Загальнобібліотечні заходи   >   Бібліотека
<<< Повернутись
Переглядів: 75

16.11.2020

  Товариші! Так, цей день настав! Нарешті усе стане на свої місця і більше не буде зайвих запитань! Настав час дізнатися, чим же відрізняються Моне і Мане (так, це два художники).
  Відділ мистецтв до 180-річчя від дня народження французького живописця, одного із засновників та яскравих представників імпресіонізму підготував озвучену книжкову викладку "Арт-простір: Клод Моне".
  Тож давайте будемо розбиратися, хто з них хто.
  

аа

   Озвучену книжкову викладку можна переглянути за посиланням


result_0_1   Оскар-Клод Моне́ (14.11.1840 – 5.12.1926) — французький живописець, один із засновників імпресіонізму.
  Народився 14 листопада 1840 року в Парижі. Коли хлопчикові було 5 років, родина переїхала до Нормандії. Батько хотів, щоб Клод став бакалійником і приєднався до сімейного бізнесу, але син з дитинства захоплювався образотворчим мистецтвом, зокрема із задоволенням малював карикатури. На морському узбережжі Нормандії Моне зустрів Ежена Будена, відомого пейзажиста і одного з провісників імпресіонізму. Буден показав юному художнику деякі прийоми живописної роботи на свіжому повітрі.
  У 1860 році був призваний до армії і потрапив до Алжиру, але там захворів на тиф. Втручання тітоньки допомогло художнику демобілізуватися, і він повернувся додому вже у 1862.result_0_2
  Після армії вступив до університету на факультет мистецтв, але швидко розчарувався в пануючому там підході до живопису. Покинувши навчальний заклад, він незабаром вступив у студію живопису, яку організував Шарль Глейр. У студії він познайомився з такими художниками, як Огюст Ренуар і Фредерік Базіль. Вони були практично однолітками, дотримувалися схожих поглядів на мистецтво і незабаром склали кістяк групи імпресіоністів.
  Популярність Моне приніс портрет Камілли Донсьє, його дружини, – "Жінка в зеленому". Загалом, якщо придивитися до жінок на його картинах, там обов'язково буде його улюблена модель і дружина. Вона позувала художнику для багатьох полотен, серед яких і такі відомі, як "Жінки в саду", "Мадам Моне з сином", "Портрет дружини Клода Моне на дивані". Мадам Моне народила художнику двох синів, первістка – ще до офіційного вступу в шлюб. Однак, народження другого малюка послабило її здоров'я і, незабаром після других пологів, вона померла. Клод Моне навіть написав посмертний портрет своєї дружини.
   У 1873 році Моне купив невеликий човен і обладнав його для використання як плавучої студії. У цій студії писав пейзажі, а також портрети Едуара Мане і його дружини. Мане, в свою чергу, написав картину, на якій зобразив Моне разом з Каміллою на борту човна.
  На початку 1920-х у Моне розвивається катаракта, через що йому довелося перенести дві операції. Проте він не залишив занять малюванням. Втративши кришталик на лівому оці, Моне став бачити ультрафіолет як блакитний або ліловий колір, від чого його картини віднайшли нові кольори. Наприклад, малюючи знамениті "Водяні лілії", він бачив лілеї блакитнуватими в ультрафіолетовому діапазоні, на відміну від звичайних людей, для яких квіти були просто білими.
  Моне продовжував працювати до останніх днів свого життя. Художник помер у своєму будинку в Живерні 5 грудня 1926 і похований на місцевому церковному цвинтарі. Його будинок та сади були відкриті для відвідування в 1981 році.

  Чи не найкращою на сьогодні книгою для першого знайомства з нелегким життям, творчим світосприйняттям та шляхом до заслуженого визнання Клода Моне є книга Сари Паппворт "Це Моне", видана українською в 2020 році "Видавництвом Старого Лева". Матеріал в книзі викладено просто, зрозуміло та захоплююче, там вміщено безліч дотепних та цікавих ілюстрацій, котрі привертають увагу до конкретної інформації.
  Це видання обов'язково закохає читача в скромну та чуттєву особистість митця, в його неймовірний талант, важку працю й відданість мистецтву та прекрасні, з вуаллю загадковості, роботи, що залишають незабутні враження і торкаються самої душі.


 exclamation_mark_PNG13 Цікавий факт!

  Наприкінці 1872 року Моне пише свій знаменитий пейзаж "Враження. Схід сонця" (фр. "Impression, soleil levant"). Саме ця картина і дала назву групі імпресіоністів і цілого художнього напрямку.

result_0_3 result_0_4


 

"Імпресіонізм – живопис враження, миті, вихопленої з монотонної буденності."

 

  До теми також розглянемо загальні видання про імпресіоністів. Ці книги цікаві тим, що в них вміщені не лише біографії представників даної художньої течії за алфавітом ("Энциклопедия импрессионизма и постимпрессионизма"), а й пояснення основних художніх термінів, понять, течій та статті критиків і журналістів – сучасників знаменитих художників ("Энциклопедия импрессионизма"). Книга ж "Импрессионизм. Основоположники и последователи" Михайла Германа взагалі не розділена на окремі біографії художників, як в довідкових виданнях. Вона висвітлює зародження та становлення імпресіонізму через події та людей, плавно переходячи від однієї теми до іншої, як кольори в картинах Моне.
result_0_5   Альбом "Клод Моне" цілком присвячений художнику та широко висвітлює його біографію, а вміщені великі кольорові репродукції дозволяють глибше ознайомитися з його творчістю.
  Щоправда, чомусь було мало вміщено репродукцій із циклу "Латаття" – одного з визначних доробків художника.
  До слова, картина "Ставок з водяними ліліями" з цього циклу є найдорожчою картиною митця. У 2008 році на аукціонних торгах Christie's в Лондоні ця картина була продана за $ 80 млн. Сьогодні "Ставок з лататтям" займає дев'яте місце в рейтингу найдорожчих картин світу, проданих на аукціонах.

  Також при зануренні в незвичайний та багатогранний світ мистецтва стануть в пригоді книги "Як розмовляти з дітьми про мистецтво" Француази Барб-Ґалль та "Знайомство з мистецтвом для дітей. Світові шедеври живопису і скульптури" Гізер Александер.
  Тут можна знайти таємниці та детальний аналіз полотен, міні-поради, як сприймати картини різних стилів і течій, питання, котрі слід ставити творам, та відповіді на них, біографії відомих художників та цікаві, а іноді й загадкові, факти з життя і творчості того чи іншого митця (наприклад, про Моне і неіснування чорного кольору, Рембрандта і мавпу або ж Ван Гога і вухо).

 


 exclamation_mark_PNG13 Цікавий факт!

 

  Чому винахід Томаса Едісона не допоміг Моне?
  Томас Едісон винайшов лампу розжарювання чим, безсумнівно, зробив неоціненну послугу багатьом живописцям, адже тепер час творчості не обмежувався часом доби. Але "людини сонця" це ніяким чином не стосувалось. Клод Моне ніколи не писав при електричному освітленні. У будь-яку пору року його життєвий ритм був синхронізований із сонячним. Влітку і взимку він вставав з першим промінням сонця і засипав після заходу. Друг художника, Саша Гітри, згадує: "Коли сонце ховалося за горизонтом, він вечеряв і йшов спати. Він часто повторював: якщо сонце спить, що мені ще робити?".


exclamation_mark_PNG13  Варто згадати. result_0_6

 

  Якщо вже так склалося, що ви – не поціновувач читання, то це не привід не знати про таких цікавих людей, як художники-імпресіоністи, кожна доля яких може навчити чогось корисного. У 2006 році вийшов 4-серійний фільм "Імпресіоністи", завдяки якому можна дізнатися про те, з чого почалася історія "живопису вражень", про перипетії у творчості чотирьох друзів – Моне, Базиля, Ренуара і Дега та, звичайно ж, споглядати, хоч і не наживо, краєвиди, зафіксовані на багатьох їхніх полотнах.

  А зараз настав час почути відповідь на головне запитання: то як же відрізнити Моне від Мане?
  Дуже легко! Основна відмінність двох митців така: Моне писав природу, а Мане – людей.


exclamation_mark_PNG13  Схематично про художників.

 

  result_0_7 Моне:

  - "батько" імпресіонізму; завдяки його картині у течії з'явилася назва;
  - зображав, переважно, природу: пейзаж є домінантною темою в його творчості;
  - відомий циклом "Латаття";
result_0_8  - був відданий змальовуванню природи та пленерному живопису до кінця своїх днів;
  - одного разу, малюючи зимове штормове море, його накрила та змила велика хвиля, та він, хоч і заледве, вибрався на суходіл.

 

  Мане:

  - поєднував імпресіоністські художні прийоми та основи класичного живопису;
  - відомий своїми натюрмортами, переважають також жанрові композиції та портрети;
  - вершиною творчості вважається картина "Бар Фолі-Бержер";
  - майстер гри світла і тіні;
  - добре відчував красу простих речей, квітів, овочів й фруктів.

 

 

result_0_9

 

 

  

 

   А хто ж із них малював балерин?

  А ніхто. Балетними танцівницями прославився Едгар Дега – майстер вишуканого колориту та митець, котрий відстояв свою художню незалежність, адже він не ідентифікується з жодним із великих напрямків живопису, але все ж його творчість перекликається з імпресіонізмом та реалізмом.

  Клод Моне був не лише "батьком" імпресіонізму, як частенько називають його мистецтвознавці. Моне залишився вірним цьому стилю до кінця життя, на відміну від деяких друзів, котрі перейшли, наприклад, у постімпресіонізм, чи поєднали імпресіонізм з іншими течіями. Але, якщо говорити точніше, Моне залишився вірним своєму переконанню, бажанню відтворювати природу такою, як вона є, в усіх її барвах і незбагненностях, а також показувати, яким він сам бачить цей світ – м'яким, пастельним, в неочікуваних барвах, прекрасним.

 

result_0_10

"Я дивився на те, що показував мені Всесвіт, і, завдяки пензлю, засвідчував побачене.
Поклади свою руку в мою і допомагаймо один одному краще роздивитися світ довкола."

 

Список літератури, використаної в озвученій викладці: 

1 75(44)
М 77
  Паппворт С. Це Моне / Сара Паппворт ; з англ. пер. Тетяна Савчинська ; іл. Од ван Рин. – Львів : Видавництво Старого Лева, 2020. – 70, [9] с. : іл. – Бібліогр.: с. 79.
2 75(4).
Г 38.
  Герман, М. Ю. Импрессионизм: основоположники и последователи / Михаил Герман. – Санкт-Петербург : Азбука, 2017. – 351 с. : цв. ил. – Библиогр.: с. 318.
3 85.143 / 75И
Э 68
  Энциклопедия импрессионизма / ред.: М. Серюлля, А. Серюлля ; [пер. с фр. Н. Матяш ; науч. ред., авт. послесл. К. Богемская]. – Москва : Республика, 2005. – 293, [2] с. : ил. – Библиогр.: с. 270-271.
4 85.143 / 75
Э 68
  Энциклопедия импрессионизма и постимпрессионизма / сост. Т. Г. Петровец. – Москва : ОЛМА-ПРЕСС, 2001. – 318, [1] с. : ил.
5 85.143(4ФРА) / 75И
М 77
  Клод Моне : [альбом] / авт.-сост. В. А. Кулаков. – Москва : Изобразительное искусство, 1989. – 174, [1] с. : цв. ил. – (Мастера мирового изобразит. искусства). – Библиогр.: с. 37-38.
6 37
Б 24
  Барб-Галль Ф. Як розмовляти з дітьми про мистецтво / Франсуаза Барб-Галль ; пер. з фр. Софії Рябчук. – Львів : Видавництво Старого Лева, 2014. – 179 с.
7 73
А 46
  Александер Г. Знайомство з мистецтвом для дітей : світові шедеври живопису і скульптури / Гізер Александер ; іл. Мередіт Гамільтон ; [пер. з англ. Я. Галовченко]. – Харків : Vivat, 2019. – 96 с. : іл. – (Енциклопедії).
8 85.143 / 75И
М 23
  Мане / Роберт Рей ; [пер. В. Н. Тяжелов]. – Москва : Слово/Slovo, 1995. – 96 с. : іл. – (Картинная галерея).
9

85.143 / 75И
Д 26
  Торрес Рамос Ж. Дега / Ж. Торрес Рамос ; пер. с англ. Е. В. Старковой. – Москва : Айрис-пресс, 2006. – 128 с. : ил. – (Галерея великих мастеров). 

 

   Підготувала Катерина Мехеда,

  провідний бібліотекар відділу мистецтв

<<< Повернутись

© НВП "Армпроект", 2002-2020