Володимир Грипич: "Театр має бути емоційним" │Рубрика "Цей день в історії"

Володимир Грипич: "Театр має бути емоційним" │Рубрика "Цей день в історії"

02.09.2023
382
  100 років тому, 2 вересня 1923 року, в селищі Опішня Полтавської області народився український театральний режисер, майбутній художній керівник Чернігівського обласного академічного українського музично-драматичного театру імені Т. Г. Шевченка Володимир Грипич. Його батьки вже через місяць переїхали до Харкова, де й були оформлені документи новонародженого. Тож за паспортом Володимир Григорович був харків'янином.
  Уже в дитинстві Володимир полюбляв відвідувати кіно, цирк і театр, де й витрачав усі зекономлені кошти. Неабияку радість йому приносили шкільні гуртки. Перепробувавши майже всі, хлопець віддав перевагу шкільному театрові, який і привів його до драмгуртка міського Палацу піонерів. Там регулярно проводилися творчі зустрічі з провідними харківськими артистами, культурні походи в театр, обговорення спектаклів у присутності режисерів та акторів. Це все неабияк збагачувало і розвивало творчі смаки маленького Володьки.
  У 1944 році Володимир Грипич вступив до Харківського театрального інституту, де був оточений видатними артистами. Там він 1949 року закінчив акторський (клас О. Сердюка) та режисерський (клас М. Крушельницького) факультети.
  Після закінчення навчання Володимир Григорович розпочав творчу діяльність у Волинському обласному театрі імені Т. Г. Шевченка (м. Луцьк), де працював упродовж 1949–1957 років.
  Протягом подальшого життя Володимир Грипич обіймав посаду головного режисера у провідних театрах України: Тернопільському ім. Т. Г. Шевченка (1958–1962), Одеському ім. Жовтневої революції (1962–1963), Львівському ім. М. К. Заньковецької (1963–1964), Рівненському ім. М. Островського (1964–1965), Донецькому ім. Артема (1966–1969), Чернівецькому ім. О. Кобилянської (1970–1974), Запорізькому ім. М. Щорса (1975–1983), українських драматичних та музично-драматичних театрах.
  Після смерті дружини, Лідії Леонтіївни, у 1983 році Володимир Грипич переїхав до Чернігова, про який згадував з неабиякою теплотою в інтерв'ю: "…це місто, яке я полюбив усім серцем". Тут у 1984–2003 роках він працював художнім керівником Чернігівського українського музично-драматичного театру ім. Т. Г. Шевченка. Інсценізував і поставив близько тридцяти вистав, таких як "Іваном звуть його" за кіноповістю О. Довженка "Повість полум'яних літ", "Княжна Чорна" за романом Д. Міщенка "Сіверяни", "Любов – книга золота" О. Толстого, "Пам'ятай" чеського драматурга Р. Йона, "Операція "Багатожонець" А. Делендика, "Не судилося" та "Майська ніч" М. Старицького, "Святий і грішний" М. Варфоломієва, "Майстри часу" І. Кочерги, "Лиха іскра поле спалить і сама щезне" за п'єсою І. Карпенка-Карого та інші. Значною подією в культурному житті Чернігівщини стала його постановка історичної драми "Чернігівка" за однойменною повістю-бувальщиною М. Костомарова.
  У своїх роботах Володимир Григорович поєднував естетику реалістичного та умовного театру. Багатьом його виставам притаманні героїко-реалістичний пафос, виражений національний колорит, фольклорно-поетична образність. В одному інтерв'ю на запитання про його принципи в роботі над виставами режисер відповів: "…театр повинен бути емоційним. Я не мислю собі іншого театру. Якщо театр не впливає на емоції людини, а через них на її розум, – він непотрібний".
  За високі творчі досягнення і значний внесок у розвиток українського національного театрального мистецтва Володимир Грипич був відзначений державними нагородами. У 1960 році він отримав почесне звання "Заслужений артист України", у 1972 році – "Народний артист України", у 1979 році – "Народний артист СРСР".
  Володимир Грипич – лауреат Державної премії імені О. Д. Попова (1980), обласної премії імені М. М. Коцюбинського (1993), премії Національної спілки театральних діячів України "Наш родовід" (1996), державної премії імені І. П. Котляревського (1998). А в 1999 році його було нагороджено відзнакою Президента України – орденом "За заслуги" ІІІ ступеня.
  Помер відомий український театральний режисер Володимир Грипич 5 вересня 2005 року в Чернігові. Похований на місцевому кладовищі "Яцево".
 



 
Повернутись
Поділитись:

Розклад роботи:

Бiблiотека:
ПН-ЧТ – 9:30-18:00
ПТ – ВИХІДНИЙ
СБ-НД – 10:00-18:00
Інтернет-центр:
ПН-ЧТ – 9:30-18:00
ПТ – ВИХІДНИЙ
СБ-НД – 10:00-18:00

обслуговування користувачів до 17:45
 

Під час ПОВІТРЯНОЇ ТРИВОГИ

обслуговування користувачів
призупиняється