Зміцнення соціальної̈ згуртованості та заснування суспільного договору у постраждалій від війни Чернігівській області

Зміцнення соціальної̈ згуртованості та заснування суспільного договору у постраждалій від війни Чернігівській області

  У ході жорстокої, несправедливої, руйнівної війни Росії проти України найбільше постраждали території, що опинилися під окупацією. Завдяки героїчній боротьбі Збройних сил України та неймовірній активності й залученості українського суспільства було відвойовано значні території Київської, Чернігівської, Сумської, Харківської та Херсонської областей. За участі місцевої влади, громадських активістів, волонтерів, іноземних партнерів у цих регіонах проводиться багато заходів з реконструкції та відновлення.
  До таких ініціатив належить і проєкт "Зміцнення соціальної згуртованості та заснування суспільного договору у постраждалій від війни Чернігівській області", який діє в Україні з листопада 2022 року. Партнери проєкту – миротворча організація ПАКС (PAX) Нідерланди, ГО "Український центр ненасильницького спілкування і примирення "Простір гідності", ГО "Центр Доброчин" та Український інститут національної пам'яті. Проєкт фінансується програмою Міністерства закордонних справ Нідерландів МАТРА.
  Мета проєкту – збереження пам'яті про події російсько-української війни, зокрема запис спогадів свідків оточення Чернігівщини та облоги Чернігова російськими військами.
  До роботи було залучено інтерв'юєрів, що живуть (і працюють) у Чернігівській та Городнянській громадах. Насамперед – тих людей, які цікавляться документуванням і збереженням пам'яті про події, що розгорталися на Чернігівщині від 24 лютого 2022 року, та мають практичні навички зі збору усних свідчень.
  Для інтерв'юєрів був проведений офлайновий навчальний семінар про теоретичні і практичні засади усноісторичного інтерв'ювання, зокрема про прийоми та методи ведення глибинного інтерв'ю, підготовку програми опитування й супровідної документації, а також про можливості використання створеного усноісторичного джерела. Тренеркою була історикиня, завідувачка сектору обліку та збереження усних джерел Українського інституту національної пам'яті, кураторка усноісторичних проєктів УІНПу Тетяна Ковтунович.
 

 
  Окремий модуль семінару був присвячений інструментарію, заснованому на Ненасильницькому спілкуванні (ННС), із сертифікованим тренером з ННС Карлом Плеснером (Україна–Данія).
  "У роботі з документування свідчень, під час глибинних інтерв'ю, інтерв'юєри доволі часто зустрічатимуться з людьми, які пережили травматичний досвід різного ступеня. І тут базові знання процесу Ненасильницького спілкування дуже стануть у пригоді, бо дозволять інтерв'юєру розуміти природу травми, знати причини її виникнення та її наслідки у житті людини. Використання інструментів ННС також послужить для упередження травматизації інтерв'юєрів і підсилення підтримки людей, з якими проводитимуться глибинні інтерв'ю, під час їхнього відновлення з травматичного досвіду", – коментує Карл Плеснер свою частину семінару для інтерв'юєрів проєкту.
 

 
  Семінар відбувся 14–18 лютого 2023 року в Києві. За підсумками навчання всі його учасники отримали сертифікати.


 
  Чернігівська ОУНБ імені Софії та Олександра Русових також долучилася до проєкту, маючи на меті збір усних свідчень очевидців війни, що живуть у Чернігові. Спогади свідків оточення Чернігова та облоги міста російськими військами записувала завідувачка відділу інформаційних технологій та електронних ресурсів Олена Попович. На прохання інтерв'юєрки бути оповідачами люб'язно погодилися Валерій Вовк, Владислав Савенок, Ольга Гейда, Надія Заваліна, Наталія Фурникова.
  Наразі вже записано 36 усноісторичних інтерв'ю з мешканцями Городнянської громади й Чернігова. Це спогади людей, що пережили окупацію та облогу. На основі цих розповідей було створено вуличну виставку та збірник "Свідчення про війну. Чернігівська та Городнянська громади". Збірник містить фрагменти 25 спогадів, матеріали виставки подано в дещо розширеному форматі.


 
  Завантажити збірник "Свідчення про війну. Чернігівська та Городнянська громади".

  Наразі відеоматеріали розміщені на YouTube за посиланням
  Надалі зібрані матеріали зберігатимуться в архіві усних свідчень Українського інституту національної пам'яті.

  3 вересня 2023 року в Чернігові відбулося відкриття вуличної виставки "Свідчення про війну. Чернігівська та Городнянська громади". Після Чернігова виставка мандрувала до Городні, а пізніше – до Нідерландів.