіналі й ніколи не забувала про Батьківщину.


  Крутенко Н. Анна Ярославна = Anne de Kyiv : іст.-літ. мистецтвознавч. розвідка / Наталія Крутенко ; [пер. фр. мовою М. Маурітссона, Д. Чистяка]. – Київ : Пульсари, 2011. – 137 с.

  Ця книжка – перше ґрунтовне дослідження життя Анни Ярославни. Автор пропонує цікаву розмову про непросту долю французької королеви слов'янського походження. Вперше в контекст життєпису вводяться питання генеалогії королеви Анни, долі її бібліотеки. Книжка проілюстрована творами образотворчого мистецтва, серед яких чимало раритетних, досі ніде не репродукованих.


  Крутенко Н. Г. Єлизавета Ярославна – королева двох держав / Наталія Крутенко. – Київ : Либідь, 2015. – 167 с.

  Біографію Єлизавети, дочки князя Ярослава Мудрого, яка стала королевою Норвегії і Данії, сформували не документи, а ісландські саги. Дотримуючись історичної канви, авторка – мистецтвознавиця Наталія Крутенко – пропонує захопливу версію життєвих злетів і драм титулованої киянки. Видання рясно ілюстроване творами українських і закордонних митців. Для широкого загалу.


  Луняк Є. Ольга Хохлова: всесвітньо відома ніжинка маловідома на Батьківщині / Є. Луняк, А. Гомоляко, Л. Руденко. – Ніжин : Лисенко М. М., 2016. – 31 с.

  У книзі висвітлюються життя і діяльність відомої балерини, дружини Пабло Пікассо Ольги Хохлової. Значну увагу присвячено ніжинському періоду її біографії. Уточнено дату народження Ольги Степанівни та встановлено місця у Ніжині, пов'язані з нею.


  Полонська-Василенко Н. Видатні жінки України / Наталія Полонська-Василенко. – Репр. вид. – Київ : Центр учбової літератури, 2019. – 160 с.

  Праця професора д-ра Наталії Полонської-Василенко "Видатні жінки України" виходить заходами Союзу Українок Канади. Перший розділ – "Жінки княжої доби" – друкувався в журналі "Промінь". Цей розділ авторка дещо доповнила, а більша частина книжки – це цілком нові праці, в яких переважно висвітлено постаті жінок доби Гетьманщини та жінок ХІХ і ХХ ст.


  Ричка В. М. Княгиня Ольга / В. М. Ричка. – Київ : Альтернативи, 2004. – 335 с.

  В аннали вітчизняної історії свята рівноапостольна княгиня Ольга ввійшла одночасно Святою й Мудрою. Феномен цієї яскравої історичної особистості полягає не тільки й не стільки в тому, що то була перша і єдина жінка, яка сподобилась обійняти великокнязівський скіпетр і тривалий час успішно врядувати у Київській державі. Їй належить визначальна роль у сполуці Русі язичницької з Руссю християнською, у реформуванні державного управління й утвердженні Київської держави у тогочасному християнському світі. На основі першоджерел розкриваються головні віхи життя і діяльності київської княгині, подається широка панорама суспільно-політичного та культурного життя раннього періоду історії Київської Русі.


  Рощина Н. Роксолана / Наталія Рощина. – Харків : Антологія, 2013. – 122 с.

  Вона була полонянкою, а стала султаншею. Була безправною рабинею, а стала вершителькою доль, могутньою правителькою, володаркою Сходу. Ім'я її – Роксолана. Історія цієї дивовижної жінки вражає: варто лише уявити, який шлях подолала юна українська дівчина від невільниці в гаремі турецького султана до його улюбленої дружини. Ще більш неймовірним здається її сходження на султанський трон. Чи тільки розум і врода були її зброєю? Звісно ж, ні. Воля і сила духу піднесли Роксолану на вершину, й вона залишилася там у всій своїй величі – надзвичайна жінка, частинка нашої історії.


  Сегеда С. П. Видатні жінки української історії : біограф. нариси на тлі іст. подій. Кн. 1. X–XVIII ст. / [Сергій Сегеда]. – Київ : Балтія-Друк, 2020. – 260 с.

  Книжка відомого українського антрополога, професора Сергія Сегеди розповідає про долі відомих українок, які залишили свій слід на історичній арені нашої країни – від легендарної княгині Ольги до Наталії Розумовської, матері останнього українського гетьмана Кирила Розумовського. Складні долі, злети й падіння, вагомий вплив на політичні рішення і вчинки державних мужів – цей історичний калейдоскоп у поєднанні з простотою викладення й багатством мови автора не може не привернути уваги найвибагливішого читача.


  Стахівська Ю. Соня та гра кольорів / Юлія Стахівська. – Київ : Дух і літера, 2022. – 44 с.

  Книга "Соня та гра кольорів" – це охудожнена біографія української художниці і дизайнерки єврейського походження Соні Делоне (1885–1979), ім'я якої називають одним із перших серед художників світового авангарду. Засновниця симультанізму та орфізму свою любов до яскравих фарб і впізнаваної геометрії черпала з дитячих вражень – українського ужиткового мистецтва. "Це фарби мого дитинства, фарби України", – писала вона у книжці спогадів "Ми йдемо до сонця". Книжка проілюстрована роботами та фотографіями мисткині.


  Ткаченко В. Квіткочарівниця : біогр. нарис про Катерину Білокур / Володимир Ткаченко, Ігор Коляда, Олексій Шубер. – Івано-Франківськ : Фоліант, 2020. – 91 с.

  "Квіткочарівниця. Біографічний нарис про Катерину Білокур" – перша в українській біографістиці авторська спроба реконструкції яскравого образу відомої народної мисткині, осмислення феномену її особистості, висвітлення драматизму творчого шляху та особистого життя художниці на тлі подій в Україні XX століття. Ім'я Катерини Білокур знають у всьому світі. Її роботами захоплювалися багато геніальних художників, а Пабло Пікассо сказав: "Якби у Франції була така жінка, як Катерина Білокур, ми б змусили весь світ говорити про неї".


  Це зробила вона : [нариси про видатних українських жінок / текст: Ганна Улюра та ін. ; іл.: Віталіна Лопухіна та ін.]. – 2-ге вид. – Київ : Видавництво, 2018. – 103 с.

  Ми звикли захоплюватися жінками, але скільки з них українок? Думаєте, в Україні таких немає або їх зовсім мало? Тоді розгорніть це видання. У ньому під однією обкладинкою зібрані історії наших землячок – талановитих, успішних і сильних. Воно покликане вивести на світло жіночий внесок в історію України, який відбувається століттями. Леся Українка, Яна Клочкова, Анна Ярославна, Соломія Крушельницька і ще сорок шість імен, здатних надихнути своїм прикладом кожну дівчинку, яка прочитає про досягнення та сильні характери цих жінок. Ця невелика книга розхитує гендерні стереотипи і сформовані суспільні підвалини, вчить того, що жінка може добитися всього, чого хоче, незалежно від сфери діяльності. Жінки зробили багато, але багато їхніх звершень іще попереду.


  Швачко Т. Євгенія Мірошниченко / Тетяна Швачко. – Київ : Музична Україна, 2011. – 276 с.

  Видання присвячене життю і творчості видатної української співачки, народної артистки України, лауреатки Національної премії України імені Тараса Шевченка та Державної премії, Героя України Євгенії Мірошниченко. За 40 років плідної творчої діяльності в Національній опері України Євгенія Семенівна створила неперевершені вокально-сценічні образи, які увійшли до скарбниці українського і світового оперного виконавського мистецтва.
  Підготувала Оксана Плаунова,
головний бібліограф відділу наукової інформації та бібліографії
Повернутись
Поділитись: