1 грудня – Всесвітній день боротьби зі СНІДом

1 грудня – Всесвітній день боротьби зі СНІДом

23.11.2023
241
  1 грудня світова спільнота відзначає Всесвітній день боротьби зі СНІДом. Цей день започаткований у 1988 році й покликаний підвищити поінформованість щодо ВІЛ/СНІДу та привернути увагу суспільства до порушень прав і свобод людини, які мають ВІЛ-статус.
  За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, у світі з ВІЛ-інфекцією живуть близько 37 мільйонів людей, серед яких 19,5 мільйона отримують антиретровірусне лікування. З початку епідемії заразилися ВІЛ 75,7 мільйона осіб. Від захворювань, зумовлених ВІЛ-інфекцією та СНІДом, померли 35 мільйонів людей у світі.
  Україна залишається регіоном із високим рівнем поширення ВІЛ-інфекції. Наша країна – на другому місці у Східній Європі за кількістю людей, які живуть з ВІЛ. За інформацією Об'єднаної програми Організації Об'єднаних Націй із ВІЛ/СНІД, в Україні понад 250 тисяч людей інфіковані ВІЛ. Щодня діагноз "ВІЛ" ставлять майже 60 українцям, а помирає від СНІДу 7 людей.
  Всесвітній день боротьби зі СНІДом – це ще одна можливість дізнатися про факти стосовно поширеності ВІЛ-інфекції і втілити знання у практику. Якщо люди розуміють, як передається ВІЛ-інфекція, як їй можна запобігти, та усвідомлюють сьогоднішню реальність життя з ВІЛ-інфікованими, вони можуть за допомогою цих знань дбати про власне здоров'я та здоров'я інших і толерантно ставитися до тих, хто живе з ВІЛ.
  ВІЛ – це вірус імунодефіциту людини. Він уражує і поступово знищує клітини імунної системи, які захищають організм від інфекцій. ВІЛ призводить до розвитку СНІДу впродовж 8–10 років. При належному лікуванні цей процес може бути значно довшим.
  СНІД – синдром набутого імунодефіциту. Від моменту зараження ВІЛ до вираження симптомів СНІДу може минути понад 10 років. Виявити інфікування допоможе лише спеціальний аналіз крові на ВІЛ. При негативному статусі слід пам'ятати про "період вікна" – час із моменту інфікування до можливості виявити вірус становить 3–6 місяців. Тому лікарі рекомендують зробити повторний аналіз через 3 і 6 місяців після ймовірного зараження.
  Інкубаційний період від моменту зараження ВІЛ до перших проявів може бути як коротким – 4–5 тижнів, так і дуже довгим – декілька років. За цей період збудник СНІДу руйнує лімфоцити, що неминуче призводить до глибоких змін усієї імунної системи людини.

  Вірус передається:
  • статевим шляхом (при статевих стосунках з ВІЛ-інфікованою особою);
  • парентеральним шляхом (через кров, насамперед – через спільні шприци та голки при внутрішньовенному введенні наркотичних речовин; через забруднений, нестерильний медичний інструмент);
  • від ВІЛ-інфікованої матері до дитини (під час вагітності, пологів чи годування грудним молоком).

  ВІЛ-інфекція не передається:
  • через рукостискання;
  • обійми;
  • кашель або чхання;
  • при використанні загального телефона;
  • при відвідинах хворого в лікарні;
  • через укуси комах;
  • при користуванні загальним туалетом;
  • через їжу і посуд при спільному мешканні;
  • при купанні в басейні, лазні або ванні;
  • через білизну та одяг.

  Що робити, щоб уникнути інфікування ВІЛ-інфекцією:
  • уникати випадкових статевих зв'язків;
  • утримуватися від уживання наркотичних речовин;
  • не користуватися спільними засобами гігієни (леза, щітки, манікюрні набори тощо);
  • для татуювання та манікюру мати індивідуальний або одноразовий інструментарій;
  • вагітні ВІЛ-інфіковані жінки можуть запобігти народженню хворої на ВІЛ-інфекцію дитини, якщо вони якомога раніше звернуться в жіночу консультацію для проведення профілактичного лікування;
  • ВІЛ-позитивній матері, щоб запобігти інфікуванню дитини, необхідно відмовитися від грудного вигодовування.

  Бережіть себе та будьте здорові!
  З метою розповсюдження інформації про цю страшну хворобу й запобігання її проявам у філії "Медична бібліотека" Чернігівської ОУНБ імені Софії та Олександра Русових з 23 листопада буде представлена книжкова виставка "СНІД – хвороба століття".

  Список літератури

  1. Базові питання добровільного консультування і тестування на ВІЛ-інфекцію: навч. посіб. для лікарів / за ред. Дзюблик І. В. – К., 2007. – 171 с.
  Цей навчальний посібник – вступ до основних питань ВІЛ-інфекції, зокрема тих, що стосуються добровільного консультування і тестування на ВІЛ.

  2. Виклик та подолання : ВІЛ/СНІД та права людини в Україні. – К., 2008. – 192 с.
  Мета цієї колективної праці – провести змістовний аналіз наявної ситуації, а також пошук та презентацію ефективних шляхів протидії ВІЛ-епідемії в Україні.

  3. Використання методики Clinical Assessment fo sistems strengthening (class) для моніторингу діяльності закладів охорони здоров'я України за напрямком протидії ВІЛ-інфекції / СНІДу: метод. рекомендації. – К., 2016. – 136 с.
  Ці рекомендації містять описи методик моніторингу за розповсюдженням інфекції та планування заходів з профілактики.

  4. Доступ ВІЛ-позитивних жінок до якісних послуг з охорони репродуктивного здоров'я та материнства: аналітичний звіт. – К. : Видавництво Раєвського, 2004. – 110 с.
  В аналітичному звіті висвітлюються проблеми, з якими стикаються ВІЛ-позитивні жінки при зверненні за послугами з охорони репродуктивного здоров'я та материнства в Україні. Це видання буде корисним для осіб, які надають послуги, приймають управлінські рішення і формують політику у сфері охорони громадського здоров'я.

  5. Запорожан В. М., Аряєв М. Л. ВІЛ-інфекція і СНІД: навч. посіб. – 2-ге вид. – К. : Здоров'я, 2004. – 636 с.
  У посібнику представлено сучасні дані про епідеміологію, етіологію, патогенез, клініку, діагностику, диспансерне спостереження, лікування і профілактику ВІЛ-інфекції / СНІДу у дорослих та дітей.
  Для лікарів-інфекціоністів, терапевтів, акушерів-гінекологів, педіатрів, організаторів охорони здоров'я, лікарів-інтернів і студентів вищих навчальних закладів.

  6. Імунологічні прогностичні критерії формування імунодефіцитних порушень у хворих з часто рецидивуючою інфекцією вірусами простого герпесу 1 і 2 типів: методичні рекомендації / В. В. Чоп'як, Г. О. Потьомкіна, Р. М. Пукаляк. – Львів : Видавництво Львівської політехніки, 2012. – 28 с.
  Ці рекомендації узагальнюють і систематизують результати клініко-імунологічних досліджень, які можуть бути використані при лікуванні хворих вказаної патології.

  7. Смирнов В. В., Тарасишин Л. О. Коріння СНІДу. – К. : Знання, 1988. – 48 с.
  Це науково-популярне видання розповідає про віруси, імунітет, причини зараження СНІДом та засоби боротьби з ним. Розраховано на широкий загал читачів.

  8. Соціально-економічні проблеми ВІЛ/СНІДу, наркоманії та алкоголізму в Україні та шляхи їх розв'язання: матеріали парламентських слухань у Верховній Раді України 1 грудня 2003 року. – К. : Парламентське видавництво, 2004. – 88 с.
  Видання містить матеріали засідання комітету з питань охорони здоров'я, материнства та дитинства й розроблені рекомендації з вирішення проблем розповсюдження ВІЛ/СНІДу та інших проблем суспільства.

  Виставка працюватиме до 10 грудня. Запрошуємо користувачів відвідати її та ознайомитися з літературою.
 

 
Повернутись
Поділитись:

Розклад роботи:

Бiблiотека:
ПН-ЧТ – 9:30-18:00
ПТ – ВИХІДНИЙ
СБ-НД – 10:00-18:00
Інтернет-центр:
ПН-ЧТ – 9:30-18:00
ПТ – ВИХІДНИЙ
СБ-НД – 10:00-18:00

обслуговування користувачів до 17:45
 

Під час ПОВІТРЯНОЇ ТРИВОГИ

обслуговування користувачів
призупиняється